Prochem jesteś i w proch się obrócisz! - zdjęcie
13.02.21, 10:00Fot. via Wikipedia, CC 0

Prochem jesteś i w proch się obrócisz!

12

PIERWSZE CZYTANIE

Potomek Ewy zwycięży zło

Rdz 3, 9-24

Czytanie z Księgi Rodzaju

Pan Bóg zawołał Adama i zapytał go: «Gdzie jesteś?»

On odpowiedział: «Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się».

Rzekł Bóg: «Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?»

Mężczyzna odpowiedział: «Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem».

Wtedy Pan Bóg rzekł do niewiasty: «Dlaczego to uczyniłaś?»

Niewiasta odpowiedziała: «Wąż mnie zwiódł i zjadłam».

Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: «Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i dzikich; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia. Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono ugodzi cię w głowę, a ty ugodzisz je w piętę».

Do niewiasty powiedział: «Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą».

Do mężczyzny zaś Bóg rzekł: «Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem, mówiąc: Nie będziesz z niego jeść – przeklęta niech będzie ziemia z twego powodu: w trudzie będziesz zdobywał z niej pożywienie dla siebie po wszystkie dni twego życia. Cierń i oset będzie ci ona rodziła, a przecież pokarmem twym są płody roli. W pocie więc oblicza twego będziesz musiał zdobywać pożywienie, póki nie wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty; bo prochem jesteś i w proch się obrócisz!»

Mężczyzna dał swej żonie imię Ewa, bo ona stała się matką wszystkich żyjących.

Pan Bóg sporządził dla mężczyzny i dla jego żony odzienie ze skór i przyodział ich. Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się jak jeden z Nas: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki».

Dlatego Pan Bóg wydalił go z ogrodu Eden, aby uprawiał tę ziemię, z której został wzięty. Wygnawszy zaś człowieka, Bóg postawił na wschód od ogrodu Eden cherubów i miecz z połyskującym ostrzem, aby strzec drogi do drzewa życia.

Oto słowo Boże.

EWANGELIA

Drugie rozmnożenie chleba

Mk 8, 1-10

Słowa Ewangelii według Świętego Marka

W owym czasie, gdy znowu wielki tłum był z Jezusem i nie mieli co jeść, przywołał do siebie uczniów i rzekł im: «Żal Mi tego tłumu, bo już trzy dni trwają przy Mnie, a nie mają co jeść. I jeśli ich puszczę zgłodniałych do domu, zasłabną w drodze, bo niektórzy z nich przyszli z daleka».

Odpowiedzieli uczniowie: «Jakże tu na pustkowiu będzie mógł ktoś nakarmić ich chlebem?»

Zapytał ich: «Ile macie chlebów?»

Odpowiedzieli: «Siedem».

I polecił tłumowi usiąść na ziemi. A wziąwszy siedem chlebów, odmówił dziękczynienie, połamał i dawał uczniom, aby je podawali. I podali tłumowi. Mieli też kilka rybek. I nad tymi odmówił błogosławieństwo, i polecił je rozdać.

Jedli do sytości, a pozostałych ułomków zebrali siedem koszów. Było zaś około czterech tysięcy ludzi. Potem ich odprawił.

Zaraz też wsiadł z uczniami do łodzi i przybył w okolice Dalmanuty.

Oto słowo Pańskie.

Komentarze (12):

ONLY PEACE2021.03.1 21:09
Gdańska locha dostanie w nagrodę cztery skrzynki wódy od IV Rzeszy.
Prawda2021.03.1 10:05
Dzieki wierze Narodowi Polskiemu Katolickiemu ====Czerwona Zaraza sie Rozleciała ===Juz nidy nie powruci na potege jaką było ZSSR czyli CCCP == inaczej Cep Cepa Cepem Pogania ==Dostali od USA --7 tysięcy samolotów Bojowych 5 tysiecy czołgów i 4 miliony ton Konserw --zywnosci amunicji - Oraz USA Angli --Polacy wyruwnaliz ziemią Niemcy gdzie mogli Ruski iśc do przodu ==---Niemcy zostali Zjednoceni tylko dzieki walce Narodu Katolickiego z Czerwon a Zarazą ---Regan na lozył embargo i Czerona Zaraza Padła 1984 rok Polska Czerwona i 1986 CCCP komua Ruska ==
Anonim2021.02.26 12:14
Nie w proch ,bo większość katolików nie uznaje spopielenia, tylko gnicie i robactwo w trumnie. Taka prawda.
Jawny2021.02.19 12:23
Jazgoczące kundelki szatana (Anonim, ladychapel, Po 11..., AAAtomek, kretynizacja i spółka) już się zbudziły. Zrobiły kupy, obsikały i zaznaczyły teren, zżarły po misce koszernych ochłapów i teraz poszczekują. Ich prawo. To jest wolny kraj. Gdzie indziej dostałyby kagańce na mordy i do mamra.
Marek2021.02.17 14:38
Obarczanie dzieci grzechami rodziców to piramidalna nikczemność ,to nie ma nic wspólnego z człowieczeństwem. I proszę nie głoście chwały systemów na tym zbudowanych ,jeśli macie odrobinę przyzwoitości .
Grizzly2021.02.25 13:14
Taki jest katolicki Bóg. Lubi krew i zapach palonego mięsa.
rebeliant2021.02.13 13:04
A oto kłamstwo Boże: "Człowiek nie jest wolny bo jest grzeszny". A prawda jest taka: "Człowiek jest grzeszny bo nie jest wolny". Oszust wszechmogący został przyłapany przez swoje stworzenie, które go przerosło. Oszust wszechmogący sam sobie strzelił w stopę wspominając swoim plugawym językiem na wiarę dziecięcą, gdyż jak każdy doskonale wie w dziecięcym potencjale nie ma granic, jest właśnie ta namiastka bycia wszechmogącym... a nie mogącym nic i przez to przewracanym przez obcą wolę.
PISmark2021.02.13 14:14
Lucyfer też tak uważa będzie ci wdzięczny. Żyjesz jak zombi jeśli się nie zmienisz tak ci zostanie na wieki.
gumowa kaczka2021.02.13 11:58
tylko rozwój nauki i medycyny może to odwrócić ,starzenie to procesy biochemiczne
kaka2021.02.13 12:33
Masonska dzicz zmienia tresc Pisma Swietego ---jest--ono ugodzi cie w glowe ,a ty ugodzisz je w piete---powinno byc ONO ZMIAZDZY CI GLOWE A TY ZMIAZDZYSZ MU PIETE--poniewaz slowo UGODZI NIE JEST JEDNOZNACZNE-- ale Pan Bog zna rzeczywistosc i wie jak sie sprawy zakoncza. FRONDZIAZE JAK MANIACY KASUJA MOJE TEKSTY DLATEGO NIEKTORZY PISZA NIEPRAWDE -A KIEDY TO KORYGUJE BEZCZELNIE MI TO KASUJA--
DurnotaLewacka2021.02.16 18:05
tylko rozwój nauki i medycyny może to odwrócić ,starzenie to procesy biochemiczne oto są brednie lewackie, będziesz żył wiecznie kosztem zamordowanych dzieci przerobionych na specyfiki odmładzające bogaczy.
Po 11 ...2021.02.13 11:43
Pod każdym artykule jest taka sytuacja, że ktoś musi zacząć pierwszy...