Oto Rosja! Stalin, Putin i Lenin uznani za najwybitniejszych ludzi w historii - zdjęcie
27.06.17, 05:43Fot. via Wikipedia, CC 0

Oto Rosja! Stalin, Putin i Lenin uznani za najwybitniejszych ludzi w historii

Według badań centrum Levada – większość Rosjan Józefa Stalina uważa za najwybitniejszą postać w historii. Wskazało go aż 38 procent badanych. Drugie miejsce zajmuje obecny prezydent – Władimir Putin, który odstaje od Stalina zaledwie o 4 punkty procentowe.

Powyżej progu 6 proc. głosów znalazło się w aż 20 osób. Spośród 1600 Rosjan, którzy wybierali „dziesięciu najwybitniejszych ludzi w całej historii, pochodzących z któregokolwiek z państw”. Rosjanie po Stalinie i Putinie wskazali Aleksandra Puszkina, miejsce czwarte zajmuje z kolei Włodzimierz Lenin. Dalej jest Piotr Wielki, Jurij Gagarin.

Poza Rosjanami na liście zajmuje się ledwie trzech obcokrajowców – Napoleon, Einstein i Newton. Widać Rosjanie mają ogromne mniemanie osobie. Szczególne miejsce w ich sercach zajmuje wielka rewolucja, która przyniosła światu mord i terror – o Stalinie i Leninie nikt tu nie zapomni.

Nikita Pietrow ze stowarzyszenia „Memoriał” podał, że zbrodnie stalinowskie w Rosji wciąż ocenia się inaczej niż na całym świecie:

To przedziwna sytuacja, gdy w moim kraju mamy swoje spojrzenie na historię, a cały świat rozumie wydarzenia historyczne zupełnie inaczej. Rzeczywiście wrażenie jest takie, że polityka Rosji opiera się na kłamstwach”

dam/fakt.pl,Fronda.pl