Prezydent Andrzej Duda dokonał w ogrodach Pałacu Prezydenckiego zaprzysiężenia nowych ministrów rządu Mateusza Morawieckiego. Wydarzenie zorganizowano przy zachowaniu wszelkich koniecznych zaleceń sanitarnych. W uroczystości nie wziął udziału zakażony koronawirusem prof. Przemysław Czarnek, który został nominowany na ministra edukacji i nauki.

- „To bardzo podniosła chwila, można powiedzieć historyczna. Rekonstrukcja rządu nie jest w naszym kraju codziennością, dlatego zapewne jest ważnym momentem, który spotkał się z tą piękną pogodą na dobry omen. Na to, aby taka piękna pogoda w szerokim tego słowa znaczeni przyświecała Polsce, polskiemu społeczeństwu, Zjednoczonej Prawicy i polskiemu rządowi” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Dzisiejsza uroczystość jest finałem rekonstrukcji rządu, nad którą Zjednoczona Prawica pracowała przez ostatnie tygodnie. Prezydent dokonał uroczystego powołania nowych ministrów oraz ministrów, których resorty w ramach rekonstrukcji zmieniły nazwę i zakres kompetencji.

Premier Mateusz Morawiecki został powołany przez prezydenta na ministra cyfryzacji.

Na wicepremiera prezydent nominował prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który obejmie nadzór nad komitetem ds. bezpieczeństwa.

Na wicepremiera i szefa nowo powstałego Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu nominowany został Piotr Gliński.

Prezydent powołał też powracającego do rządu Jarosława Gowina, który jako wicepremier obejmie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Na szefa Ministerstwa Finansów i Funduszy prezydent powołał Tadeusza Kościńskiego a na szefa Ministerstwa Klimatu i Środowiska Michała Kurtykę. Nominację na szefa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z rąk prezydenta otrzymała Marlena Maląg, a na szefa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi powołany został Grzegorz Puda.  Nominacje na ministrów-członków Rady Ministrów odebrali Michał Cieślak i Michał Wójcik.

kak/PAP, wPolityce.pl