Piszesz na drzwiach K+M+B? Źle robisz! - zdjęcie
06.01.14, 15:00Trzej Królowie (Heinrich Hofmann/Wikipedia)

Piszesz na drzwiach K+M+B? Źle robisz!

35

Jeśli myślisz, że pisane dziś na drzwiach domów enigmatyczne napisy to pierwsze litery imion Trzech Królów, to jesteś w błędzie. Prawidłowy zapis to nie K+M+B, ale C+M+B, co oznacza "Christus Mansionem Benedicat", czyli "Niech Chrystus błogosławi ten dom". Jeszcze inne tłumaczenie proponował św. Augustyn - "Christus Multorum Benefactor ", co oznacza "Chrystus dobroczyńcą wielu". 

Pisanie K+M+B jest błędną interpretacją, która wynika z upowszechnienia legendy o Trzech Królach i tłumaczenia, jakoby znaki pisane na drzwiach oznaczały pierwsze litery imion Kacper, Melchior i Baltazar. 

Warto także dodać, że znaki pomiędzy literkami to wcale nie "plusiki", ale krzyżyki, czyli znak błogosławieństwa. 

Beb

Komentarze (35):

anonim2014.01.6 15:09
Z Rytuału Rzymskiego: Benedic, Domine Deus, creaturam istam cretae : ut sit salutaris humano generii ; et praesta per invocationem nominis tuis sanctissimi, ut, quicumque ex ea sumpserint, vel in ea in Domus suae portis scripserint nomina sanctorum tuorum Gasparis, Melchioris et Baltassar, per eorum intercessionem et merita, corporis sanitatem, et animae tutelam percipiant. Per Christum Dominum nostrum... Módlmy się. Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymają zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego...
anonim2014.01.6 15:09
ciekawe kogo szczątki leżą w Kolonii, Gandalfa i Froda wychodzi na to
anonim2014.01.6 15:11
Z tego co wiem to nie legenda, tak jak i Herod, który ze strachu przed Dziecięciem kazał zabić chłopców do drugiego roku życia. Lewy bucu, ale masz nik...
anonim2014.01.6 15:14
Widzę, że Fronda robi się całkowicie "franciszkowa". Beznadziejny tekst - w zasadzie Franki napisał wszystko...
anonim2014.01.6 15:14
@Franki Mi też się wydało, zaraz po przeczytaniu art., że są dwie wersje. K+M... i C+M... i znaczą różne rzeczy. Ja akurat piszę tą drugą C+M+B. Dzięki Franki.
anonim2014.01.6 15:14
Dlaczego pisząc Boże Błogosławieństwo na drzwiach czynię źle?
anonim2014.01.6 15:19
@Lewy - oczywiście, że legenda (czy jak wolisz "bajka"), ewangelii nie czytałeś? tam jest mowa o trzech magach. @Franki - "Z Rytuału Rzymskiego: (...)" -- dałbym "lajka" ale niestety nie przewidziano tu takiej opcji :)
anonim2014.01.6 15:31
Bardziej nurtującym tematem wydaje się znajomość dokumentów, literatury, która wspomina tych trzech Mędrców. Logicznym jest, że musieli być tacy ludzie, którzy badali gwiazdy i byli na tyle odważni, że wybrali się by znaleźć Ten Cud, na który wskazywała Nowa Gwiazda. Do tego musieli być bogaci i pokorni skoro znalazłszy Dziecię w grocie oddali Mu pokłon jak Królowi i obdarowali złotem - symbolem władzy królewskiej, kadzidłem - które wypełnia przybytek chwały i mirrą - najcenniejszym ziołem Wschodu, ale też i najbardziej gorzkim... Inny ciekawy temat związany z tą Uroczystością, to fakt, że oczekiwany przez Naród Wybrany Mesjasz przyszedł do wszystkich, również do pogan, którymi byli i nasi przodkowie! Czy to nie powód do napisania artykułu, który zachęci nas wierzących do dziękczynienia za to, że Bóg zechciał złożyć skarb wiary również w ręce naszych przodków. Wiara to nie tylko wiedza, której brak sugeruje ten artykuł, ale to nade wszystko żywa więź z Chrystusem. Szkoda, że tak wielu ludzi tego nie umie choćby zrozumieć, a co dopiero przyjąć i zacząć szukać Boga w swym życiu. Ja Go wciąż szukam...
anonim2014.01.6 15:35
@pies Obawiam się, że zostało rozdane. Rodzice Jezusa byli ubodzy, sądząc po dwóch gołąbkach złożonych na ofiarę w świątyni. Gołębie były najtańsze, kupowali je biedni. W każdym bądź razie ja tego złota nie mam...
anonim2014.01.6 15:45
warte uwagi wyjaśnienie!
anonim2014.01.6 15:55
Frondo, napisz coś fajnego, Bożego, a nie takie coś. Bez obrazy, ale niech te artykuły wzmacniają naszą wiarę, skoro "poświęcony..." to to zobowiązuje...
anonim2014.01.6 15:57
Dobrze by było, gdyby AUTOR ARTYKUŁU ustosunkował się do rzeczowej wypowiedzi Frankiego, bo to bardzo ciekawe spostrzeżenie.
anonim2014.01.6 15:59
Ja nie mam tego problemu, na moich drzwiach nie bardzo idzie cokolwiek napisać.
anonim2014.01.6 16:20
Ja spotkałem się z interpretacją wersji polskiej nie jako: (K)acper + (M)elchior + (B)altazar tylko: (K)ról + (M)esjasz + (B)óg
anonim2014.01.6 16:31
@Mysterny - wróble ćwierkają, że to było KMZ, czyli Kiedy Mysterny Zmądrzejesz?
anonim2014.01.6 17:28
Piszący ten tekst użył - opisując hołd trzech króli - określenia legenda....pozostaje tylko nadzieje że zrobił to nieświadomie. Hołd trzech magów, czy mędrców, nie jest przecież żadną legendą ( Chrześcijanie nie czczą legend ) jest faktem, prawdą wiary, wydarzeniem, które rzeczywiście miało miejsce, może nie tak jak to jest przedstawiane w ikonografii - ponieważ mędrcy przybyli w okresie kiedy Jezusa dawno już w stajence nie było, a mieszkał wraz z Maryją i Józefem w Betlejem nie w stajni a w domu....jak przypomina o tym dzisiejsza Ewangelia.
anonim2014.01.6 17:29
@arwolf A czy jakaś literatura, poza Gallem Anonimem mówi coś o Mieszku I ?
anonim2014.01.6 17:32
Tietmar
anonim2014.01.6 17:48
Dlaczego C+M+B nasmarowane na drzwiach to błąd? Polecam: http://breviarium.blogspot.com/2014/01/dlaczego-cmb-nasmarowane-na-drzwiach-to.html
anonim2014.01.6 17:52
Porażka taki tytuł na Frondzie! Podpierać się legendami to skandal. Co nas katolików może to obchodzić? Jak ktoś był np na wycieczce w Ziemi Świętej to słyszał słowa przewodnika: Jak mówi legenda, Jezus mówił czy robił to czy tamto"...Nie dla nas katolików wycieczki do Ziemi Świętej i nie dla nas takie artykuły!!!
anonim2014.01.6 18:32
Dochodzi do tego, że komentatorzy są bardziej biegli w katolickiej wiedzy niż dziennikarze Frondy. Fronda jedzie w dół. Więcej tu naparzanki z Owsiakiem i feministkami, niż rzetelnej wiedzy i namysłu.
anonim2014.01.6 19:37
»Wbrew powszechnemu przekonaniu, pisane dziś na drzwiach litery wcale nie oznaczają pierwszych imion Trzech Królów« – No to czemu przez co najmniej 200 lat Kościół nakazywał pisać na drzwiach inicjały Trzech Królów, i to kredą święconą w związku z uroczystością [hołdu] Trzech Króli? »Prawidłowy zapis to C+M+B, co oznacza "Christus Mansionem Benedicat"« – A skąd wiadomo, że to jest prawidłowe rozwiązanie skrótu? Może po 200 latach okaże się, że to jednak były imiona Mędrców? Pomijam już to, że CMB może oznaczać Caspar, Melchior, Balthasar. »enigmatyczne napisy« – Enigmatyczne dla kogo? Wszyscy wiedzieli, że są to inicjały imion Trzech Królów, nikomu do głowy by nie przyszło inne wyjaśnienie. »Jeszcze inne tłumaczenie proponował św. Augustyn - "Christus Multorum Benefactor", co oznacza "Chrystus dobroczyńcą wielu"« – A tak konkretnie to w jakim dziele św. Augustyna pojawia się taka fraza? A może to też legenda, taka jak o tych Trzech Królach, których powinniśmy się wstydzić i broń Boże nie wspominać? »Pisanie K+M+B jest błędną interpretacją, która wynika z upowszechnienia legendy o Trzech Królach« – Jaka znowu legenda? I to raczej kult Trzech Króli jest wcześniejszy od oznaczania drzwi mieszkań kredą, a nie na odwrót. »Warto także dodać, że znaki pomiędzy literkami to wcale nie "plusiki", ale krzyżyki« – To jest tylko kwestia nazwy, krzyżyk nie musi być łaciński, może być równoramienny, grecki.
anonim2014.01.6 19:39
Ktoś tu nie doczytał artykułu. C+M+B jest właśnie prawidłowym zapisem. Komentujcie ale wpierw uważnie przeczytajcie.
anonim2014.01.6 20:26
@Quincunx1 "»Pisanie K+M+B jest błędną interpretacją, która wynika z upowszechnienia legendy o Trzech Królach« – Jaka znowu legenda? I to raczej kult Trzech Króli jest wcześniejszy od oznaczania drzwi mieszkań kredą, a nie na odwrót." Podejrzewam, że jest to nazywane legendą, bo nie było żadnych trzech króli. Byli magowie perscy, a i tego nikt do końca nie wie. Nowy Testament się czytało?
anonim2014.01.6 20:38
@Quincunx1 - ja gdzieś kiedyś widziałem wersję: Kristos Mansionem...
anonim2014.01.6 20:45
SaszkaFSM Co innego legenda (nawet pobożna), a co innego tradycja (chociaż przez małe t). Już w III w. ich liczbę określano jako trzech (Orygenes, wizerunki w katakumbach, np.: http://tiny.pl/qfp7s) a od VI w. znane są ich imiona (chociaż to nie jest oczywiście dogmat). Natomiast hołd mędrców się dokonał (to mówi Pismo Święte). A dlaczego nazywano ich królami? Wyjaśnienie znajduje się w dzisiejszym pierwszym czytaniu mszalnym z proroka Izajasza i psalmie responsoryjnym.
anonim2014.01.6 20:51
@Jack_Holborn® A to byłbym wdzięczny za wskazanie źródła. Bo sprawa jest naprawdę interesująca, a wszyscy zwolennicy "Christus mansionem benedicat" powtarzają tylko gołosłowne twierdzenia, że "tak jest prawidłowo", a KMB to nieporozumienie. Jak się wpisze w Google Books tę frazę, to pojawia się ona dopiero po 2 wojnie światowej w różnych słownikach skrótów, leksykonach liturgicznych, ale niekoniecznie jako jedyna uprawniona interpretacja, tylko często jako interpretacja prawdopodobna – na równi z "Caspar (Gaspar, Kacper), Melchior, Balthasar".
anonim2014.01.6 21:08
@Quincunx1 - niestety, gdzieś, kiedyś, nie pamiętam. Ale coś takiego było. Wydaje mi się to jednak zbyt karkołomne. Mnie wszystko jedno, czy Kacper, czy Chrystus, ważne aby każdy wiedział kto mieszka w domu oznaczonym tym symbolem. Jednak najlepiej zostawmy K+M+B, tak jak pisali nasi ojcowie i dziadowie:-)
anonim2014.01.6 21:13
@Jack_Holborn® Oj, teraz sobie myślę, że chyba wpis Kolegi miał być ironiczny... Ale naturalnie, gdyby ktoś miał informacje o rzeczywistym stosowaniu zwrotu "Christus mansionem benedicat", z jakiego okresu on pochodzi, czy wiązał się z Epifanią, to byłoby to ciekawe.
anonim2014.01.6 21:15
Czasem najlepsze są skróty wieloznaczne: K (jak Krystus albo Kacper), C (jak Christus albo Caspar) – każdy odczyta to, co chce. A i tak wszelkie błogosławieństwo pochodzi od Boga.
anonim2014.01.6 21:28
A któż to tak pewniacko rozsądził tym artykułem? W "Rytuale rodzinnym" są 3 warianty do wyboru: K+M+B, C+M+B oraz J+M+J.
anonim2014.01.6 22:39
@Quincunx1 - mój wpis nie miał być ironiczny.
anonim2014.01.7 11:19
Na to o plusikach to bym nie wpadł - chociaż rzeczywiście, dzieciom może się tak kojarzyć. No cóż taki mamy "komputerowy" świat i zinformatyzowane dzieci. W takim razie warto też dodać że na drzwiach nie powinno się pisać CTRL+ALT+DEL bo to nie o tych trzech króli chodzi...
anonim2014.01.7 14:02
Wcale źle nie robię. Od zawsze bowiem zmiarem moim było napisanie pierwszych liter imion trzech króli, a nie skrótu od "Christus Mansionem Benedicat". Gdybym chciał zapisać skrót od tego wyrażenia i napisałbym K+M+B to wtedy byłby błąd, bo bym "C" pomylił z "K".
anonim2014.01.7 14:33
O tym napisie rzekomo prawidłowym C+M+B dowiedziałam się jakiś czas temu. W ostatnią niedzielę ksiądz z mojej parafii, po mszy św. powiedział o pisaniu na drzwiach K+M+B jako Kacper, Melchior, Baltazar. Nic dziwnego, że owieczki się już gubią.