Papież: Nigdy nie wchodźmy w dialog z diabłem - zdjęcie
01.03.20, 19:25Fot. via Flickr, CC 0

Papież: Nigdy nie wchodźmy w dialog z diabłem

16

Także dzisiaj szatan wdziera się w życie ludzi, kusząc ich swoimi nęcącymi propozycjami i starając się omamić sumienie. Jednak im bardziej oddalamy się od Boga, tym bardziej czujemy się bezbronni i bezsilni wobec wielkich problemów życiowych. Wyraźnie przeziębiony Franciszek mówił o tym w rozważaniu na „Anioł Pański”. Nawiązując do Ewangelii I Niedzieli Wielkiego Postu zachęcił, by w walce ze złem podążać za Jezusem i nigdy nie wchodzić w dialog z diabłem.

Papież przypomniał, że przygotowując się do rozpoczęcia swej misji, jako zwiastuna królestwa niebieskiego, Jezus udał się na pustynię, gdzie podjął czterdziestodniowy post. Był tam trzykrotnie kuszony przez szatana, który za każdym razem stawał się coraz bardziej przebiegły. Odwoływał się do tego, że Jezus był głody, instrumentalnie cytował Pismo Święte, a ostatecznie zaproponował Mu wszystkie królestwa świata, byle tylko oddał mu pokłon. Jezus ostatecznie odpędził kusiciela, mówiąc: „Idź precz, szatanie!”. W tym momencie do Jezusa, wiernego przykazaniu Ojca, przystąpili aniołowie aby Mu służyć.

Franciszek zauważył, że postawa Jezusa uczy nas tego, żeby nigdy nie wchodzić w dialog z diabłem. „Jezus odpowiada diabłu jedynie Słowem Bożym, a nie swoim słowem. Tymczasem my, w pokusach, niejednokrotnie zaczynamy dialogować z pokusą, prowadzić dialog z diabłem: «Tak, mogę to zrobić, bo później się wyspowiadam». Nigdy nie dialogujmy z diabłem” – mówił Franciszek. Podkreślił, że Jezus przyjmuje wobec diabła dwie postawy: albo go przepędza, albo odpowiada mu Słowem Bożym. „Uważajcie: nigdy nie dialogujcie z pokusą, nigdy nie prowadźcie dialogu z diabłem” – przestrzegał Papież.

Także dzisiaj szatan wdziera się w życie ludzi, aby kusić ich swoimi nęcącymi propozycjami; miesza swój głos z wieloma innymi, które próbują omamić sumienie. Z wielu stron napływają wiadomości zachęcające «by dać się skusić», aby doświadczyć upojenia przekraczaniem granic – mówił Franciszek. – Doświadczenie Jezusa uczy nas, że pokusa jest próbą podążania drogami alternatywnymi wobec dróg Bożych: «Zrób to, nie ma problemu, przecież Bóg później wybaczy! Zrób sobie dzień uciech..» - «Ale to jest grzech!» -«Nie, to nic takiego». Drogi alternatywne, drogi dające nam poczucie samowystarczalności i cieszenia się życiem, będącym celem samym w sobie. Ale wszystko to jest iluzoryczne: bardzo szybko zdajemy sobie sprawę, że im bardziej oddalamy się od Boga, tym bardziej czujemy się bezbronni i bezsilni wobec wielkich problemów życiowych.“

Wielkopostny czas Franciszek zawierzył Dziewicy Maryi, Matce Tego, który zmiażdżył głowę węża. Prosił, by pomogła nam zachować czujność wobec pokus, nie poddawać się żadnemu bożkowi tego świata, iść za Jezusem w walce ze złem. „Wówczas –wskazał Papież – także my będziemy zwycięzcami tak, jak On”.

Beata Zajączkowska – Watykan

vaticannews.va/pl

Komentarze (16):

gregor2020.03.2 11:13
ale hipokryzja przeciez general Jezuitow powiedzial ze nie ma szatana ze to tylko symbol i co na to czy dal reprymende generalowi Jezuitow no nie dal to widac ile falszu i obludy u Franciszka
anonim2020.03.2 3:08
Bergolio Franciszek kpi z wierzących katolików. Otworzył tyle wrót i bram dla piekła i szatana a teraz mówi o nie wchodzeniu w dialog z diabłem ? Potworna hipokryzja , kłamstwo i zabójstwo - zgadza się aby nie odprawiać mszy św i wyrzucić wodę Święconą z kościołow. RozpAD KOŚCIOŁA POD FRANCISZKIEM IDZIE PEŁNĄ PARĄ
Berenika2020.03.1 23:16
W Sejmie opozycja to same szatany więc PIS nie wchodzi z nimi w zaden dialog stąd ich nienawisc
Nairobi2020.03.1 22:48
No bez jaj. Jak żyć bez Diabła, jak żyć...
Rochel572020.03.1 22:27
Jak nie wchodzicie w dialog z Diabłem? Żydzi, to pomioty Szatana, np. Najohydniejsza rasa Świata.
Ewa2020.03.2 18:41
TEŻ ZNAM WIELU ZŁYCH ŻYDÓW I O TAKCH SŁYSZAŁAM, ALE STARAM SIĘ PISAĆ O KONKTERTNYCH ZŁYCH RZECZACH, CZYNACH, NIE GENERALIZOWAĆ, BO MOŻE JEST I WŚRÓD NICH PARU SPRAWIEDLIWYCH...
Rochel572020.03.7 12:47
Przeczytaj Ewo "Zmierzch Izraela" - Henryka Rolickiego
Oloo2020.03.1 21:41
Dziś na Frondzie prawdziwy cud.Od niepamiętnych czasów jest pierwsza katolika niedziela bez nienawistnego artykułu o Tusku ,Grodzkim lub Wałęsie.Miejmy nadzieję że to nie jednorazowy cud.Liczymy na kolejne cuda.
Leszek2020.03.1 21:04
Umarli duchowo będą mied Śmierd wieczną, zgodnie z wyborem, jakiego dokonała ich wola. I nie będzie już ani Ziemi, ani człowieka cielesnego. Będą tylko "synowie Boży", stworzenia wyzwolone z każdego bólu. Nie będzie więcej grzechu i nie będzie już ciemności, i nie będzie już lęku - jedynie radośd, radośd, radośd niezmierna, wieczna, niepojęta dla ludzi: radośd oglądania Boga, posiadania Go, ogarniania myślą i miłością. Przychodźcie, o ludzie, do Źródła życia. Ja otwieram przed wami to Źródło. Czerpcie z niego, wzmacniajcie się w nim, aby się okazad nieustraszonymi w próbach i aby się w nim całkowicie zanurzyd: we Mnie, źródle szczęśliwości, w pięknym Raju. Mój Ojciec stworzył go dla was. Tam oczekuje was potrójna Miłośd Boga i Czystośd "naszej" Matki, a wraz z Nimi ci, którzy - dzięki temu, że pozostali wierni - już osiągnęli Życie.
Leszek2020.03.1 20:59
Po zwiastunach Antychrysta przyjdzie sam Antychryst. Okres antychrześcijaoski, symbolizowany przez Bestię uzbrojoną w dziesięd rogów, osiągnie szczyt w zrodzeniu i wzrastaniu - aż do osiągnięcia swej największej mocy - jedenastego rogu. Dziesięd rogów to dziesięd sług szatana, uważających się za króla. Trzech z nich (zwród na to uwagę) będzie wyrwanych i rzuconych w nicośd, czyli w otchłao, gdzie nie ma Boga, lecz - Nicośd, przeciwieostwo Boga, który jest Wszystkim. Jedenasty róg jest przyczyną upadku trzech zwiastunów i jest siedzibą prawdziwego Antychrysta. On będzie bluźnid Bogu tak, jak jeszcze nigdy nie czynił tego syn człowieka; będzie deptad świętych Boga i dręczyd Kościół Chrystusa. Będzie uważad, że "może czynid wielkie rzeczy, zmieniad czasy i prawa", ponieważ jest synem z małżeostwa demonicznej pychy i ludzkiej rozwiązłości. I przez trzy i pól roku zapanuje nad światem Ohyda. Potem Ojciec powie: "Dośd", wobec wielkiego chóru, który się uformuje w Niebie, "na dźwięk uroczystych słów" świętych. Wtedy zła Bestia będzie zabita i rzucona w przepaśd czeluści, a z nią wszystkie mniejsze bestie, aby na wiecznośd zostad z szatanem, który je zrodził. To wtedy Ojciec wezwie Mnie, abym "sądził żywych i umarłych", jak jest powiedziane w Wyznaniu Wiary. "Żyjący" - którzy strzegli w sobie życia, strzegąc życia Łaski i Wiary - odziedziczą "królestwo, moc i wspaniałośd Boga".
Zib2020.03.1 20:14
Ale cwany kamuflaż fałszywego proroka!
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.03.1 20:13
Nigdy nie wchodźmy w dialog z diabłem? Ja jednak będę komentował na Frondzie!
blumkwist2020.03.1 20:07
Fran.ciszek mówi:" Nigdy nie wchodźmy w dialog z diabłem", a złodziej krzyczy: "łapaj złodzieja"
INCZU-CZUNA2020.03.1 20:12
Każdy papież i jego wielebni - żyją z przekonanych - no więc przekonują.
taro2020.03.1 19:52
czlowieku,tyle spraw poruszyles podczas swojego pontyfikatu,ale malo jednoznacznych odpowiedzi przekazales wiernym, robiły to za ciebie media,albo lewactwo, interpretujac wszystko tak jak im pasowalo. Otworzyles złemu wiele bramek tak, ze tylko on teraz decyduje o tym jak mamy zyc,sie modlic, co jest nam zabronione,co jest grzechem,a co nie. A wystarczylo tylko kazda odpowiedz dokonczyc w swej wypowiedzi.
Ale luja i do przodu2020.03.1 19:39
Kościół katolicki sam w sobie jest diabłem kusi ludzi swoimi heretyckimi wierzeniami jak kult Maryjny, Święci, wypaczanie pisma świętego, to wszystko dzieło szatana waszego katolickiego zbawiciela w którego wierzycie a nawet o tym nie wiedząc