Polacy wolą gotówkę. Jest bezpieczniejsza i pewniejsza od transakcji wirtualnych - zdjęcie
23.07.19, 07:15Pixabay.com

Polacy wolą gotówkę. Jest bezpieczniejsza i pewniejsza od transakcji wirtualnych

7

Polacy nadal tradycjonalistami w kwestiach finansów. Zdecydowanie wolimy banknoty i biloty, niż karty kredytowe i wirtualne waluty. Po kraju krąży 215 miliardów złotych.

Eksperci nie są zaskoczeni takim trendem wśród obywateli. Polacy zdecydowanie pewniej czują się, gdy mają gotówkę w swoich portfelach. Jak pokazują badania socjologiczne, czujemy się wówczas bezpieczniej i uważamy, że lepiej wydajemy pieniądze.

Dodatkowo oszczędzeniu na kontach nie sprzyjają oferty bankowe, które nie dają Polakom praktycznie żadnego zysku.

Oprocentowanie depozytów bieżących od dawna jest zerowe. Ludzie nie są skłonni do oszczędzania w bankach. Zwłaszcza, że wielu uważa, iż równocześnie mamy bardzo wysoką inflację - mówi Marcin Mazurek, ekonomista mBanku w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Jako ciekawostkę, pracownicy NBP wskazują dane, iż pod koniec czerwca ze wszystkich banknotów w powszechnym obiegu, aż 60 proc. stanowiły banknoty 100-złotowe, a 30 proc. o nominale 200 zł.

Jak twierdzą eksperci finansowi, utrzymywanie gotówki to jednak nie tylko kwestia "czucia pieniądza", ale także bezpieczeństwa. Polacy mają bowiem świadomość, iż fizyczne posiadanie pieniędzy jest zabezpieczeniem przed ewentualnymi kryzysami i innymi zagrożeniami. Na przykładzie krajów UE np. Grecji wiemy, iż praktycznie w każdej chwili, pieniądze utrzymywane na kontach bankowych mogą zostać zablokowane bądź "całkowicie zniknąć".

mor/Money.pl/Fronda.pl

Komentarze (7):

o chipach pisze w Apokalipsie 2019.07.23 13:35
gotówka to synonim wolności, jak wprowadzą chipy (jak powoli robią to w Szwecji) i okażesz się być niepoprawny politycznie, zablokują ci konta, loginy, w 15 minut znajdą w każdym miejscu na świecie i albo zrobią z ciebie czubka, albo w najlepszym wypadku pozwolą na żebry i spanie pod mostem
twitter: @PromocjaPWS2019.07.23 9:56
Dzisiaj normalność nazywa się kontrowersją, wszelkie normy/prawdy straciły ważność, bezdyskusyjność, a wynika to z tzw.zwrotu lingwistycznego, który przeniósł się do nauk społecznych, a który wyw. się z filozofii analitycznej. Wykwitem zwrotu lingwistycznego jest m.in. teoria gender. SPIS TREŚCI historiasztuki com pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#spi MITOLOGIA NOWOCZESNOŚCI historiasztuki com pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#mit ANTROPOLOGIA ANTYCHRZEŚCIJAŃSKA historiasztuki com pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#ant ANTROPOLOGIA KONSTRUKCJONISTYCZNA historiasztuki com pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#kon ANTROPOLOGIA MAGICZNA historiasztuki com pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#mag TEZA O KONFLIKCIE RELIGII I NAUKI , KOMPETENCYJNY KONFLIKT RELIGII I WŁADZY , KONFLIKT RELIGII I WŁADZY , SPRAWA GALILEUSZA historiasztuki com pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#ane Więcej też na kanale P. Karonia: youtube com/HISTORIASZTUKI2011 i wiedzaspoleczna pl
qwerty2019.07.23 9:37
Jednak prostactwo rośnie w siłę. Jak ktoś ma niepełne podstawowe to się boi karty (PIN trza pamiętać, coś przeczytać, podpisac, i nie daj Boże coś sobie samemu policzyć). Kto z elektoratu PiS da se z tym redę. Po za tym proboszcz mówił że karta to grzech - no bo jak tu kartą dać mu co łaska.
Tomek2019.07.23 9:54
Jakbyś pracował jako informatyk to byś wiedział, że łatwiej komuś zaiwanić dużą kasę dzięki nowoczesnej technologii niż szukać go po gościńcach, aby dać mu w łeb maczugą i urwać sakiewkę. Im wyższa technologia tym bardziej zawodna i człowiek bardziej nieszczęśliwy, bo biologicznie najlepiej czujemy się w pięknej przyrodzie a nie w szkle, betonie i przed ekranem. Proste.
JONASIK2019.07.23 7:43
No jasne... http://www.benchmark.pl/aktualnosci/polska-liderem-platnosci-zblizeniowych.html
rozbawiony2019.07.23 7:27
Pewnie przecież w sklepie na wiosce nie ma czytnika kart i flaszki nie kupisz ! A tak można o każdej porze dnia i nocy
Tomek2019.07.23 7:22
Unikajcie kart ale nie dlatego, o czym piszą w artykule ale z innego powodu. Dziś są karty, jutro będzie czipowanie. Tak jest już w Szwecji i Australii gzie ludzie sami chcą być zaczipowani. Tam już obserwuje się problemy zdrowotne związane z tym. Nie wspominając już o tym, że system bankowy należy do jawnych satanistów. Polecam wpisać w google frazy "bal u Rothschildów", a zobaczycie to czarno na białym.