Początek roku katastrofalny dla Gazpromu - zdjęcie
24.05.20, 15:30Fot. Thawt Hawthje via Flickr, CC BY 2.0

Początek roku katastrofalny dla Gazpromu

18

Czarna passa największego rosyjskiego koncernu gazowego wydaje się nie mieć końca. Nie tylko problemy z Nord Stream 2, opóźnienia w budowie bałkańskiej odnogi TurkStream, przegrana w arbitrażu z Polską oraz konieczność utrzymania tranzytu przez Ukrainę. Pierwsze miesiące 2020 roku przyniosły też fatalne wieści, jeśli chodzi o eksport Gazpromu.

W pierwszym kwartale 2020 roku dochody Gazpromu z eksportu gazu spadły ponad dwukrotnie w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku – wynika z danych Federalnej Służby Celnej (FTS) za pierwsze trzy miesiące bieżącego roku. Eksport gazu w pierwszym kwartale 2020 wyniósł 46,6 mld m³, co oznacza spadek w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku o 24,2 proc. Spadek dochodów okazał się jeszcze większy, bo aż o 51,6 proc. Gazprom nie tylko sprzedał dużo mniej gazu za granicę, ale też po dużo niższej cenie. Warto dodać, że w całym 2019 roku spółka dostarczyła na rynki tzw. dalszej zagranicy (UE, Turcja, Chiny) 199,2 mld m³. To o 1,3 proc. mniej niż w rekordowym 2018 roku. Jednocześnie należy wspomnieć, że w 2019 roku wzrósł eksport na rynki tzw. bliskiej zagranicy (b. republiki sowieckie) o 2,2 proc., do 37,7 mld m³. Załamanie eksportu spowodowało, że obecnie Gazprom ma większą dochodowość ze sprzedaży gazu na rynku wewnętrznym niż ze sprzedaży za granicę. Dla przykładu, cena gazu w holenderskim hubie TTF wynosi ok. 67 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Do tego dodać jeszcze trzeba koszty transportu i opłatę celną. Tymczasem jak wygląda cena surowca dla odbiorców przemysłowych w szeregu regionów Federacji Rosyjskiej. Na przykład w Południowym Okręgu Federalnym cena gazu jest ustalona na poziomie 4859 rubli za tysiąc metrów sześciennych, co według obecnego kursu oznacza 64,7 dolarów. Od 1 lipca cena ma wynosić 5005 rubli (66,6 dolarów) za tysiąc metrów sześciennych. Co oznacza faktycznie większy zysk dla Gazpromu, niż przy sprzedaży gazu we wspomnianym hubie TTF. Taka tendencja będzie istniała z pewnością przez cały 2020 rok. Średnia cena gazu w tym roku będzie nawet półtora raz niższa, niż w 2019 roku (189 dolarów za tysiąc metrów sześciennych). Dlatego bardziej dochodowa jest i będzie sprzedaż surowca na rynku wewnętrznym, niż jego eksport.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.

[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ]

Komentarze (18):

Dr Aloha2020.05.25 17:24
Ruskie onuce tak dłużej nie wytrzymają !! To jest wielka, przestępcza organizacja, która dla władzy i kasy nie cofnie się przed niczym. To samo co szwabskie nasienie....:)
skuter2020.05.24 16:31
Sami są sobie winni gdyby grali uczciwie to rynek europejski byłby ich na zawsze i nikt by tu nie wlazł ani USA ani Norwegowie ale grali w kulki i pewne narody miały dosyć ich numerów
Trzaskowski i konopie uratują Polskę!2020.05.24 16:27
FAKE NEWS ... !!!! Ale to nie wszystko, są również FAKE BELIEVE VIDEOS! Robione na zamówienie Kremla. Zanim otworzysz VIDEO pomyśl, czy nie ma w nich MALWARE - VIRUSÓW! A już z pewnością to jest BULLSHIT VIDEO - BULLSHIT NEWS! ------------------------------------- Tak się robi FAKE VIDEOS: https://www.youtube.com/watch?v=AmUC4m6w1wo A tak wygląda gotowy "produkt": https://www.youtube.com/watch?v=AmUC4m6w1wo Więc, następnym razem jak "znajdziesz" szkokujące video polityka, 5G, szczepionki co "morduja", CO2, CHEMTRAILS, innymi słowy jest to FAKE SHIT. A już z pewnością to jest BULLSHIT VIDEO - BULLSHIT NEWS!
szczepionki masońkie Gatesa ZABIJAJĄ!2020.05.24 16:24
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀! 𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐄𝐑𝐈𝐀 𝐖 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 𝐒𝐙𝐀𝐋𝐄𝐉𝐄 ! 𝐀𝐌𝐁𝐀𝐒𝐀𝐃𝐀 𝐔𝐒𝐀 𝐖 𝐖𝐀𝐑𝐒𝐙𝐀𝐖𝐈𝐄 𝐓𝐎 𝐒𝐀𝐌𝐈 "𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐈" ! 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀!
anonim2020.05.24 16:19
BANK ZIEMI W ramach działalności HEMP Spółka koncentruje się na poszukiwaniu i kontraktowaniu upraw konopi włóknistej w Polsce i za granicą. Naszym celem jest zbudowanie w krótkim czasie banku ziemi rolnych zdatnych do upraw konopi na powierzchni 10.000 ha. Obsługując taki obszar zasiewów, Hemp & Wood miałaby szansę stać się jednym z największych europejskich producentów konopi włóknistych. Docelowo w ramach własnej działalności planujemy również przetwarzanie części pozyskiwanych plonów we własnym zakresie oferując izolaty zawierające wybrane kanabinoidy, takie jak jak CBD czy CBG.
anonim2020.05.24 16:19
Spółka planuje działania związane z wykorzystaniem kanabinoidów CBD/THC przy zwalczaniu skutków oraz zapobieganiu nawrotom epidemii koronawirusa COVID-19. Kroki te zostały podjęte w efekcie analizy możliwości wykorzystania kompetencji Emitenta w obszarze użycia kanabinoidów CBD/THC, w tym także wykorzystania kompetencji partnerów pozyskanych dotychczas przez Spółkę.
anonim2020.05.24 16:18
TESTY NA COVID-19 W ramach działalności HEALTH zajmujemy się dystrybucją szybkich testów na koronawirusa COVID-19, masek medycznych, rękawiczek i innych produktów medycznych. W niedługim czasie będziemy posiadać w ofercie testy ELISA oraz RT-PCR. Od dnia 15 kwietnia 2020 roku, w związku z weryfikacją dokumentów otrzymanych odnośnie szybkiego testu pod nazwą ‘2019-nCoV Ab (Colloidal Gold)’ na przeciwciała IgM i IgG koronawirusa COVID-19, posiadamy możliwość sprzedaży na terenie Polski i pozostałych państw Unii Europejskiej w/w testów. Zamówienia można kierować pod adres [email protected]
anonim2020.05.24 16:17
Tak sie sprzedaje polskie interesy. Dla zagranicznych firm zmienia sie prawo. www.hempandwood.pl/pl/oferta Resort rolnictwa chce złagodzenia restrykcji uprawy konopi włóknistych Dodano: 03.05.2020 Resort rolnictwa postuluje za złagodzeniem restrykcji dotyczących uprawy konopi włóknistych. Proponuje m.in. zmniejszenie ograniczeń administracyjnych oraz podniesienie dopuszczalnego poziomu THC. Wszystko to ma na celu rozwój rynku konopnego w Polsce. Na chwilę obecną rolnicy podkreślają, że dużym (o ile nie największym) problemem są zapisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która narzuca ograniczenia względem stężenia THC w konopiach włóknistych. Na chwile obecną, jeżeli stężenie THC przekroczy 0,2 proc. plantator w razie kontroli może utracić cały plon i narazić się na niemałe problemy. Mimo uzyskanych pozwoleń i podpisanych umów kontraktacyjnych, zdarza się, że policja rolników uprawiających konopie włókniste traktuje jak przestępców. Druga sprawa to fakt, że podniesienie dopuszczalnego stężenia THC pozwoliłoby polskim rolnikom uprawiać znacznie więcej odmian konopi. Propozycje zmian przepisów resort rolnictwa przekazał do Ministerstwa Zdrowia, które musi zabrać głos w sprawie, bo zmiany mają dotyczyć ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
ardo2020.05.24 18:47
Artykuł jest o twojej zapyziałej rosji.
szczepionki masońkie Gatesa ZABIJAJĄ! 2020.05.24 16:06
𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐔𝐖𝐀𝐆𝐀 𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 1) 𝟓𝐆 - 𝐂𝐎𝟐 - 𝐂𝐇𝐄𝐌𝐓𝐑𝐀𝐈𝐋𝐒 𝐰 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 ! 2) 𝐁𝐈𝐋𝐋 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒 𝐌𝐎𝐑𝐃𝐔𝐉𝐄 𝐋𝐔𝐃𝐙𝐈 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐊𝐀𝐌𝐈 ! 3) 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐖 𝐃𝐎𝐌𝐔 𝟓𝐆 𝐈 𝐂𝐇*𝐉 𝐂𝐈 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 𝐖𝐘𝐑𝐎𝐒𝐍𝐈𝐄 ! 4) 𝐖𝐈𝐑𝐔𝐒 𝐊𝐎𝐑𝐎𝐍𝐘 𝐍𝐈𝐄 𝐙𝐀𝐁𝐈𝐉𝐀 𝐓𝐘𝐋𝐊𝐎 𝐖𝐙𝐌𝐀𝐂𝐍𝐈𝐀 𝐎𝐑𝐆𝐀𝐍𝐈𝐙𝐌 ! 5) 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐀 𝐁𝐈𝐋𝐋𝐀 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒𝐀, 𝐓𝐎 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐄 𝐈 𝐂𝐇*𝐉𝐀 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 ! 6) 𝐃. 𝐓𝐑𝐀𝐌𝐏𝐇 𝐓𝐎 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 ! Obejrzyj nasz widea a dowiesz się nie tylko "prawdy" ale złapiesz prawdziwego chińskiego wirusa i wraz ze Sputnikiem zniszczymy ci komputer. A wiesz dlaczego? 𝐁𝐎 𝐍𝐈𝐄 𝐌𝐀 𝐈𝐍𝐍𝐄𝐉 𝐑𝐀𝐃𝐘 𝐍𝐀 𝐊𝐑𝐄𝐓𝐘𝐍𝐀 !
głupie jabłka importują2020.05.24 16:03
Saudis i ci z Emiratów zamienili petro-dolary na inwestycje. Dubaj i reszta Emiratów jest atrakcją turystyczną. Saudis zainwestowali miliardy w korporacje w EU i USA. Co zrobił Putin? NIC! Miał szansę zrobić z Rosji kraj jakoś przypominający, że jest cywlizowany. Ale nie, Dżyngis-chana mentalność wzięła górę! Wolał atakować Gruzję, zająć Krym, mordować na Ukrainie i w Syrii, budować arsenał militarny .. I PO CO?
anonim2020.05.24 15:58
CHIP DLA KAŻDEGO www.bitchute.com/video/y4IK75kzJFAg/
anonim2020.05.24 15:57
Markery zastosowane w implancie będą umożliwiały natychmiastowe wykrycie ognisk wirusowych czy też innych chorób. Opracowywana technologia będzie bardziej skuteczna i wydajna niż obecnie oferowane na rynku czujniki, m.in. ze względu na zwiększoną dokładność i przewidywaną dłuższą żywotność funkcji implantu w porównaniu do obecnie oferowanych na rynku czujników, które wymagają wymiany co trzydzieści _30_ do sześćdziesięciu _60_ dni. Implanty docelowo oferowane przez JV będą wymagały wymiany nie częściej niż co 6-12 miesięcy lub nawet dłużej. JV planuje prowadzić R&D w Polsce oraz w USA we współpracy z amerykańskimi centrami i agencjami badawczymi. JV będzie działać pod kierunkiem Marka Glazera jako Dyrektora ds. Technicznych, Gerarda Bencena jako dyrektora generalnego oraz Prezesa Zarządu Emitenta Leszka Borkowskiego. Docelowo JV będzie udzielać licencji i dostarczać technologie do spółek Alivecel LLC, Hemp & Wood S.A. oraz do firm medycznych i farmaceutycznych na całym świecie. Zgodnie z ustaleniami Alivecel LLC zajmie się komercjalizacją technologii przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy Emitent będzie mieć wyłączne prawa do dystrybucji produktów w Polsce i na rynkach europejskich. Emitent będzie pierwszym inwestorem finansowy w JV, oraz ma zadanie pozyskać dodatkowy kapitał od polskich i europejskich instytucji, takich jak NCBiR _Polskie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju_ lub NCN _Polskie Narodowe Centrum Nauki_ _, a także od amerykańskich i europejskich inwestorów Venture Capital.
anonim2020.05.24 15:57
A dla Polakow czip. KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO Raport bieżący nr 21 / 2020 Data sporządzenia: 2020-05-10 Skrócona nazwa emitenta HEMP & WOOD S.A. Temat Podpisanie umowy dotyczącej zawiązania spółki biotechnologicznej produkującej implanty umożliwiające wczesne wykrywanie biomarkerów sygnalizujących m.in. infekcje wirusowe w tym Covid-19 Podstawa prawna Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne. Treść raportu: Zarząd Emitenta informuje, że w dniu 10 maja 2020 roku zawarł z amerykańską firmą Alivecel LLC. _dalej "Alivecel"_ umowę Memorandum Of Understanding _dalej MOU_ na podstawie której Emitent oraz Alivecel przystąpią niezwłocznie do określenia warunków uczestnictwa w spółce joint venture z siedzibą w Polsce _dalej "JV"_. Celem JV będzie oferowanie systemów monitorowania zdrowia w postaci implantu wszczepianego użytkownikom w dłoń między kciukiem a palcem wskazującym. JV prowadzić będzie badania _R&D_ w zakresie produkcji żywych komórek w celu pomiaru i wykrywaniu białek wytwarzanych przez wirusy COVID/SARS/MERS, a także markerów glukozy, insuliny, nowotworów, zawału serca i innych. Monitorowanie "in vivo" będzie się odbywać w czasie rzeczywistym. Testy wczesnego wykrywania zostaną opracowane przy użyciu technik biologii syntetycznej oraz nano- i biotechnologii, oraz skupią się na monitorowaniu zmian RNA i DNA użytkowników, którymi mogą być pacjenci, pracownicy wszelkiego typu firm, czy nawet cała populacja, jak również systemy opieki zdrowotnej, użytkownicy obiektów wojskowych i wiele innych. Oczekuje się, że po opracowaniu i uzyskaniu odpowiednich rejestracji implantu jako urządzenia medycznego, system zapewni użytkownikom nowe opcje długoterminowego ciągłego monitorowania stanu zdrowia, umożliwiając transmisję sygnału wczesnego ostrzegania do aplikacji mobilnej, która z kolei może być monitorowana w czasie rzeczywistym bezpośrednio przez użytkowników systemu, jak również ich lekarzy, czy też instytucje opieki zdrowotnej, agencje monitorujące zdrowie czy też szpitale badawcze.
M.a2020.05.24 15:40
Nosił wilk razy kilka... ponieśli i wilka.
anonim2020.05.24 15:40
Pandemia korona swirusa zaatakowala Rzad. Nawet 5000 złotych kary za „agresywnego” psa, a 1500 za brudny samochód. PiS wprowadza nowe mandaty Rząd PiS wprowadza nowe mandaty. Pierwszy dotyczy trzymania niebezpiecznych zwierząt, a drugi brudnych pojazdów. Dziennik „Rzeczpospolita” ujawnił plany Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakresie wprowadzenia nowych mandatów. Jak się okazało, w projekcie zmian w rozporządzeniu w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń pojawiły się dwie nowe pozycje. Pierwszy mandat będą mogli otrzymać posiadacze zwierząt, które stwarzają zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka. Kara nie ograniczy się do ras zaliczanych do groźnych.
n2020.05.24 16:08
A co, lubisz być gryziony? Ciekawe co byś zrobił jakby agresywne zwierzę pogryzło lub zagryzło Ci kogoś bliskiego... Za zwierzę odpowiada właściciel. Jak nie umie się nim opiekować to niech nie bierze zwierzęcia pod swoją opiekę. Jak zwierzę jest spokojne to właściciel nie ma czego się obawiać. Jest przepis o konieczności zakładania kagańców i prowadzenia psa na smyczy. No i przypatrzmy się ilu właścicieli tego przepisu przestrzega. A ja nie mam pojęcia jak biegnący z naprzeciwka pies zareaguje na mój widok. Właściciela zna a mnie może uznać za wroga. Zgadza się? To są zwierzęta i nie mają czegoś takiego jak rozum tylko instynkty. Nie porozmawiasz z chomikiem, pieskiem, kotkiem o filozofii. Ludzie się naoglądali w dzieciństwie bajek o zwierzątkach i myślą, że to tak na prawdę. I ciągle żyją w świecie tych bajek o swoich piesuniach. TO SĄ ZWIERZĘTA - żeby nie było nieporozumień: zwierzęta w znaczeniu biologicznym a nie przenośnym i one kierują się instynktami a nie rozumem. Jak już chcesz się czepiać to czepiaj się rozumnie jak człowiek a nie jak zwierzę, instynktami.
Helga Geerhart2020.05.24 15:35
Już się cieszyć??? Czy poczekać z otwieraniem szampana na realny upadek???