Papież Franciszek zatwierdził beatyfikację bp Alvaro del Portillo, prałata Opus Dei - zdjęcie
10.07.13, 12:12Bł. Álvaro del Portillo (Fot. Opus Dei)

Papież Franciszek zatwierdził beatyfikację bp Alvaro del Portillo, prałata Opus Dei

3

5 lipca papież podpisał dekret uznający cud, który dokonał się za wstawiennictwem biskupa Alvaro del Portillo.

Cud wydarzył się w sierpniu 2003 roku. Chilijski noworodek, Jose Ignacio Ureta Wilson, w kilka dni po narodzinach był bliski śmierci. Dotknęło go zatrzymenia akcji serca i silny krwotok. Lekarze, którzy starali się go ratować, sądzili, że dziecko jest już martwe, ale rodzice wciąż modlili się o jego uzdrowienie za wstawiennictwem biskupa Alvaro del Portillo. Serce chłopca faktycznie dzięki modlitwie zaczęło bić z powrotem.

Biskup Javier Echevarria, obecny przełożony Opus Dei, powiedział, że Sługa Boży del Portillo był „największym pomocnikiem św. Josemaria Escrivy” oraz „zaufanym współpracownikiem Jana Pawła II”. Dodał, że wielu duchownych i świeckich z całego świata opowiadało mu, ile dobra biskup del Portillo im wyświadczył. Z kolei ojciec John C. McCloskey, kapłan Opus Dei, powiedział CNA, że biskup był znany „ze skromności, spokoju i dobrego humoru”.

Sługa Boży Alvaro urodził się w Madrycie 11 marca 1914 roku. Zdobył doktorat filozofii, nauk humanistycznych i prawa kanonicznego. Do Opus Dei dołączył w 1935 roku i bardzo szybko stał się bliskim współpracownikiem św. Josemaria Escrivy. W 1944 otrzymał święcenia kapłańskie. Był aktywnym uczestnikiem II Soboru Watykańskiego, a także doradcą Kongregacji Nauki i Wiary. W 1975 zastąpił św. Josemarię Escrivę na stanowisku przełożonego Opus Dei. Święcenia biskupie otrzymał w roku 1990.

Msgr Flavio Capucci, który postulował kanonizację biskupa del Portillo, powiedział, że Watykan musi teraz wyznaczyć datę ceremonii. Odbędzie się naprawdopodobniej w Rzymie, gdzie Sługa Boży zmarł w 1994 roku. Msgr Capucci dodał także, że otrzymał prawie 12 tysięcy podpisanych zawiadomień od katolików, którzy twierdzą, że otrzymali łaski za wstawiennictwem biskupa del Portillo. Chodzi tu min. o usunięcie czerniaka oraz przywrócenie do pełnego zdrowia dziecka, które utonęło w basenie.

Wiele spraw dotyczy życia rodzinnego, np. pogodzenia się skłóconych małżonków, poczęcia dziecka po długim okresie bezpłodności oraz narodzin dzieci, które według prognoz lekarzy miały być chore lub fizycznie zniekształcone. Msgr Capucci powiedział, że tak wielka ilość łask w sprawach życia rodzinnego wiąże się z głęboką katechizacją rodzin, jakiej poświęcał się biskup del Portillo.

PCh/CNA

Komentarze (3):

anonim2013.07.10 12:50
potok świętych posoborowych ... co jeden to bardziej święty.
anonim2013.07.10 17:33
Czasy mamy bardzo trudne dla wyznawania wiary, to i więcej osób wyniesionych oficjalnie na ołtarze jest nam potrzebne.
anonim2013.07.11 1:12
@Polipid3, no cóż, gadasz jak smerf maruda. Już nawet to narzekanie głębszego sensu nie ma.