06.02.19, 11:00

PO chce przywrócenia Małego Ruchu Granicznego z Rosją

2,5 roku temu nastąpiło zawieszenia Małego Ruchu Granicznego MGR) między Polską a obwodem kaliningradzkim. Intensywnie o jego przywrócenie walczą posłowie PO, a zwłaszcza Jacek Protas.

 

W odpowiedzi na jego interpelację w tej sprawie, ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji tłumaczy jednak, że zawieszono funkcjonowanie umowy o zasadach małego ruchu granicznego z Rosją było ze względu na bezpieczeństwo narodowego. Mimo że decyzja została podjęta z powodu organizacji dwóch wydarzeń o charakterze międzynarodowym w 2016 roku, czyli szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży, to zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski nie minęły do dziś.

Są nimi zaś:

• rosnącą militaryzację Obwodu Kaliningradzkiego, której towarzyszy osiedlanie się na tym obszarze kadr wojskowych oraz
• podwyższona aktywność służb specjalnych i innych.

Oprócz tego, ministerstwo wymienia takie potencjalnie niebezpieczne aktywności wypływające z Okręgu kaliningradzkiego jak m.in.: działalność wywiadowcza, cyberataki, nacisk ekonomiczny.

Jacka Protasa wszystko to nie przekonuje. Powiedział mediom: „Kiedy odsuniemy od władzy PiS, to rząd, w którym będzie Platforma Obywatelska, przywróci dla naszego regionu MRG... Jest to rozwiązanie, które korzystnie wpływa rozwój gospodarczy Warmii i Mazur oraz na stosunki sąsiedzkie z obwodem kaliningradzkim.”

Miejmy nadzieje, że osłabienie bezpieczeństwa narodowego, które obiecuje nam Platforma Obywatelska, nigdy nie nastąpi.

elr/onet.pl

Komentarze

bryl2019.02.6 20:27
zażydzony PI(S)ES jankesów zrobi wszystko aby tak się nie stało
kresy2019.02.6 15:43
tak się składa że znam temat z praktyki jedynie co wniosło mrg to wzrost przemytu na skalę o jakim państwo nie zdaje sobie sprawę same straty dla budżetu można porównać do afery watowskiej a zamiast mrg wizy np na zakupy a nie jakieś lipne pracownicze czy turystyczne z mrg korzystały tylko grupy przestępcze nikt nie miał nad niczym kontroli wszystko było fikcją aż żal że PIS nie wziął się za odprawę na granicy
anonim2019.02.7 4:59
Jestem pewny, ze w twoim oryginalnym jezyku, zdania zaczynasz z duzej litery a konczysz kropka. My Polacy tez tak piszemy. Jak was glupcy latwo jest rozpoznac.
kresy2019.02.7 9:41
Jesteś ruskim trollem. Pozdrawiam:) ? Każdy kto piszę prawdę na tym portalu, to jest albo ruskim trollem albo chorym z nienawiści katolikiem. Proponuję mniej TVN i różaniec do ręki z prośbą o łaskę samodzielnego myślenia. Pamiętajcie w obwodzie kaliningradzkim mieszkają sami żołnierze i ich rodziny to wielka rosyjska baza wojskowa.
Batko2019.02.6 12:41
Szanowni POPIERAM PO.Kto traci BIZNES ,i przeciętny Obywatel Polski.
anonim2019.02.7 4:54
Po konstrukcji tych dwoch zdan, ktore napisales, z cala pewnoscia wnioskuje, ze nie jestes Polakiem.
Laura2019.02.6 12:07
Nigdy!!!!!!
Skorpion2019.02.6 11:51
A co już czas wprowadzić zielone ludziki ? To zdradziecki pomysł. Jeszcze trochę a PO zażąda całkowitego otwarcia tej granicy.
Czarny2019.02.6 13:10
Powiedz co się działo, jak był otwarty ruch? Otóż nic. Jak Rosja będzie chciała wprowadzić "zielone ludziki" to zrobi to przez Ukrainę albo Białoruś. A jeśli ktoś myśli, że zamknięcie granicy ograniczy cyberataki to jest amebą.
andrzej2019.02.6 11:28
NIGDY ! NEVER ! TYLKO NA WIZY.