,,Postsowiecka UE'' służy interesom Moskwy - zdjęcie
29.10.19, 09:00

,,Postsowiecka UE'' służy interesom Moskwy

9

Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza (EaWG) miała być czymś w rodzaju odpowiedzi na UE, organizacją wolnego handlu na obszarze postsowieckim. Po czterech latach widać, że wymiana handlowa między członkami EaWG jest większa, niż przed powołaniem organizacji. Ale wciąż są to relatywnie niewielkie wielkości, więc trudno mówić o postępującej integracji gospodarczej. EaWG służy przede wszystkim ekspansji ekonomicznej Rosji.

EaWG powstała w 2015 roku. Skupia Rosję, Armenię, Białoruś, Kazachstan i Kirgistan. W 2000 roku obroty handlowe pomiędzy wspomnianą piątką wynosiły 14,1 mld dolarów. Z tego aż 13,9 mld dolarów to handel Rosji z pozostałą czwórką (98,6 proc.). Później te wartości rosły stale, osiągając 73,1 mld dolarów w 2012 r. Ale po aneksji Krymu nastąpiło załamanie (sankcje zachodnie), do którego przyczynił się też spadek cen węglowodorów na świecie. Powołanie EaWG było odpowiedzią Moskwy na te problemy, miało ograniczyć spadek i ułatwić ekspansję na rynki sąsiadów. Członkowie EaWG nie nakładają ceł importowych na dobra sprowadzane z innych krajów Wspólnoty, zaś import spoza wspólnego obszaru celnego jest obłożony takimi samymi cłami.

Z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) wynika, że w 2018 roku aż 96,9 proc. całej wymiany handlowej wewnątrz EaWG przypadło na Rosję. Handel między pozostałymi czterema członkami to już tylko pozostałe 3,1 proc. Przy tej dominującej pozycji Rosja jest zarazem najmniej zależna od EaWG jeśli chodzi o jej handel zagraniczny. Jeszcze w 2000 roku na Armenię, Białoruś, Kazachstan i Kirgistan przypadało 10 proc. rosyjskiej wymiany handlowej. W 2018 roku było to już tylko 8 proc. Zdominowana przez Rosję EaWG nie jest typowym związkiem celnym. Przepływy kapitału i siły roboczej z i do mniejszych krajów wspólnoty koncentrują się na wymianie z Rosją. Małe postsowieckie kraje skupiają się na współpracy z największym członkiem EaWG zamiast rozwijać handel między sobą. EaWG przypomina tak naprawdę specyficzną, koncentryczną sieć z Rosją w środku i jej silnymi połączeniami z pozostałymi czterema krajami, przy bardzo słabych połączeniach między tą pozostałą czwórką.

1 października w Erywaniu odbył się szczyt Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej. Doszło na nim m.in. do zatwierdzenia budżetu EaWG na 2020 rok oraz podpisania umowy z Singapurem o strefie wolnego handlu. Prezydenci Białorusi i Kazachstanu wezwali pozostałe państwa EaWG do usunięcia barier handlowych wewnątrz Wspólnoty. Potrzebę usuwania barier handlowych zauważył także prezydent Rosji Władimir Putin. Wśród priorytetów wymienił także wprowadzenie wspólnych regulacji w sektorze finansowym. Kolejnym krokiem ma być powstanie do 2025 roku jednolitego rynku energii elektrycznej, gazu, ropy i produktów naftowych. Tymczasem już niebawem EaWG może się powiększyć o kolejny kraj – i to wcale nie postsowiecki. Jeszcze w październiku 2019 roku podpisana ma być umowa o przystąpieniu Serbii do unii celnej w ramach EaWG. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić podkreślił, że proces integracji Serbii z UE nie powinien odsuwać jej od EaWG. Możliwe, że przystąpienie Serbii do wspólnoty nastąpi z początkiem 2020 r. Kolejna może być Mołdawia, obecnie posiadająca status obserwatora.

Warsaw Institute

Komentarze (9):

PL2019.10.29 11:22
Braun będzie opowiadać w Sejmie różne szmoncesy - o tajnych ośrodkach dowodzenia armią izraelską w bunkrze pod lotniskiem pod Łodzią, - o tym że armia chińska będzie bronić Suwałk przed okupacją amerykańską - o tajnych masonach 20-go stopnia - ale głównie będzie opowiadać o różnych maskirowkach
Alojzy Cedzidło2019.10.29 10:34
Precz z Pisowskimi komuchami !
Kasia2019.10.29 11:36
Panu się chyba klocki w głowie poprzestawiały !
Portofino2019.10.29 12:12
Napewno to nie Alojzy
Reytan2019.10.29 15:02
JAKAS skleroza !
Jarek2019.10.29 9:22
Opozycja totalna w Polsce robi to samo ! Mafia PO ma się dobrze po wygranych wyborach parlamentarnych 2019: Pierwszy mafiozo PO Gawłowski, z prokuratorskimi zarzutami korupcji i prania brudnych pieniędzy rozdał karty w (innej) restauracji. Oto jego kandydatury: Zdrojewski na szefa partii, Gawłowski na sekretarza generalnego, Mucha i Nitras na zastępców PO, Budka na przew. Klubu parl. PO Kidawa na prezydenta Tusk na szefa partii EPP, A Schetyna ..... ja pie-rdolę na śnietnik historii ?!!!!! Dlaczego ?! Przecież tak ochoczo krytykował PIS i zajmował się PIS-em, kłamiąc wszem i wobec co się dało ! A ile nawymyślał, nawet porównał PIS-owców do szarańczy – i na śmietnik ? Nie może być ! Pytanie: a gdzie jest szef troli z Inowrocławia, jak on się tam wabi .....acha, Brejza ?!! Taką wspaniałą kampanię pt. SilniRazem zrobił i co ?! Też na śmietnik ?! To nie przystoi ! Krzysiu wracaj ! Podobnie Bartuś, to znaczy Bartosz Arłukowicz zniknął ?! A przecież tak trafnie przepowiedział przyszłość jego politycznej mafii: Oto ona: Bartosz Arłukowicz, PO, europoseł: Mamy szansę wygrać nestępne wybory i zmienić to wszystko, co PIS wprowadził. Odwrócimy dobrą zmianę i skasujemy wszystkie ustawy. Nie będziemy finansować żadnego programu 500+, mieszkania+, za życiem, bezpłatne lekarstwa, itp. Nie ma na to naszej zgody, aby Polacy otrzymywali od państwa takie duże zapomogi. Sami muszą zarobić, by utrzymać rodzinę. Od tego są kredyty i zobowiązania. Jeżeli taki Polak zarabia mniej niż 2100 zł to jest gówno wartym człowiekiem .
Leon2019.10.29 10:30
Leć bo twój psychiatra czeka z tabletkami, nierobie i pasożycie wykorzystujący pieniądze tych którzy uczciwie pracują
Dam2019.10.29 11:57
Po prostu boli cię d.pa bo komunistyczny prokurator obrońca pedofila Piotrowicz, oraz łapówkobiorca Kogut się nie dostali. A jechać powinieneś po ich wszystkich.
Unia to komunizm trockistowski2019.10.29 9:11
Warsaw Institute zauwazył to co już dawno tzw oszołomy mówily m.in. na falach radia Maryja ś.p. W. Bukowski czy zamordowany poseł LPR Filip Adwent, których książki polecam....