Otarła twarz Chrystusowi. Co wiemy o św. Weronice? - zdjęcie
04.02.21, 08:35Fot. via Wikipedia, CC 0

Otarła twarz Chrystusowi. Co wiemy o św. Weronice?

3

Weronika, towarzysząc Jezusowi niosącemu krzyż na Górę Kalwarię, wytarła Mu chustą twarz. Jak przekazuje tradycja, otrzymała w zamian odbity na płótnie obraz Jego oblicza. Z tego powodu jest patronką m.in. fotografów.

Postać ta ani razu nie jest wspominana w Ewangeliach. Pojawia się dopiero w pismach apokryficznych ok. IV wieku. Jej imię pochodzi prawdopodobnie od grecko-rzymskiego określenia vera eikon ("prawdziwy wizerunek"). Jej istnienie było utrwalone w pamięci chrześcijan przez licznych twórców. W wiekach średnich, kiedy w Jerozolimie powstawało nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w jednej ze stacji upamiętniono otarcie twarzy Jezusa. Legendy głoszą, że chusta św. Weroniki miała być przechowywana przez papieży w Rzymie. Jednak istnieją podania twierdzące, że wizerunek został ukradziony.

Temat "rysunków nie ludzką ręką uczynionych" rozpala ludzką wyobraźnię od stuleci. I dziś nie brakuje wiernych, którzy chcieliby wiedzieć, jak wyglądał Chrystus, kiedy chodził po ziemi. Całun Turyński, Mandylion z Edessy, Święte Oblicze z Manopello czy Całun z Oviedo - to wciąż jedne z najbardziej tajemniczych relikwii.

W ikonografii Weronika przedstawiana jest z odbitym wizerunkiem twarzy Chrystusa.

Brewiarz.pl

Komentarze (3):

Anonim2021.02.4 10:10
Co za bzdury. Nie ma dowodów na to, że Jezus był postacią historyczną (nie widomo, czy w ogóle żył taki ktoś) a tu ktoś się zastanawia nad mityczna Weroniką. A czy Zeus, rzeczywiście zamienił się w byka?
Po 11 ...2021.02.4 8:50
Warto dodać, że Weronika jest patronką fotografów, ale tylko tych tradycyjnych, co z filmu naświetlają papierowe zdjęcia. Patronem fotografów cyfrowych jest Anatol z Laodycei. Natomiast jak zdjęcia robisz telefonem to Józef z Arymatei.
Anonim2021.02.4 8:47
Ugotowała gulasz dla Aragorna. Co wiemy o księżniczce Eowinie?