Odnaleziono Aleksandra Murachowskiego, byłego szefa szpitala w Omsku, gdzie w sierpniu 2020 roku leczono Aleksieja Nawalnegi. Wcześnie niezależny rosyjski portal Meduza poinformował o zaginięciu Murachowskiego w trakcie polowania.

Murachowski miał 7 maja wyjechać na quadzie z bazy myśliwskiej w kierunku lasu. Do tej pory nie jest wiadome, gdzie znajduje się Murachowski. Znajomi lekarza przez dobę szukali go w lesie. Następnie zgłosili jego zaginięcie na policji.

Jak donosi portal SuperOmsk, na który powołuje się Meduza, quad Murachowskiego został odnaleziony na bagnach.

Policja obwodu omskiego poinformowała o poszukiwaniach Murachowskiego, nie podając jednak jego nazwiska. W akcji poszukiwawczej brać mają udział mieszkańcy, policja i funkcjonariusze gwardii narodowej (Rosgwardii). Poszukiwania odbywają się na podmokłym terenie, co utrudnia akcję.

W okolicach południa 10 maja władze obwodu omskiego poinformowały, że Murachowski został odnaleziono. Jego życiu ani zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Murachowski od grudnia 2020 roku był szefem resortu zdrowia we władzach obwodu omskiego. Awans otrzymał kilka miesięcy po hospitalizacji Nawalnego latem 2020 roku w szpitalu w Omsku, gdzie Murachowski był ordynatorem.

W 2021 roku zmarło paru lekarzy omskiego szpitala. Jednym z nich był Rustam Agiszew, przyczyną śmierci był zawał. Następnie zmarł na atak serca Siergiej Maksimyszyn, zastępca Murachowskiego. Według słów Leonida Wołkowa, współpracownika Nawalnego, to właśnie Maksimyszyn miał najlepiej znać leczonego w Omsku opozycjonistę.

Według Radia Swoboda to właśnie Murachowski jako lekarz naczelny przez dwie doby nie zezwalał na transport Nawalnego na leczenie do Niemiec, czego domagała się rodzina opozycjonisty.

jkg/biełsat