Polscy politycy dostają miliony. Najwięcej od państwa dostaje ... Platforma Obywatelska! - zdjęcie
08.05.13, 08:45Fot. FreeDigitalPhotos

Polscy politycy dostają miliony. Najwięcej od państwa dostaje ... Platforma Obywatelska!

14

Partyjne sprawozdania finansowe to dobra lektura dla tych, którzy chcą porównać swój budżet z finansami polityków. Jak wynika z najnowszych danych, polscy politycy byliby bardzo ubodzy gdyby nie pomoc państwa. Jak pisze dzisiejsza "Rp", gdyby partie polegały tylko na darowiznach i wpłatach sympatyków to nie byłyby w stanie przeżyć.

W roku 2012 na konto najbogatszej partii w Polsce PO wpłynęła ponad 53,2 mln złotych. Aż 48 mln zł to pieniądze od państwa. Z samych składek i darowizn PO wygenerowało zaledwie 5,2 mln zł.

PiS też nie może narzekać. Od państwa dostało 47 mln zł. W sumie na konto Prawa i Sprawiedliwości wpłynęło 50 mln zł. Bez takiej pomocy PiS nie mógłby działać.

Na konta PSL wpłynęło 15 mln zł, SLD-14.3 mln zł a Ruch Palikota dostał 8,5 mln zł.

Bardzo zabawne jest to, że w sumie na wszystkie partie przeznaczono ponad 100 mln zł z państwowych pieniędzy, a tak trudno pomóc np. rodziną polskim. Cóż, partia jak matka, zawsze pierwsza.

sm/Rzeczpospolita

Komentarze (14):

anonim2013.05.8 8:51
Nie ma się co dziwić, to specjaliści od kręcenia lodów na majątku państwowym, robienia interesów hazardowych na cmentarzach, zarabiania milionów na różnych amber goldach przez różne Baki vel Tuski, a nawet jak kogoś złapie się za rękę na łapówce, to sąd stwierdzi, że co prawda to moralnie naganne, ale złapana/y jest całkowicie niewinny, bo złapana za rękę nie zgodnie z procedurą , albo nie za tę rękę, tylko za drugą, albo w te rękę wmuszono łapówkę wbrew jej woli itd itd To czyż może dziwić jest, że partia takich "specjalistów" od "kręcenia lodów" jest najbogatsza?
anonim2013.05.8 8:54
Właśnie dlatego trzeba zlikwidować budżetowe finansowanie partii politycznych... To jeden z czynników betonujących scenę polityczną.
anonim2013.05.8 8:57
Nabi - pan Moryń jak zwykle napisał artykuł bardzo tendencyjny, na co dałeś się złapać. To, że PO jest najbogatsza nie wynika z tego co PO robi, ale z tego że PO jest największą partią w Sejmie. W naszym chorym systemie zawsze największa partia w Sejmie jest najbogatsza. Kręcenie lodów przez PO jest rzeczą niezależną od dostawania dotacji państwowych.
anonim2013.05.8 9:03
To Wałęsa obiecywał 100 000 000 kazdemu.
anonim2013.05.8 9:20
A ile HGW dała na nagrody urzędnikom?
anonim2013.05.8 9:35
Szarlej jaaaasne, a rożne Rychym Zbychy, Mira, Bąki vel Tuski, Sawickie Krauze itd itp to tylko biznesmeni,. Przecież tuskiści finansują sobie całą POt(w)forną z hodowli cieplarnianej, gdzie pieniądze rosną im zamiast liści na krzakach w szklarni. Szarleju Ty naprawdę jesteś tak naiwny (by nie rzecz tępy i ślepy) czy tylko jesteś płatnym propagandystą? A jedynym sposobem kontroli i legalności finansowania partii politycznych są dotacje państwowe - rzecz jasna w demokratycznym państwie prawa, a takim Polska nie jest. Natomiast prywatni sponsorzy to raj dla oligarchii, gangsterów i mafii. Ale Szarleju żeby to wiedzieć, trzeba trochę wiedzy i samodzielnego myślenia, a nie prezentowanego przez Ciebie fanatyzmu ideologicznego.
anonim2013.05.8 9:46
Nie zlikwidować, ale ograniczyć finanse dla partii politycznych, a przekazać dla rodzin wielodzietnych - począwszy od trójki dzieci.
anonim2013.05.8 9:46
Scena polityczna w USA jest zabetonowana bez dotacji.
anonim2013.05.8 10:05
Cały rząd w ciągu 5 lat pobrał w sumie aż 532 mln zł nagród! Rekordzistą jest sam Jacek Rostowski który swoim urzędnikom wypłacił 95 milionów złotych - wylicza portal fakt.pl
anonim2013.05.8 12:09
Nabi - słyszałeś kiedyś o czymś takim jak czytanie ze zrozumieniem i logika? Najwyraźniej nie. Nie powiedziałem że PO nie kręci nic na boku, nie usprawiedliwiam ich z niczego. Jedyne na co zwracam uwagę to żałosny wydźwięk tego artykułu. PO jest złe bo dostaje od państwa 48 mln zł - przedstawione jako konsekwencja nieuczciwości oraz kręcenia lodów. PiS z kolei dostaje jedyne 47 mln zł, bez których biedactwo nie mogło by przeżyć. Napiszę Ci jeszcze raz... Nasz system jest taki jaki jest: największa partia w Sejmie dostaje najwięcej z budżetu. PO jest najbogatszą partią bo ma najwięcej miejsc w Sejmie. To że kręci lody jest niezależne od tego ile dostaje pieniędzy z budżetu. Dotarło? PS. "A jedynym sposobem kontroli i legalności finansowania partii politycznych są dotacje państwowe - rzecz jasna w demokratycznym państwie prawa, a takim Polska nie jest." - jeśli Polska takim państwem nie jest, to dlaczego finansuje partie polityczne? Jakbyś był takim specem od samodzielnego myślenia, to byś wiedział że państwowe dotacje to jest sposób na domykanie zamkniętego układu. Państwowe dotacje dla partii politycznych to jest gówno. Bo jak ja mam zaufać partii, że sprawnie będzie administrować moim państwem, jeśli samą sobą nie potrafi administrować tak żeby był zysk?
anonim2013.05.8 13:30
Ciemny lud zdycha z głodu,ale za to zasponsorował to towarzystwo tak ze nie wiedzą jak tą kase wydać.Jarkacz płaci ok 150.000 tyś na miesiac na swą ochrone itd
anonim2013.05.8 16:19
@Mindbender- Piszesz, że PO chciała zakazać finansowania partii z budżetu. Tusk już ponad 5 lat jest premierem i gdzie jest projekt ustawy w tej sprawie?
anonim2013.05.8 20:36
O ile pamiętam to PiS bardziej broni tego złodziejstwa niż PO. Bo to pozwala zabetonować scenę polityczną w serial o dwóch kaczorach.
anonim2013.05.9 1:00
"...rodzinOM polskim" a nie "rodziną polskim"