Policja przekroczyła wczoraj swoje uprawnienia? Ossowski: Stosuje się podwójne standardy  - zdjęcie
12.11.20, 10:11Fot. screenshot - YouTube (wPolsce)

Policja przekroczyła wczoraj swoje uprawnienia? Ossowski: Stosuje się podwójne standardy

21

Marsz Niepodległości, ze względu na pandemię koronawirusa, odbył się w tym roku w formie zmotoryzowanej. Wbrew decyzji organizatorów, część uczestników wydarzenia zdecydowała się jednak przyjść pieszo. W czasie Marszu doszło do incydentów i starć z policją. Nie milkną głosy, wedle których funkcjonariusze nadużywali środków przymusu bezpośredniego. Jest to szczególnie wyraźne w zestawieniu z odbywającymi się ostatnio manifestacjami Strajku Kobiet, kiedy policja zdawała się być wyjątkowo bierna wobec agresji protestujących. Wczoraj natomiast używano gazu i broni gładkolufowej. W wyniku działań policji ciężko ranny został relacjonujący wydarzenie fotoreporter Tygodnika Solidarności Tomasz Gutry.

- „Pan Tomek jest po operacji, wydaje się, że wszystko będzie w porządku (...) Policja jest wyposażona w środki przymusu i w sytuacjach szczególnych może tej broni używać. Czy wczoraj powinna? Trudno powiedzieć” – mówił na antenie Radia Gdańsk Michał Ossowski, redaktor naczelny Tygodnika Solidarność.

Podkreślił, że jest wiele filmów wskazujących na przekroczenie przez policję granic dopuszczalności użycia broni. Jest to m.in. zachowanie policji wobec dziennikarzy, wśród których Tomasz Gutry nie był jedyną ofiarą. Do fotoreportera Tygodnika Solidarności, którego trudno nie rozpoznać jako pracownika mediów, policja strzeliła z bardzo bliskiej odległości.

- „Musimy oczekiwać od policji opanowania w takich sytuacjach. Mamy zapewnienia, że sytuacja zostanie wyjaśniona, a policjant będzie ukarany” – podkreślił Ossowski.

Z przewodniczącym Solidarności Piotrem Dudą miał wczoraj sprawę wyjaśniać szef MSWiA Mariusz Kamiński.

- „Twierdził, że wcześniej doszło do ataku innego funkcjonariusza policji który też przebywa obecnie w szpitalu i drugi policjant po prostu w zamieszaniu strzelił i trafił w Pana Tomka. Ja jednak uważam, że to nie może tłumaczyć zachowania policji, bo od funkcjonariuszy musimy oczekiwać opanowania w takiej sytuacji - nie może być tak, że policjant traci panowanie i używa broni w stanie jakiegoś szoku, tak nie może być” – ocenia rozmówca Radia Gdańsk.

Zwraca przy tym uwagę, że takie same akty wandalizmu, do jakich dochodziło w czasie Marszu Niepodległości, miały miejsce w czasie protestów Strajku Kobiet. Wówczas również atakowano policjantów przy użyciu kamieni i środków pirotechnicznych, ponadto dewastowano kościoły i miejsca pamięci, atakowano ludzi w kościołach. W czasie tych protestów policja wykazywała się jednak wyjątkowym profesjonalizmem, opanowaniem czy wręcz biernością.

- „Trudno nie odnieść wrażenia, że obserwujemy tutaj podwójne standardy” – podsumowuje Michał Ossowski.

kak/Radio Gdańsk, Tysol.pl

Komentarze (21):

Anonim2020.11.12 15:25
Atak Policji na modlących się podczas trwania Mszy Świętej i legitymowanie ludzi pytających o podstawę prawną interwencji ....... Kryminalny(ch) atak z Księdzem na kościółek, Pustelnię Ducha Świętego. Czatachowa 08.11.2020 ........... https://youtu.be/rTpWv2V_i6U
jula2020.11.12 11:27
Rozwydrzona dzicz młodzianek i młodzianków była bezkarna i bez reakcji ze strony policji. Bali się TVN-u czy kogo lub czego? W tym świetle bardzo ciekawi mnie czy ten policjant sprzed 2015 roku PASTWIĄCY się wraz z drugim policjantem nad uczestnikiem Marszu Niepodległości został ukarany? To mnie interesuje.Co tak naprawdę dzieje się w policji?
Maria Błaszczyk2020.11.12 12:10
Jeśli tamto to była "rozwydrzona dzicz" - a nikogo nie atakowali, nie szarżowali na policję, nie szturmowali na księgarnie, nic nie podpalili, nie używali rac - to jakie słowo pasuje do opisu polskich patriotów, którzy te wszystkie rzeczy zrobili i - jak co roku w mniejszym lub większym stopniu - zdewastowali duży kawałek miasta?
jula2020.11.12 12:36
Ty no chyba sobie żartujesz, dewastowanie murów świątyń, cmentarzy, naruszanie uroczystości religijnych,profanowanie krzyża, wszystko w wyuzdanym, wulgarnym, obscenicznym sosie z hasłami z piekła rodem, z racami a jakże (stąd i nie tylko dlatego) bunt w Olsztynie, zablokowanie ulic, nie wspominając o ich zaśmieceniu porzuconymi tekturami z hasłami o doskonałości aborcji, z atakami na tych co chcieli powiedzieć cokolwiek innego. Wyłącz TVN-y bo nie analizujesz rzeczywistości tylko ją przeinaczasz.
Alojzy Cedzidlo2020.11.12 11:05
Panie Ossowski . Z Pana taki Solidarnościowiec jak z byłego Waszego idola Bolka .To bractwo piesze było na pochodzie NIELEGALNIE . Niech Pan jako Solidarnościowiec przypomni sobie co robili mniej legalnymi manifestacjami przed 2015 .Dziś są trochę inne czasy Pandemia i związane z nią ograniczenia A chorych i trupów przybywa . To bractwo , bez wzgjędu na intencje , powinno być zmiecione z ulicy . W moim interesie też . Maski mnie duszą.I druga sprawa mniej albo wcale nie nagłaśniana . BRUKSELA ze swoimi polskimi kapusiami. Tylko czekają na " brak praworzadności" w Polsce . To tyle Panie Redaktorze , bo temat na książkę . A ja nie pisarz.
Darek2020.11.12 10:50
Powiedz no, Ossowski, ile sklepów zdemolowały i podpaliły kobiety? Ile mieszkań spaliły?
jula2020.11.12 11:35
Powierzchnia zniszczonych świątynnych elewacji się nie liczy? Akty wandalizmu na cmentarzach nie podlegają ocenie i wycenie? Wyuzdanie i wulgarność w miejscu publicznym są bez znaczenia. Dezorganizacja ruchu bez znaczenia? Zakłócanie uroczystości religijnych to bezfakt. Co ty bredzisz, komu się podlizujesz, hałastrze co wyłączy tobie respirator z powodu wad na zdrowiu?
Darek2020.11.12 14:06
To mówisz, że ile tych mieszkań i sklepów podpaliły? Ilu policjantów pobiły?
Jenny2020.11.12 10:40
Faszysci zrobili sobie spacerek,demolujac stolice!
AAAtomek2020.11.12 10:35
Powiem tak: WYPIERD..J!
Anonim2020.11.12 10:36
AAAtomek Cóż za elokwencja i głębia wypowiedzi!
Anonim2020.11.12 10:32
Pamiętacie ten test z Gangu Olsena jak Inspektor mówił do młodego podwładnego: - Mój młody przyjacielu, jeśli pojawia się naprawdę wielki przestępca do Policja może tylko zapewnić mu bezpieczeństwo. I tak zapewniała czarnym marszom, bo za nimi stał wielki przestępca - Soros. Policja to najemnicy takich wielkich przestępców.
Anonim2020.11.12 10:34
Za wszystkim stoi Soros, za Sorosem Żydzi, a za Żydami ludzie-jaszczury.
Anonim2020.11.12 10:35
Sprawdź przepływ pieniądza a zrozumiesz świat.
Anonim2020.11.12 10:38
Przepraszam, ja nie jestem oświecony przez filmiki z żółtymi napisami na YT. Nie zrozumiem tych zawiłości :(
Torchwood2020.11.12 10:28
A ile dokładnie mieszkań zostało podpalonych podczas Strajku Kobiet? Ile rac i kamieni zostało w stronę policji rzuconych podczas Strajku Kobiet?
Klejnot Nilu2020.11.12 10:36
Przestań, wczoraj jeden gość tutaj przekonywał, że pomazanie ogrodzenia kościoła jest gorsze niż podpalenie mieszkania i rzucanie cegłami w Policję.
Sylwester2020.11.12 10:39
Pod domem Kaczyńskiego też kamienie były. Kulek gumowych nie było
Klejnot Nilu2020.11.12 10:42
Bo jak Kaczyńskiego pojechało pilnować 80 wozów policyjnych, to trudno aby sobie nie dali radę z kilkoma setkami demonstrujących. Tam nikt w policję butelkami i racami nie rzucał, ani nie zbijał się w agresywne grupki.
Anonim2020.11.12 10:24
Boże, kolejny kretyn spod dewizy "Do strajku kobiet nie strzelajo, a do nas strzelajo :(". Porównaj sobie debilu jeden z drugim skalę wandalizmu i chuligaństwa po stronie Strajku, a po stronie wczorajszego zoo.
Sylwester2020.11.12 10:37
Porównałem. Kobitki więcej zniszczyły