Prof. Ryszarda Chazan ostro o skutkach koronapaniki - zdjęcie
29.09.20, 07:55Fot. via Pixabay - Engin_Akyurt

Prof. Ryszarda Chazan ostro o skutkach koronapaniki

6

Trudno mi uwierzyć w to, jak łatwo udało się odgórnymi decyzjami zatrzymać cały świat” – powiedziała w rozmowie z Onetem prof. Ryszarda Chazan z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Profesor w tekście wyjaśnia, że w pierwszej fazie walki z epidemią popełniono szereg błędów. Przyznaje, że nie rozumiała między innymi decyzji o przedłużaniu zamknięcia szkół oraz uniwersytetów wtedy, kiedy już wiedziano o tym że chorobowość i liczba zgonów z powodu zakażenia koronawirusem nie była tak wysoka, jak oceniano początkowo.

Podkreśla też, że nie powinno się zamykać ludzi w czterech ścianach i zakazywać im opuszczania ich czy wyjeżdżania na działkę lub wchodzenia do lasu i parku. Zaznacza, że było to absurdalne, a strach powodował większe straty niż sam wirus. Mówi:

Już teraz lekarze informują o wzroście liczby zaburzeń psychicznych i samobójstw. Dla mnie dla ograniczenia pandemii ważniejsze niż zamykanie w domu młodzieży, wykonywanie testów osobom zdrowym czy wysyłanie zdrowych na kwarantannę byłoby częste testowanie pracowników oświaty, a przede wszystkim pracowników służby zdrowia. To nie dzieci i młodzież, a właśnie osoby opiekujące się bezpośrednio chorymi w szpitalach i domach opieki są nosicielami wirusa, a często też roznosicielami choroby.”.

Zauważa także:

Do dnia 7 września wykonano testy na koronawirusa u 2.751 419 osób, test dodatni stwierdzono u 71126, co stanowi około 3 procent. Tylko to też nie oznacza liczby chorych tylko liczbę dodatnich testów. W tym czasie zmarło 2097 osób, które miały dodatni test i w większości miały choroby współwystępujące. Bez chorób współwystępujących zmarło w tym czasie 300 osób, co stanowi około 0,01 procenta”.

 

Profesor podkreśla też, że nie ma dowodów naukowych na skuteczność działania maseczek i nie powinno się karać za ich brak. Dodaje, że powinno się jednak społeczeństwo zachęcać do zasłaniania nosa i ust.

dam/medonet.pl,Fronda.pl

Komentarze (6):

WujekGoogle2020.09.29 18:33
Gościem rozmowy Beaty Lubeckiej w Radio Zet był Jarosław Pinkas. Ten nazwał nakaz noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach jedynie zaleceniem i zdradził, że zwykłe maseczki przed niczym nie chronią. Reklama – Rekomendacje są jednoznaczne, maseczka musi być. Nie wyobrażam sobie, żebym przynajmniej w dwóch swoich kieszeniach nie miał maseczki – zaczął Pinkas. – To jest taka maseczka, która powoduje, że myślę że muszę zachować dystans, nie dotykam twarzy. Ta maseczka także w jakiejś mierze, nie w pełni, zatrzymuje patogeny, ale ta maseczka świadczy o tym, że jest pandemia – powiedział szef GIS. Pinkas potwierdził to, o czym wielu lekarzy mówiło już wcześniej – maseczki nie chronią, a jedynie nieco hamują rozprzestrzenianie. Można natomiast rozumieć, iż obowiązek noszenia maseczek ma utrzymywać społeczeństwo w stanie koronapaniki." w w w.youtube.com/watch?v=SeNifXhXy0c&feature=youtu.be&t=1124
WujekGoogle2020.09.29 18:30
Koronawirus uderzył w szpital w Jastrzębiu-Zdroju jak tsunami! Testy na SARS-CoV-2 wykazały, że 56 osób z personelu medycznego i pacjentów zaraziło się patogenem z Wuhan. Szpital zamknięto na 3 dni, jego pracownicy nie mogli wrócić do domów i miała odbyć się wielka ewakuacja pacjentów. Gdy jednak została przeprowadzona druga seria badań, stał się „cud”. Chorzy okazali się zdrowi, a wielkiego ogniska epidemii nie było. To oczywiście bardzo dobra wiadomość, wszyscy odetchnęliśmy z ulgą, jednak to może być ostrzeżenie dla całego kraju. Ile testów na koronawirusa w Polsce również dało błędny wynik? Fałszywie pozytywne albo negatywne wyniki testów na koronawirusa to kolejne ryzyko, które muszą uwzględnić medycy zmagający się z epidemią. Możliwe, że problem, który ujawnił się w Jastrzębiu Zdroju, dotyczy całej Polski – ostrzega WP.pl.
abc2020.09.29 11:29
nie 0,01 % tylko 0,4 %. Pani profesor źle liczy. Nie można odnosic tych 300 osób do wszystkich zbadanych lecz tylko do tych , którzy byli chorzy.
katolicka deratyzacja Polski2020.09.29 9:36
Chxzxn przylxczyl sie do gronx mordercow i wxrxtow.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱 i spółka2020.09.29 8:10
Jak ja nienawidzę tej katolickiej Polski! Jak ja nienawidzę Kościoła, księży, Krzyża, Eucharystii, Bożego Miłosierdzia, świętych! Nie dziwcie mi się, nie oburzajcie. To mój pan, szatan, przegrany na całą wieczność anioł zła i kłamstwa, który nie chciał służyć Bogu, tak mi każe... Dzięki Kościołowi ty-le dusz w Polsce unika ognia piekielnego! A ja tak się staram, by im wmó-wić, że piekło to fikcja… I wszystko to na nic!
kxtolickx derxtyzxcjx Polski2020.09.29 9:48
Wxrixt Wislx sie pxli.