O. Przemysław Śliwiński CP dla Fronda.pl: Białołęka będzie bijącym sercem młodej Warszawy! - zdjęcie
02.10.14, 13:17Białołęka będzie bijącym sercem młodej Warszawy! (fot. Filip Bramorski/Wikipedia/Flickr)

O. Przemysław Śliwiński CP dla Fronda.pl: Białołęka będzie bijącym sercem młodej Warszawy!

0

Wydarzyły się ostatnio dwie bardzo ważne rzeczy, których pewnie nie zauważyliście, bo nie przewijały się w mediach głównego nurtu. Chciałbym Wam o nich opowiedzieć. Ponad tydzień temu, 21 września we włoskiej miejscowości Isola zostało poświęcone Sanktuarium św. Gabriela. W tym samym czasie w Polsce, abp Henryk Hoser SAC poświęcił kamień węgielny pod budowę warszawskiego Sanktuarium poświęconego temu niezwykłemu świętemu.

Poświęcone przez specjalnego wysłannika papieża, kard. Ennio Antonelliego Sanktuarium św. Gabriela Possenti w miejscowości Isola del Gran Sasso d'Italia zainspirowało abp. Hosera do tego aby podobną świątynię zbudować w Diecezji Warszawsko-Wraskiej. Pod wpływem tego co abp. Hoser zobaczył we Włoszech zdecydował się sprowadzić nas, pasjonistów (zakon, z którego pochodził św. Gabriel Possenti) na warszawską Białołękę. Następnie polecił nam budowę Kościoła, który ma stać się bijącym sercem młodej Warszawy.

Tym co wyróżnia sanktuarium św. Gabriela od M.B. Bolesnej spośród innych tego typu instytucji jest Instytut św. Gabriela. Chcemy aby stał się on kiedyś największym w Polsce think-tankiem podejmującym problematykę młodzieży. Naszym zdaniem problemy dzisiejszej młodzieży to nie tylko narkotyki i przemoc, ale przede wszystkim relacje młodzieży z rodzicami. Młodzież jest psuta przez nowe technologie, i promocję alternatywnych stylów życia i wszechobecną seksualizację. Zagrożenia duchowe wynikają z kultury masowej i konsumpcjonizmu. Dzieci są też często bardzo samotne - zarówno wśród rówieśników, jak w swoich rodzinach.

Nasz Instytut św. Gabriela to propozycja kompleksowego planu wychowawczego. Chcemy zbudować program, który pomoże rodzicom, wychowawcom i dzieciom w przeprowadzeniu młodzieży przez trudny okres dojrzewania.

Wiele lat pracowałem z młodzieżą, dlatego znam te wszystkie problemy od podszewki. Przez pewien czas byłem także duszpasterzem na Ukrainie, więc temat różnic między młodzieżą nie jest mi obcy. Widziałem na własne oczy jaką potężną bronią w okresie dojrzewania jest różaniec, dlatego niedawno zorganizowaliśmy w naszej parafii spotkanie dziecięcych i młodzieżowych Kół Różańca. To wspaniała młodzież.

Nie czekamy jednak do ukończenia budowy i już działamy. Oprócz wspomnianych spotkań z młodzieżą od października uruchamiamy specjalny cykl formacyjny dla dzieci i młodzieży zwany "Domkiem Młodych". Oprócz warsztatów elektrotechnicznych, plastycznych oraz matematycznych młodzi adepci będą uczyć się także innych przydatnych umiejętności. Chcemy integrować młodzież ze starszymi osobami, zaważyliśmy np., że gimnazjaliści bardzo dobrze spisują się w roli nauczycieli obsługi komputera dla swoich dziadków. To dla nich prawdziwa frajda.

Kim jest patron całego przedsięwzięcia? Jest to niezwykły święty – Gabriel Possenti. Jest on patronem młodzieży, studentów (w szczególności kleryków) i księży. Święty Gabriel od M.B. Bolesnej należał do zakonu Pasjonistów i zmarł bardzo młodo, bo w wieku 24 lat. Abp. Hoser powiedział ostatnio, ze św. Gabriel pokazał nam, że mądrość i dojrzałość nie zależą od wieku, ale od współpracy z Bożą łaską.

To dla nas wielki zaszczyt, że my jako Pasjoniści możemy przyczynić się do rozszerzenia kultu św. Gabriela od M.B. Bolesnej w Polsce, jednak nie uda nam się to bez waszej pomocy. Liczy się każda złotówka, a za naszych darczyńców w październiku codziennie odmawiamy różaniec.

Więcej szczegółów na temat św. Gabriela TUTAJ

O. Przemysław Śliwiński CP