Premier Morawiecki w europejskich mediach: W Europie obudził się duch podziału - zdjęcie
08.12.20, 07:15Screenshot Facebook

Premier Morawiecki w europejskich mediach: W Europie obudził się duch podziału

30

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu dziennikowi „La Stampa”, w którym podkreślił że sam wciąż wierzy w to, że w najbliższym czasie będzie możliwe wypracowanie rozwiązań, które „szanują literę i ducha traktatów” jeśli chodzi o kwestię budżetu UE i wiązania go z tzw. praworządnością. „W ramach UE często pojawiają się spory, rozbieżne stanowiska, jednak posiadamy też mechanizmy, które zawsze doprowadzały do uzgodnień” – stwierdził szef polskiego rządu. Ważne słowa znalazły się także w tekście premiera, który opublikował niemieckim dziennik "Handelsblatt".

Jak podkreślił we włoskiej gazecie szef polskiego rządu:

Obawiam się, że kwestia mechanizmu praworządności, za którym stoją arbitralne decyzje polityczne, może doprowadzić do animozji między państwami, podważenia wzajemnego zaufania i zakłócenia relacji partnerskich”.

Zaznaczył, należy zastanowić się nad tym, czy niektórym krajom nie zależy przypadkiem na tym, aby Fundusz Odbudowy tak naprawdę w ogóle nie wszedł w życie i nie szukają w związku z tym pretekstu, by go storpedować.

W odpowiedzi na słowa dziennikarza, który stwierdził że pozostałe kraje UE ustalają szczegóły planu B, aby weto przezwyciężyć oraz zapytał, czy Polska nie obawia się, że to działania Polski i Węgier osłabiają UE, Morawiecki odparł:

Dzisiaj ten arbitralny, politycznie motywowany mechanizm wymierzony jest w Polskę czy Węgry, ale jaką mamy gwarancję, że jutro nie zostanie wymierzony we Włochy lub w inne państwo, które nie będzie się chciało podporządkować politycznej woli instytucji z Brukseli?”.

Jego zdaniem to właśnie nowy mechanizm jest pogwałceniem suwerenności i to dlatego mamy do czynienia z wetem, ale nie osłabieniem UE. Podkreślił:

To wentyl bezpieczeństwa, niezbędny w ogóle do istnienia Unii”.

Dalej wskazywał także:

Mechanizm ukształtowany w obecny sposób otwiera pole do niebezpiecznych interpretacji. Oddaje dużą władzę i uznaniowość podmiotom bez demokratycznej legitymacji, a przynajmniej podmiotom o znaczącym +deficycie demokratycznym+ w porównaniu do parlamentów krajowych”.

Podkreślił, że kraje uważające, że są na to odporne, nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielką dowolność ów mechanizm dopuszcza. Zdaniem polskiego premiera Unii nie grozi klęska, ale na pewno stoi ona dziś przed wielkim wyzwaniem.

Poza rozmową z „La Stampa”, polski premier przed unijnym szczytem opublikował też artykuł na łamach niemieckiego dziennika „Handelsblatt”, który poświęcony jest tematyce ekonomicznej. Wskazał w nim między innymi:

[…] Chociaż szczepionka pojawiła się na horyzoncie, to nasze problemy nie skończą się prędko. Europejczycy nie ujrzeli jeszcze promienia nadziei, na który czekają. To od Unii Europejskiej i od jej siły, solidarnego wysiłku oraz od sprawności państw zależy, czy Europejczycy odzyskają wiarę w przyszłość”.

Dalej dodał:

W tym rozstrzygającym momencie, wymagającym wzajemnej solidarności, obudził się jednak w Europie duch podziału. Jakby ogromny wysiłek, który stoi za Funduszem Obudowy, miał zostać zniweczony przez to, co zawsze stanowiło słabość naszego kontynentu: skłonność do sporów i szukania tego, co nas dzieli, a nie tego, co nas łączy”.

Tu znów podkreślił, że warunkowość budżetowa budzi poważne obawy jeśli chodzi o podstawy prawne działania tego mechanizmu, a co więcej – podważa zasady zaufania i lojalnej współpracy między krajami UE oraz instytucjami.

Zaznaczał, że to naturalne, że nie wszystkie kraje członkowskie UE są do siebie podobne, jednak Unia powinna dążyć do „solidarności w różnorodności”, ponieważ jak podkreślił – tylko wtedy jej jedność będzie rzeczywiście twórcza i dobroczynna.

Różnorodność jest przecież europejskim bogactwem, a nie przekleństwem”

- wskazał polski premier.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (30):

Staszek2020.12.8 13:14
Tak jest: 25 normalnych krajów i dwóch zwyrodnialców.
Nina C.2020.12.8 11:04
W niemieckiej UE zawsze ten duch podziału był, jest i będzie. dlatego ja nigdy nie głosowałam za wejściem do UE, bo wiedziałam, że niemiecka unia będzie kontynuować plan Hitlera, by Niemcy rządzili wszystkimi państwami w Europie. Globalizacja UE miała doprowadzić by był jeden rząd, wojsko, policja i inne urzędy wyłącznie niemieckie, a reszta państw przestałaby być wolnymi państwami tylko podlegać Niemcom.
Anonim2020.12.8 13:45
skoro chciałby wszystkich zjednoczyć pod jednym rządem(nawet jeśli swoim) to gdzie ten duch podziału ja się pytam?
Anonim2020.12.8 13:48
pisuar = nsdap
Jenot2020.12.8 10:50
W Polsce duch podziału już nie śpi od dawna.
DZ przestała byc dobra2020.12.8 9:38
nadzieja w SP Ziobry i Konfederacji https://www.youtube.com/watch?v=ldv8eYgtIHM
Anonim2020.12.8 9:35
Morawiecki jak zawsze kłamie. pozostałe 25 państw nie ma problemu z praworządnością i nie robi hałasu o suwerenności. Przecież wszyscy wiedzą, ze to weto jest wynikiem faktu nieprzestrzegania praworządności przez Polskę i Węgry, o czy wszyscy wiedzą. Głupich te kłamstwa Morawieckiego może przekonają, ale ktoś kto ma odrobinę własnego zdania wie jak jest.
kasikas2020.12.8 9:27
w końcu mam Premiera który na prawdę broni Polski i Polaków,,,BRAWO ! UE chce dać Komisji Europejskiej władzę i bat na nas ,,,żeby mogli robić co im się żywnie podoba z Nami,,,,NIGDY na to nie pozwólcie,,,dziękuje obecnemu Rządowi jest NASZ POLSKI
Anonim2020.12.8 9:33
to ze ty lubisz sado-maso nie oznacza, ze reszta tez lubi być ruchana przez władzę
Zgryźźliwy Grizzly2020.12.8 9:24
Przecierz mówili w publicznej telewizji, ze Polska jaklo przodujący i rzadzoncy kraj Unji Europejskiej wykluczy inne kraje z budżetu i będzie po sprawie
Grizzly2020.12.8 10:18
Won!
Anonim2020.12.8 9:18
Dobrze gada- w gore dziada:)
Jarek2020.12.8 8:45
To Polska i Węgry są spiritus movens tego podziału. 25:2 - to chyba jasno wskazuje. Ale sprzedawczyki za plusy będą klaskać "dobrym panom" Zobaczycie, co się będzie działo przy prowizorium jak nie będzie kasy dla np. rolników. Ale duma narodowa pozostanie, tylko z czego być dumnym?
jle_ffm2020.12.8 9:15
Tak jest, tego ducha podziału wcześniej nie było, były spory ale zawsze potem dochodzono do kompromisu. To PIS jest tym duchem podziału - ma go z resztą we krwi - zobaczmy co się dzieje w Polsce. Kraj podzielony na sorty i w takim sporze jakiego wcześniej nie było. A za tym wszystkim stoi jeden człowiek - Kaczyński (wraz z grupa posłusznych mu akolitów), który w swojej pysze dla osobistych ambicji i zemsty zrobi wszystko co niegodziwe aby dopiąć swego.
AAAtomek2020.12.8 9:18
Taki podział Polski i Polaków było pod koniec I Rzeczypospolitej i w PRL-u. Targowica, PiS i komuniści to ta sama mentalność!!!
Walter2020.12.8 8:28
Andrzej Duda złamał następujące artykuły konstytucji: art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 183, 187, 190, 194. Łamanie praworządności przez rządzących jest faktem. Najlepsi prawnicy w Komisji Weneckiej i w Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu nie mają, co do tego żadnych wątpliwości. Zawetowanie budżetu unijnego spowoduje miliardowe straty dla naszego kraju. Dla Jarosława Kaczyńskiego, Mateusza Morawieckiego i Zbigniewa Ziobry możliwość łamania praworządności jest ważniejsza niż miliardy straconych pieniędzy dla naszego kraju. Dla nich "suwerenność" polega na łamaniu polskiej konstytucji i europejskiego prawa. Jest do działanie sprzeczne z narodowymi interesami naszego państwa.
Polonia Semper Fidelis2020.12.8 8:27
Uwaga! Ten "Anonim" (ostatnio częściej AAAtomek) oraz tenże pod wieloma innymi nickami jest chory z nienawiści i pogardy do chrześcijaństwa, Kościoła i Polski. Bluźnierstwa są dla niego jak narkotyk dla ćpuna lub alkohol dla pijaka - przynoszą mu złudne wrażenie ulgi. Ale potem następuje eskalacja jego choroby i bluźnierczy, pełen bełkotu cykl się powtarza ze zdwojoną siłą. Brak reakcji administracji Frondy na jego chamstwo i bluzgi to oczywisty skandal, ale na nich nie ma rady – udają głuchych. Nie wchodźcie więc z żadne słowne przepychanki z nim, bo jemu właśnie o to chodzi. A w jego przypadku logika nie działa. Niech robi swój maniacki, bełkotliwy dialog sam ze sobą. To żałosny, nieszczęśliwy, godny politowania typ, któremu bardzo śpieszy się do piekła i rad by tam zaciągnąć też innych.
AAAtomek2020.12.8 8:16
Dwa małe pstrokate kraje (Polska & Węgry, ludność 48M, PKB: 750 miliardów $) kontra mała Holandia (ludność 17M, PKB: 900 miliardów $). Z czym do ludzi pisdeczki?????
hm2020.12.8 8:14
Dobrze że pomimo zdradzieckiej Targowicy mamy jednak patriotyczny rząd o zdrowym rozsądku, unikat w Europie zalanej obecnie bezrozumnym, opętanym lewactwem
Anonim2020.12.8 9:27
hm - widzę, ze znasz wszystkie kraje UE, wszystkich 450 000 000 ludzi zamieszkujących UE? Naprawdę odpuść sobie zdejmij klapki z oczu i rozejrzyj się. UE to różnorodność i taka różnorodność była jest i będzie. Mentalność niewolnicza jest w głowach mentalnych niewolników, a tych najwięcej w takich krajach jak Polska i inne kraje z byłego bloku wpływu komuny
AAAtomek2020.12.8 7:54
Dwa małe pstrokate kraje, będące na pasku wielkiego wschodniego brata, kontra 25 innych europejskich państw? Paradny duch podziału.
Anonim2020.12.8 7:52
Dlatego bo Europa przyjęła diabła za ojca - a to jest własnie duch podziału między innymi. Każde państwo, organizacja, system oparty na diable prędzej czy później się rozleci. Prawa "fizyki duchowej".
ladychapel2020.12.8 8:07
NIe zgadzam się z tobą. Uważam, że Polska właśnie błądzi - pokazuje to np. Rydzyk, Natanek, Jędraszewski jeżeli chodzi o kościół. Poza tym rząd polski, który w dzisiejszych czasach z ambon często przemawia, przyczynia się do osłabiania ducha wiary w kraju. W rozwiniętej Europie zwykłemu człowiekowi żyje się dobrze i to właśnie tam emigrują Polacy mając w ujściu jelita grubego tą wiecznie skłóconą i podzieloną przyklasztorną wioskę nad rzeką
ladychapel2020.12.8 7:44
A iskra podziału wyszła z Polski - tak jak w wizjach i przepowiedniach było o tym wspominane.
Mirek2020.12.8 7:51
A głupota wyszła z ciebie . Tak naprawdę to iskra podziału wyszła od polskich zdradzieckich mord które w Brukseli szczują przeciwko Polsce . Bo gdyby polskie zdradzieckie mordy nie szczuły przeciwko Polsce to nie byłoby problemu .
Anonim2020.12.8 13:51
Mirek - na szczęście jesteś na co dzień w Brukseli i jesteś świadkiem! Dzięki Mordo! Dobrze, że nie polegasz jedynie na relacjach jednej strony - że to wszyscy szczują przeciw Polsce...a nie odwrotnie, jak to wygląda we wszystkich mediach poza prawicowymi....uffff...dzięki Strażniku....po co ja głupi w ogóle sprawdzam fakty i konfrontuje ze sobą relacje skoro mam Mirka,,,Mireeeek do booooooju
AAAtomek2020.12.8 7:55
Iskra, która podpali Europe? Qwa, który to raz?????
kasikas2020.12.8 9:32
,,,POwczyki są tą zarazą i szczują na nasz kraj,,plują do własnego gniazda!,,,,to nie iskra to wredni przekupni ludzie
Anonim2020.12.8 13:53
miałeś na myśli Pisuar, tylko z zaparcia intelektualnego wpisałeś POwczyki...ale wybaczamy ;)
Anonim2020.12.8 13:00
Jeśli o iskrę z przepowiedni Ci chodzi - to zwróć bardziej uwagę na Strajk Kobiet i ich logo - zdecydowanie bardziej pasuje i na miejscu....jesteś po złej stronie barykady Mordeczko i selektywnie dobierasz fakty do swojej teorii zamiast brać pod uwagę wszystkie fakty i do niej dobrać teorie...ignorujesz rzeczywistość ladychapel