Portugalia: Hierarcha zezwala na udzielanie Komunii świętej rozwodnikom żyjącym w ponownych związkach - zdjęcie
08.02.20, 19:00Fot. via Pixabay

Portugalia: Hierarcha zezwala na udzielanie Komunii świętej rozwodnikom żyjącym w ponownych związkach

61

Kardynał Antonio Dos Santos Marto z Leirii-Fatimy ogłosił oficjalnie, że w jego diecezji pewne rozwiedzione pary żyjące w związku cywilnym przyjmują Komunię święto, na co otrzymały pozwolenie.

Hierarcha powołuje się na zapisy zawarte w adhortacji papieskiej Amoris Laetitia. Kard. Antonio Dos Santos Marto przyznał to w artykule, który publikuje portugalski dziennik „Jornal de Noticias”.

Chodzi o osoby, które rozstały się ze swoimi sakramentalnymi małżonkami i żyją razem z innymi osobami, w związkach cywilnych. Niektóre z takich par otrzymały zgodę na przyjmowanie Komunii świętej „jak każdy katolik”. Hierarcha dodaje, że trzy kolejne pary podążają wciąż „drogą rozeznania”, która ma im niebawem pozwolić na przyjmowanie Komunii świętej. Kardynał twierdzi, że konieczne jest do tego wykazanie „dobrej wiary i relacji z Bogiem”.

W gazecie kardynał dodaje też:

Nie znaleziono jeszcze ścieżki dla rozwiedzionych małżonków, która pozwoliłaby im przywrócić życie Kościoła i wspólnoty chrześcijańskiej, co w tym przypadku może doprowadzić do pełnej integracji sakramentów. Nikt nie może zostać potępiony na zawsze, tak powiedział papież”.

dam/pch24.pl,lifesitenews.com

Komentarze (61):

poPO=kurw...i zodzieje2020.02.9 19:11
ten hierarcha ŚMIERDZI TRUPEM I SIARĄ
John Kowalski2020.02.9 19:03
Zacietrzewiamy sie ale moze mi ktos wytlumaczy uniewaznienie sakramentu malzenstwa w kosciele katolickim.Znam osoby ktore mialy uniwaznienie kilkakrotnie.Jest to dla mnie jako katolika dylemat.
leszczyna2020.02.9 21:10
Dość jasno wyraził się o tym w telewizji tvn abp Hoser mówiąc, że istnieje korupcja w sądach kościelnych. Są kancelarie zarabiające na sprawach o unieważnienie małżeństwa. Im więcej unieważnień, tym bardziej interes kościelno-prawniczy się kręci. To są de facto rozwody katolickie ubrane w szaty unieważnienia. Bo jak to - msza była ważna, spowiedź przedślubna i komunia były ważne, sprawy kancelaryjne i zapowiedzi były ważne, błogosławieństwo dla nowożeńców było ważne, ksiądz jako kościelny świadek urzędowy był ważny - tylko sam sakrament małżeństwa był nieważny?
Ciekawy2020.02.9 10:09
Wprowadza się zamęt wśród wiernych, którzy czują się zagubieni i oszukiwani. Hierarchia zamiast stanąć naprzeciw coraz bardziej zepsutego i pozbawionego perspektyw świata idzie z nim na kompromisy. Kompromisy całkowicie bezsensowne i skazane na porażkę, w których jedyną stroną przegraną jest Kościół Katolicki.
R2020.02.9 9:35
ludzie wymyślili komunie i ludzie mogą ją zmieniać - tak jak każdy rytuał - tylko niewolnicy i naśladowcy robią co im każą inni ludzie - wolni modlą się do Boga Jezusa bez pośredników i bez lęku
@R2020.02.9 16:28
co robisz na katolickim portalu?
Durczykiewicz2020.02.9 9:19
Jan Radziszewski To straszne co piszesz, ale obawiam się, że to prawda...w takim razie niech już dojdzie do tego rozłamu ... obyśmy stanęli po właściwej stronie... ufam że wielu milczacych kapłanów którzy udają że nic się nie dzieje zabiorą wreszcie głos bo przez Was milczący Kapłani wielu nie wie co myśleć ... szczerze to jak pomyślę co się dzieje to mam niechęć do pójścia na Eucharystię! Księża zabierzcie głos w tej sprawie nie wolno chować głowy w piasek!
Ciekawy2020.02.9 8:26
A jak nasi rozwodnicy chodzą do komunii to jakoś nikt szat na sobie nie rozrywa bo pisie aparadczyki grzechów nie maja
do ciekawy2020.02.9 16:30
portale pomyliłeś, adekwatne to te w lewo
BEA2020.02.8 23:36
Od 20 lat jestem rozwiedziona (nie z mojej winy). Byłam wtedy młodą osobą. Zdecydowałam jednak ,że pozostanę sama ze względu na Jezusa Chrystusa i własne zbawienie. Zapewniam, że Chrystus daje siły do wytrwania. Cudzołożnicy nie wejdą do Królestwa Niebieskiego, niech nie dokładają jeszcze do swoich grzechów świętokradczej Komunii św. Natomiast to, co się dzieje w Kościele ( w zasadzie w każdej sprawie) to zgroza. Znacie objawienie Matki Bożej z la Salette czy Akita? To się właśnie dzieje. Benedykcie wróć!
matis892020.02.8 22:24
Z tego nauczania Bergoglio Fałszywego Proroka, tego jego heretyka z Portugalii itp., wynika że można bzykać na lewo i prawo i przystępować do Komunii Św.. No bo skoro małżonkowie związani sakramentem mogą z innymi po rozstaniu to tym bardziej ci co sakramentem związani nie są. A że u oszusta nie katolika Bergoglio i homosodomia ma wsparcie to reszta z tego wynika.
anonim2020.02.8 21:42
Kościół nie jest własnością żądnego kardynała ani nawet żadnego pojedynczego papieża, tak jak nie był nigdy własnością św. Piotra. Kościół jest własnością Jezusa Chrystusa, którą On nabył swoją Krwią. Tylko On ma więc prawo i władzę, by ustalać wymogi i zasady. Pan Jezus do kobiety "w wolnym związku" nie powiedział: :Ja cię nie potępiam", tylko powiedział: "Ja cię nie potępiam, idź i nie grzesz więcej". To co nie odpowiada temu Jezusowemu wzorcowi to tania podróba miłosierdzia wg wzoru niestety tego świata. A jak mówi Pismo "nie mamy brać wzoru z tego świata, lecz przemieniać się przez odnawianie umysłu", czyż nie?
leszczyna2020.02.9 0:04
Sprostowanie: ta kobieta nie była w "wolnym związku", ale została złapana na cudzołóstwie, co oznacza, że ona sama i jej partner mieli małżonków, albo przynajmniej jedno z nich. Sprawa jest o tyle ciekawa, że jako prowokację względem Jezusa przyprowadzono tylko kobietę, by On zajął stanowisko wobec prawa Mojżeszowego, które nakazywało karać ukamienowaniem za cudzołóstwo. Tymczasem również mężczyzna powinien być wg tego prawa ukarany razem z kobietą. Samej cudzołożnicy nie można było ukarać i Jezus jej nie potępił; zresztą, zgodnie z prawem, nikt jej nie potępił w sensie skazał na śmierć. Co więcej, powinno się poszukać współwinnego cudzołóstwa, ale oskarżyciele odeszli, a Jezus nie przesłuchiwał winnej, lecz kazał jej odtąd nie grzeszyć. Co wcale nie oznacza, że jej nie potępił za cudzołożny czyn. Właśnie słowa "Idź i odtąd już nie grzesz" pokazują, że cudzołóstwo to grzech.
linus2020.02.9 10:33
Dziękuję za celne dopowiedzenie, to właśnie miałem na myśli. A czyż dzisiaj żyjący w "wolnych związkach", a nawet jak słyszymy objęci "rozeznawaniem" i "towarzyszeniem" nie mieli (mają!) małżonków?
Jan Radziszewski2020.02.8 21:32
Biedni ci bp BO piekło - czeka W krajach zachodnich są jedynie pojedynczy kapłani i biskupi, którzy wiernie trwają przy Bogu, ale ci są bardzo niszczeni przez tych pozostałych. 98% kapłanów i biskupów zachodu grozi piekło przez notoryczne trwanie w grzechu ciężkim i nie reagowanie na demoniczne rozbestwienie, rozpasanie. W Niemczech i innych krajach dobrze i w miarę po bożemu postępują jedynie pojedyncze osoby, reszta trwa w grzechu ciężkim, który się w nich coraz bardziej i bardziej pogłębia. Niebawem prawdziwi prorocy Boga, wizjonerzy, na dobre zamilkną i na rozkaz Boży nie będą wam przekazywać żadnych wiadomości. Syn zatracenia powoli wciela w życie plany Lucyfera, a działalność Kościoła Świętego w obecnej formie powoli znika. Ludzie Antychrysta czynią coraz większe przygotowania, do wkroczenia jego oficjalnie na arenę dziejów.
Jazzz2020.02.8 20:59
Zmiana pojęć .Zmiana pojęcia ŻYCIA W GRZECHU, PRZYWIĄZANIA DO GRZECHU.
Pep2020.02.8 20:38
"Nikt nie może zostać potępiony na zawsze, tak powiedział papież".... Oj, to chyba kardynał nie zna nauki Kościoła na temat piekła...
JaKi2020.02.8 20:59
I dlatego kościół wymyślił w XIV wieku dla katolików czyściec,aby grzesznicy mieli Nadzieję na Zbawienie. Wcześniej było tylko Piekło i Niebo Z Bogiem
ZERR02020.02.8 21:42
Tylko półdebil może bełkotać o 14 wieku. Czyściec jest wprost opisany w Ewangeliach. Osobliwe, z jakim zapałem różne szumowiny wypierają wiedzę o czyśćcu - elementarnej SPRAWIEDLIWOŚCI. Chyba liczą na to, że ujdą karze za swoje łajdactwa i plugawe zbrodnie? Liczą na to, że ich grzeszki dnia codziennego pozostaną nieosądzone?
Antex2020.02.8 22:07
A konkretnie w której Ewangelii wprost pada słowo "czyściec"?
anonim2020.02.8 23:03
Nie pada dosłownie słowo czyściec ,ale wiele jest fragmentów,które o tym świadczą ,ze czyściec istnieje https://egzorcyzmy.katolik.pl/biblia-o-czyscu/
ZERR02020.02.10 2:47
Co ma słowo do rzeczy? Jest opis sytuacji, więc wymyślono słowo "czyściec", aby nie mówić za każdym razem "miejsce, z którego nie wyjdziesz, aż zwrócisz ostatni grosz". Za trudne do zrozumienia?
Sebastian Lorenc2020.02.9 0:36
Nie pada ani razu słowo "czyściec" i nie jest to nigdzie opisane wprost. I jakie to łajdactwa i plugawe zbrodnie popełniłam, bo w sumie nie wiem?
Durczykiewicz2020.02.8 20:30
Gdzie głosy innych księży...?
KATOLIK2020.02.8 20:21
Nic dziwnego. Już od dawna rozwodnicy w nowych związkach mogą przystępować do Komunii świętej gdy wychowują dzieci i obiecają, że nie będą współżyć. Tak postanowił Jan Paweł II. Trochę to przeczy zasadzie nierozerwalności małżeństw i zakazowi rozwodów.
Ewa2020.02.8 21:44
Ja myślę, że to się tyczy tylko tej drugiej strony, porzuconej, bo cóż on winny, że żona go opuściła i związała się z innym? Dlaczego ma do końca życia być samotnym?
Clint2020.02.8 23:35
Dlatego, bo przysięgał Ewuniu?
gość2020.02.9 9:27
ażeby cię twoja zostawiła, zabrała pół majątku i poszła z innym! zobaczymy czy bedzioesz w celibacie do końca życia zwłaszcza jak masz powiedzmy 28 lat!
leszczyna2020.02.8 23:41
"Tym zaś, którzy żyją w stanie małżeńskim, nakazuję nie ja, lecz Pan, ażeby żona męża nie opuszczała, A jeśliby opuściła, niech pozostanie niezamężna albo niech się z mężem pojedna; niech też mąż z żoną się nie rozwodzi." - 1 list św. Pawła do Koryntian, rodz. 7. Czyli małżonkowie nie mają się rozstawać, a jeśliby jednak któreś odeszło, ma pozostać w samotności albo pojednać się z małżonkiem. Słowa Pana Jezusa: "A powiadam wam: Kto oddala swoją żonę - chyba w wypadku nierządu - a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. I kto oddaloną bierze za żonę , popełnia cudzołóstwo." - Ewangelia wg św. Mateusza Nierząd to stan pożycia poza małżeństwem, np. konkubinat, kazirodztwo, homoseksualizm, prostytucja.
matis892020.02.9 1:24
A jednak coś nowego, bo jest to promowane w nowym wydaniu, znika zasada nie współżycia w nowym związku. W nowym wydaniu jest przypodobanie się światu w którym rozwody panują. Nie walka z tym tylko nagroda za rozwód i nowy związek skoro większość się rozwodzi.
JS2020.02.8 20:08
Hierarchowie zamiast pomóc rozwodnikom powrócić do wspólnoty małżeńskiej, idą na skróty i przez swoje nauczanie filozoficzno-psychologiczne chcą przypodobać się ludziom. Pan Jezus przestrzegał przed oddalaniem żony, męża. To bardzo poważny błąd-grzech, przeciwko miłości, przeciwko obecności Boga w drugim człowieku. To jest tak jakby oddalić cząstkę Boga, bo Bóg jest obecny w każdym z nas. On podzielił się z nami Swoim istnieniem, stworzył nas niemal z pustki (99,9999999% to pusta przestrzeń a reszta to elektrony i jądra atomowe). Króluj nam Chryste Pozdrawiam
Michał Pasierb 2020.02.8 23:01
" ...stworzył nas niemal z pustki "...BÓG stwarza z niczego.
JS2020.02.9 9:26
Jednak to nie jest taka pustka jak myślimy. Ta pusta przestrzeń musi się z czegoś składać, skoro tworzy przestrzeń dla innych elementów. Pozdrawiam
Clint2020.02.8 23:32
Piekne, mądre slowa...Jest łaska...Króluj nam Chryste!
JS2020.02.9 9:27
Piękne, mądre słowa pochodzą od Jezusa-Boga. Ja jestem nikim. Pozdrawiam
Gość2020.02.8 19:50
Zatrważające, że czyni to Pasterz diecezji, w której Matka Boża prosiła o nawrócenie i pokutę...
guess who 2020.02.8 19:50
Redaktor Sakiewicz się ucieszy.
Wojtek Polak2020.02.8 19:49
''Co Bóg złączył człowiek niech nie rozdziela. Mt 19,6. To Jezus ustanowił i powołał do istnienia sakramentalną wspólnotę życia małżeńskiego. Małżeństwo chrześcijańskie, któremu Chrystus nadał wielką godność, jest nie tylko związkiem cielesnym, uczuciowym i osobowym, lecz związkiem sakramentalnym, który odzwierciedla łączność i jedność Chrystusa z Kościołem. Wierność i miłość to dar Boga oraz zadanie dla małżonków. Nie wolno tego daru odrzucać. Trzeba dojrzale i odpowiedzialnie przygotować się do sakramentu małżeństwa, żeby przy jego zawarciu nie było świętokradztwa. W Bogu cała nasza siła i On obdarza najważniejszym darem miłości. Żeby przyjąć Boży dar, trzeba mieć mocną wiarę''.A co na to postępowy ''roztwarty'' kardynał ''Nikt nie może zostać potępiony na zawsze, tak powiedział papież'' Kardynale, kardynale ty nie masz się słuchać papieża{który jest tylko człowiekiem i może się mylić} a samego Chrystusa to On jest drogą prawdą i zmartwychwstaniem.Módlmy się za kapłanów bo co nie którym rozm szwankuje.
JaKi2020.02.8 20:52
Chyba nie wierzysz ze jakaś przysiega powstrzyma katolików przed rozwodem?
ZERR02020.02.8 21:43
Oczywiście że tak. kmiocie
Sebastian Lorenc2020.02.8 23:30
A przed zdradą?
ZERR02020.02.10 2:59
No tak, każdy facet to świnia. https://www.cda.pl/video/487129e5
Wojtek Polak2020.02.8 23:18
jestem osobą wierzącą i nawet wierzę w ludzi. nie jakaś przysięga tylko przysięga składana przed ludźmi ale przed wszystkim przed BOGIEM.
ANASTAZJA2020.02.8 19:46
Kto wyjaśni dlaczego osoba związana ślubem cywilnym z rozwodnikiem nie może przyjmować komunii św..
Sebastian Lorenc2020.02.8 20:07
Bo według kościoła katolickiego oboje cudzołożą.
Clint2020.02.8 23:24
Wg Bożego Prawa. Kościoła Katolickiego piszemy wielką literą. To tak na przyszłość dziewczynko. Nawróć się, póki jeszcze żyjesz. Pycha do piekła wpycha.
Sebastian Lorenc2020.02.8 23:29
Idź i nawracaj w swojej remizie strażackiej, po zabawie, a ode mnie się odczep w końcu, bo zaczynasz być nudny.
Michał Jan2020.02.8 23:39
Zasadniczo, pisze się "Kościół katolicki". Oboje napisaliście z błędem.
Sebastian Lorenc2020.02.8 23:43
Oczywiście, że napisałam z błędem,bo się rozpędziłam. Niestety tu nie da się poprawiać, a szkoda :)
www2020.02.8 23:47
No i ładnie to tak pisac a samej códzołożyć? ładnie? Weź się kobieto za siebie bo z piekła nigdy nie wyjdziesz. Obawiam się, że już jest za późno. Masz nowe zdjęcie w tlle na FB? Bardzo obrazowo przedstawia twoją moraność https://www.facebook.com/profile.php?id=100014430030318
Azja2020.02.8 20:09
Popełnia grzech cudzołóstwa .
uczciwy obywatel2020.02.8 20:38
chyba nie uczęszczałaś na lekcje religii.przeczytaj Ewanelię i tam znajdziesz odpowiedz.TAM są słowa Chrystusa a nie błędne opinie Franciszka/papieza.
JaKi2020.02.8 21:00
Może przyjmować,jeżeli nie ma pożycia czyli seksu.
violetta2020.02.8 22:17
Jeśli smakuje Tobie taki stan i pan po przejściach , kiedy jesteś ta druga , ta która nie możesz dostąpić Komunii Św. Rozwodnik ślubował miłość , nie dotrzymał.MĄDREMU DOŚĆ
Jan2020.02.10 9:12
Przeczytaj wyżej komentarz Leszczyny
leszczyna2020.02.8 19:40
"Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela." Te słowa Pana Jezusa trafiły do 62 paragrafu Amoris Laetitia jako przypomnienie ojców synodalnych bez papieskiego komentarza i nawiązań teologiczno-duszpasterskich. Natomiast słowa "Kto oddala żonę swoją, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo." z 10 rozdziału Ewangelii św. Marka całkowicie uszły uwadze Franciszka. Słusznie zatem portugalski kardynał uzasadnia swoją decyzję Franciszkową adhortacją. Nie powołuje się na Ewangelię, bo nie ma jak tego zrobić.
Mejer2020.02.8 19:35
Zasadniczo hierarcha bierze na swój łeb sad za zbawienie swoje i tych ludzi.
izydor2020.02.8 19:21
Franciszkowa herezja rozlewa się jak zaraza.
aaa_kotki_dwa2020.02.20 16:54
i bardzo dobrze.
Andrzej 2020.02.8 19:19
Pan Hierarcha chyba nie wie co czyni. Czy on myśli że ma władzę w Kościele Chrystusowym ? Nie , i co najgorsze to może marnie skończyć po śmierci. Purpury go nie uchronią przed sprawiedliwością Bożą.
aaa_kotki_dwa2020.02.20 16:53
Komunizm wafelkowy to chleb dla głodnego, a nie nagroda za bycie grzecznym.