Prof. Horban sceptycznie o szczepionce: ,,Nie liczyłbym na nią’’ - zdjęcie
12.11.20, 09:49Fot. screenshot - YouTube (publicystykatvp)

Prof. Horban sceptycznie o szczepionce: ,,Nie liczyłbym na nią’’

12

Goszcząc na antenie TVN24 główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban podkreślił, że najważniejsze w walce z pandemią jest powszechne stosowania się do zaleceń sanitarnych. Odnosząc się natomiast do szczepionki firmy Pfizer ocenił, że nie należy podchodzić do niej z przesadnym entuzjazmem.

Pracujący we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek, że opracowana przez niego szczepionka ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma zadeklarowała, że w przyszłym roku może wyprodukować nawet 1,3 mld dawek szczepionki. Komisja Europejska zatwierdziła już umowę na zakup do 300 mln dawek tej szczepionki.

Entuzjazm wywołany tą informacją studzi jednak prof. Andrzej Horban. Zaznacza, że obraz rzeczywistości mogą zmienić dwie rzeczy, skuteczna, powszechnie stosowana szczepionka bądź odporność stadna:

- „Szczepionka, jeżeli będzie dostępna dla wszystkich, to będzie dostępna wiosną” – zaznaczył.

Tymczasem, jak podkreślił, na poziomie, na którym dziś rozprzestrzenia się koronawirus, może zachorować 60 bądź nawet 80 proc. społeczeństwa. Wobec tego, kiedy nie ma szczepionki „jedyną metodą skuteczną jest ochrona przed rozprzestrzenieniem w postaci tzw. interwencji niefarmakologicznych”. Dlatego najważniejsze teraz są dystans i maseczki.

kak/PAP

Komentarze (12):

Jan Radziszewski2020.11.25 7:50
Zresztą po co protestować przeciwko życiu wkrótce szczepionki na coronowirusa uczynią je bezpłodnymi tak nie ma pomyłki dziewoje będą bezpłodne tzn nie będą mogły mieć dzieci "„Brytyjski informator GSK: szczepionki koronowe zawierają adiuwanty, które w przeszłości sprawiły, że 97% kobiet stało się bezpłodne gdy otrzymały je w ramach badań klinicznych”’. Amerykański prezenter David Knight zacytował niedawno informatora giganta farmaceutycznego GSK , który ujawnił, że tak zwane adiuwanty „anty-HCG” (hormon) w szczepionkach koronowych powodują 97% bezpłodności . Podczas badania klinicznego szczepionki GSK 61 z 63 kobiet stałoby się bezpłodne. W wariancie opracowanym dla mężczyzn z anty-GNRH (hormonem) jądra skurczyłyby się, poziom testosteronu spadłby, a DNA w nasieniu zostałoby zniszczone, powodując bezpłodność. Mówi się, że zostało to wykryte podczas testów szczepionek na pawianach. Według brytyjskiego rzecznika Govote.org , z którego Knight pokazał klip wideo, doprowadzi to do masowej śmierci ludzi z powodu szczepionek Covid-19 w nadchodzących latach, podczas gdy praktycznie więcej dzieci się nie urodzi. „Jeśli taki jest ich zamiar, nastąpi ogromna redukcja populacji na świecie, o której Bill Gates mówi od lat”.
NEOS com pl2020.11.16 14:27
... Program Trumna Plus ... do kazdej szczepionki koronnej ... antenka 5Ge domowa ... i trumna z dykty ...gratis ..plus bon w postaci ... masci na odstajace uszy ...
Nie rozumiem2020.11.12 18:46
Dlaczego lekarze ludzi nie lecza, tylko sie przed chorymi zamykaja?Jezeli chory chce przyjac sakrament i prosi o przyjscie ksiedza, to ksiadz idzie, nie ucieka. Lekarze sa od leczenia, bo przysiegali pomagac ludziom w chorobach, osobiscie, a nie telefonicznie.. Dawniej lekarze przychodzili do domow gdzie byli ludzie chorzy, a biedota leczyla sie na Kase Chorych i zdrowiala jak muchy. Teraz jest podobnie-prywatnie, to i owszem, a w przychodniach, to z laski i tez chorzy zdrowieja jak muchy.
TUmann2020.11.16 14:30
... lekarz tez czlowiek ... nie glupi ... boi sie wstac do chorego ... to lezy ... czy sie stoi czy sie lezy ... POdwyzka od zyda sie nalezy ... plandemia ... jak to fajnie ..
Mila2020.11.12 16:16
Ta szczepionka sprawia że zaszczepiony sam nie zachoruje ale bedzie zrażał innych wokół siebie .I to będa lekarze,
Anonim2020.11.12 12:08
prof oczywiscie ma racje tylko dlaczego tak pozno mowi prawde ze szczepionka wiele nie zmieni? do wiosny zarazone bedzie 50% ludzi, 400 miliardow dlugow i kilkadziesiat tys zmarlych na niecovid (na dzien dzisiejszy jest 20 tys)
maliniak2020.11.16 14:33
... wszystko wiesz .... choooopie ... tos ponboczek ze wsi ... ale nie martw sie ... tez umrzesz
kalendarium koronapaniki2020.11.12 11:52
Nie ma takiej opcji ze po cichu w domach na zapalenie pluc zmarlo az 20 tys osob ktore stanowi nadwyzki gusowskie. To znaczy ze ludzie sa totalnie wyczerpani, nie maja odpprnosci, nie chodza do lekarzy i nie biora lekow. I znaczy to tez ze nie bylo by az 10 tys zmarlych na covid gdyby nie koronapanika. Polsat, tvn tvp razem zamordowali ok 25tys osob. To nie jest regula w kazdym kraju i wynika z tego niestety Polacy nie sa zbyt madrym narodem w przeciwienstwie np do Węgrów...... Mamy tylko morze trupow, 300 miliardow, niezliczone ilosci ludzkich nieszczesc i okaleczona psychicznie na zawsze mlodziez. Takie sa rezultaty uprawiania ideologii covid.
*2020.11.12 11:52
300 miliardów długów
Anonim2020.11.12 12:13
w sumie chyba zrozumialem, Orban wykosil swoje tfny i polsaty czego skutkiem sa zgony dodatkowe jedynie na covid w zblizonych do Polski ilosciach
Pablo2020.11.12 10:09
Czyli ile podatnicy zapłacą za ten przesadny entuzjazm?
Anonim2020.11.12 9:58
Najważniejsze, że najpierw zaszczepią medyków. Wówczas oni albo umrą od tego albo się rozchorują i podniosą raban. Wówczas albo nas nie zaszczepią, bo okaże się to trutką albo nie będzie miał kto nas zaszczepić, bo nie będzie już medyków, służb i terytorialsów nawet.