Prokuratura Krajowa podejmie kroki prawne ws. tekstu ,,Wyborczej'' - zdjęcie
15.05.20, 11:55Fot. Szczebrzeszyński via Wikipedia, domena publiczna

Prokuratura Krajowa podejmie kroki prawne ws. tekstu ,,Wyborczej''

12

Nie ma żadnych „tajnych wytycznych dla prokuratorów” dotyczących pozyskiwania kościelnych dokumentów, które mogą być dowodami w śledztwie, a Prokuratura Krajowa w żaden sposób przed tym nie zniechęca. Wprost przeciwnie” – informuje w swoim oświadczeniu Prokuratura Krajowa. Zapowiedziano także podjęcie kroków prawnych.

W przesłanym naszej redakcji oświadczeniu Prokuratura odnosi się do publikacji „Gazety Wyborczej” pt. „Nie drażnić Kościoła. Tajne wytyczne dla prokuratorów”. PK informuje między innymi:

Opisane w artykule w sensacyjnym tonie pismo, które Prokuratura Krajowa skierowała w styczniu 2019 roku do Prokuratorów Regionalnych, miało na celu właśnie skuteczne pozyskiwanie materiałów dowodowych z akt procesów kanonicznych. Prokuratura Krajowa wskazywała w piśmie, że prokuratorzy, powinni występować do władz kościelnych o udostępnienie dokumentów w każdej sytuacji, gdy jest to niezbędne dla śledztwa”.

Poniżej pełne oświadczenie Prokuratury:

Oświadczenie Prokuratury Krajowej w sprawie publikacji „Gazety Wyborczej”

W związku z nieprawdziwą publikacją „Gazety Wyborczej” pt. „Nie drażnić Kościoła. Tajne wytyczne dla prokuratorów” Prokuratura Krajowa informuje, że:

Nie ma żadnych „tajnych wytycznych dla prokuratorów” dotyczących pozyskiwania kościelnych dokumentów, które mogą być dowodami w śledztwie, a Prokuratura Krajowa w żaden sposób przed tym nie zniechęca. Wprost przeciwnie.

Opisane w artykule w sensacyjnym tonie pismo, które Prokuratura Krajowa skierowała w styczniu 2019 roku do Prokuratorów Regionalnych, miało na celu właśnie skuteczne pozyskiwanie materiałów dowodowych z akt procesów kanonicznych. Prokuratura Krajowa wskazywała w piśmie, że prokuratorzy, powinni występować do władz kościelnych o udostępnienie dokumentów w każdej sytuacji, gdy jest to niezbędne dla śledztwa. W przypadku odmowy mają korzystać z uprawnień do zarządzania przeszukania i odbierania rzeczy (na podstawie artykułu 217 kodeksu postępowania karnego). Nieprawdą jest przy tym, że zobowiązano prokuratorów, by w takich sytuacjach zwracali się o zgodę przełożonych.

Pismo Prokuratury Krajowej powstało w celu ujednolicenia praktyki procesowej w zakresie stosowania art. 217 kpk, przy uwzględnieniu zagwarantowanej przez Konstytucję RP, wynikającej z konkordatu, zasady autonomii jurysdykcyjnej Kościoła. Prokuratura Krajowa stwierdziła, że w każdej sytuacji, w której dowód z dokumentów zawarty w aktach prawa kanonicznego jest niezastępowalny, prokurator powinien zwrócić się do władz kościelnych o udostępnienie dokumentu, a jeśli te nie wyrażą na to zgody, uzasadnione jest skorzystanie z instytucji określonej w art. 217 kpk.

Sposób, w jaki pismo zostało zrelacjonowane w artykule, jest więc kłamliwy i odwraca rzeczywistą istotę jego treści. Jest to tym bardziej oburzające, że rzeczowe informacje na ten temat Prokuratura Krajowa przekazała dziennikarzowi „Gazety Wyborczej” już rok temu. Twierdzenie, że Prokuratura Krajowa początkowo zaprzeczała istnieniu pisma, a potem – rzekomo przyparta do muru – bagatelizowała jego znaczenie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i jest manipulacją.

Dowodem na swobodę i skuteczność postępowań dotyczących przestępstw pedofilskich popełnianych przez osoby duchowne jest choćby przywołane w artykule „Gazety Wyborczej” śledztwo Prokuratury Rejonowej w Chodzieży, w którym duchowny usłyszał zarzuty popełnienia czynów o charakterze pedofilskim.

W związku z publikacją „Gazety Wyborczej” Prokuratura Krajowa podejmie kroki przewidziane prawem.

Dział Prasowy

Prokuratury Krajowej

informacja prasowa

Komentarze (12):

Jan Radziszewski 2020.05.17 1:08
orędzia 10.05.2020r. Godzina 16:49 Jezus: Dzieci moje umiłowane. Dziś czasy ostatnie i wiedzcie, że dzień Mego ponownego przyjścia zbliża się a sąd Mój odbędzie się nad każdą duszą. Wiele jest dróg co prowadzi do Boga i każda dusza ma swoją drogę. Lecz na te czasy Bóg dał wam drogę przez Maryję i przez Maryję najpewniej dojdziecie przez Jej wstawiennictwo i dzięki Jej opiece. Dziś wiele dusz utraciło wiarę i na sobie się opiera, dlatego teraz wielu straciło sens życia bo życie ich opierało się na posiadaniu. To, że wybory prezydenckie zostały przesunięte jest zasługą wielu modlitw. Lecz wiedzcie, że w swoim czasie wszystko się wypełni a wynik wyborów jest przesądzony. Tak drogie dzieci, módlcie się za Rząd Polski by wszystkie złe plany zostały zniweczone. Tak Premierze Morawiecki wkrótce twe rządy zostaną zakończone, lecz czas działania klątwy jeszcze dotkliwie odczujesz. Zaś Ministrze Szumowski wiedz, że zło któremu służysz zemści się na Tobie bo taki jest wyrok Boży. Każdy kto teraz jest u sercu władzy niech wie i niech pamięta, że jeśli swej przysięgi nie dochowa by służyć Polsce i narodowi Polskiemu dla jego dobra zostanie dotknięty ręką Bożą, ręką Sprawiedliwości. A ci co wiary nie mają i co się zaprzedali niech wiedzą, że jawne staną się ich uczynki i nie unikną kompromitacji. Tak dzieci moje w czasie gdy siły zła wzmogły swe działanie i szatan uderza ze zdwojoną siłą w modlitwie nie ustawajcie, i zło siłą modlitwy zwyciężajcie. Czas już bliski i ważą się losy waszego kraju. Módlcie się o pokój, gdyż będą się szerzyć prowokacje podsycające bunt i złość. Nie pozwólcie się sprowokować, nie ma silniejszej broni niż Różaniec. Czyż ta modlitwa nie zwycięży każde zło? Czas już ostatni i na ten czas dałem wam Różaniec, dałem wam Maryję, dałem wam Jej płaszcz. Każdy mężczyzna powinien wiedzieć jak ma bronić swoją rodzinę i jest to czas dla odważnych mężów co obronią swą rodzinę. Nikt kto ma rozum wroga nie wpuszcza do swego domu, pierwej sam zginie.
Foster2020.05.15 15:26
Tyle razy już podejmował i zawsze to kończylo się klapą. To jest tylko i wylącznie przekaz dla suwerena i na tym się zakończy. Ciągle czekam na zakończenie postępowań w sprawie rzekomych przestępstw politykow PO, o których zapewniano po ostatnich wyborach parlamentarnych. Okazuje się, że znowu sobie z suwerena żartowaliście.
AAAtomek2020.05.15 14:44
Wierzyć PiSowi?????? hahahahahahahahahhaha Tylko idiota moze im wierzyc!
gen. Franco2020.05.15 13:10
Sono soy un idiota.
Marian2020.05.15 13:06
Prokuratura powinna sie wreszcie zająć ta żydowską gazetą a raczej polityczną dywersją uprawiana przez tą gazetę.
A kiedy Marian ze schodów spadł2020.05.15 13:11
całkiem mu się przestawił świat.
gen. Franco2020.05.15 13:05
Zmienię sobie nicka bo sok z buraka się pode mnie podszywa i nie biorę odpowiedzialności za to co się ukaże pod tym nickiem. Ale się boją tłuki. I tak co będę miał napisać napiszę. Wy matołki myślicie, że mi zależy na nicku, że muszę być znany? He, he, he... Mogę mieć 10 ksywek i tak naczelny frondowy kretyn nie da rady.
velor2020.05.15 13:08
Pewnie Franku jesteś za głupi, by zarejestrować konto na fronda.pl. Tak więc: a la mierda!
kot z Żoliborza2020.05.15 12:47
Wierzę tylko w zdementowane informacje.
iza2020.05.15 12:07
Czy ktoś oczekuje od pisowskiej prokuratury przyznania się do szwindli z kościołem? To jest naiwny.
katolicka kretynizacja polski2020.05.15 12:03
A kiedy prokuratura weźmie się za interesy życia na maskach jakie kręci Szumowina?
Dam2020.05.15 12:08
Przecież on "nie ma sobie nic do zarzucenia". Tak mu dobrze z oczu patrzy, tak noce zarywa martwiąc się o Polaków, jak można mu nie wierzyć? Co innego, gdyby był z opozycji, już by szukali świadków nawet sprzed 25 lat, żeby tylko coś się dało złego napisać.