O. Leon Knabit: Dość żartów z Halloween! - zdjęcie
02.11.14, 19:27O. Leon Knabit (fot. archiwum)

O. Leon Knabit: Dość żartów z Halloween!

5

O. Leon Knabit zauważa, że Halloween rozśmiesza albo straszy, a obydwie postawy są nie na miejscu. Dlaczego? Nie jest przecież śmieszne to, że ludzie umierają, że my też przecież umrzemy. Właściwsza jest raczej powaga i zaduma, a także uczczenie tych, którzy odeszli.

„A straszenie? To też. Niby zabawa z duchami. Kompletna bzdura! Jeśli COŚ jest duchem, to jest niewidzialne” – pisze zakonnik na swoim blogu na stronie Ps-po.pl.

O. Knabit zastanawia się więc, co oznaczają te wszystkie dynie, czaszki i kościotrupy. Zabawa? Przecież to nie przystoi – podkreśla benedyktyn i pyta, czemu ma to służyć.

„Propagowaniu materialistycznego poglądu na  świat? Propagowaniu ateizmu?” – pyta o. Knabit. Jego zdaniem, to nie pasuje, bo nie ma tu promocji chrześcijańskiego poglądu na problem życia i śmierci.

„A może chodzi po  prostu o „dołożenie”  Kościołowi, by propagować coś zupełnie sprzecznego z jego duchem” – pisze zakonnik. I przypomina o magicznych czy nawet satanistycznych źródłach Halloween.  

Na koniec o. Knabit pisze, że w Kościele dzielimy  Świętych na tych, którzy ją są zbawieni i na tych, którzy na zbawienie czekają. Ale nie wspominamy ich jako kościotrupów, tylko w „Pochodach Świętych”.

MaR/Ps-po/pl

Komentarze (5):

anonim2014.11.3 3:30
Kiedy Fronda pozbędzie się tych lewackich idiotów??? Jakim debilem trzeba być, żeby porównywać jasełkowego Turonia do Halloween?
anonim2014.11.3 7:01
Wszystko w normie, ateiści pouczają o.Knabita co i jak ma mówić o pogańskiej hucpie jaką jest haloween. Zawsze mnie zdumiewała ludzka pycha i tupet. Ale cóż, od dawna wiadomo, że "pawiem byłaś narodów i papugą". Rzesze tumanów bezkrytycznie kopiują wszystko co głupie, prymitywne i obce naszej kulturze. Mało tego, do jednego worka wrzucają starodawne, polskie zwyczaje wraz z pogańskimi obcymi obrzędami.
anonim2014.11.3 7:02
@Marguar - "Kiedy Fronda pozbędzie się tych lewackich idiotów???" Też się nad tym zastanawiam. Widocznie są potrzebni aby wiekszy ruch był...
anonim2014.11.3 8:32
No wlasnie, cze mu to sluzy? Czemu ma byc smiesznie i fajnie? Czy uwazamy dzieci za tumany, by nie byly w stanie chwile zastanowic sie nad grobem dziadkow? Czy tyle przykrosci jest w ich zyciu, wiec niech bedzie na wesolo? No bzdura. "Przeciez to tylko dzieci" ktos by powiedzial w tej dyskusji. Ze to niby co? Jak dzieci to nie nalezy sie im wlasciwe wychowanie? Wlasnie zupelnie odwrotnie. No nie?
anonim2014.11.4 17:30
Dajecie jego czarno-białą fotografię, już sie przestraszylem, że nie zyje. Wielkie brawa za zmianę motywu z białego na pomarańczowy w zdjęciach na głównej