Na jutrzejszą, ostatnią audiencję ogólną rozdano 50 tys. biletów. Papież przejedzie między sektorami samochodem panoramicznym. Nie będzie natomiast osobistych pozdrowień na zakończenie audiencji. Zbyt dużo było bowiem chętnych – zdradził ks. Lombardi. Natomiast po audiencji Papież spotka się w Sali Klementyńskiej z oficjalnymi delegacjami państw, które przybyły do Watykanu. Będą między innymi prezydent Słowacji i premier Bawarii.

W czwartek 28 lutego o godz. 11 Benedykt XVI spotka się z kardynałami. O godz. 16.55 na dziedzińcu św. Damazego pożegna go kierownictwo Sekretariatu Stanu. Przy helikopterze, który odwiezie Papieża do Castelgandolfo, przewidziano pożegnanie z dziekanem kolegium kardynalskiego kard. Angelo Sodano.

Ostatnie publiczne wystąpienie Benedykta XVI to pozdrowienie mieszkańców Castelgandolfo z balkonu letniej rezydencji. Widzialnym znakiem zakończenia pontyfikatu będzie wycofanie warty honorowej Gwardii Szwajcarskiej spod Pałacu Apostolskiego.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego poinformował natomiast, że list zwołujący kongregację generalną kardynałów wystosuje dopiero 1 marca. Biorąc pod uwagę, że jest to piątek, pierwszym najbardziej prawdopodobnym terminem obrad kardynałów jest poniedziałek 4 marca – powiedział ks. Lombardi. Kongregacje będą zasiadać w nowej auli synodalnej nad Aulą Pawła VI. Choć obrady będą tajne, sekretarz Kolegium Kardynalskiego będzie informował o podjętych decyzjach i poruszanych tematach. Purpuraci biorący udział w kongregacjach nie będą mieszkać w Domu św. Marty. Zostaną tam wpuszczeni najprawdopodobniej dopiero w przededniu konklawe.

Ks. Lombardi ujawnił również, że w papieskich apartamentach trwają intensywne przygotowania do przeprowadzki. Trzeba między innymi oddzielić dokumenty i zapiski prywatne od tych, które mają charakter oficjalny. W Watykanie Benedykt XVI zostawi też słynne czerwone buty. Watykański rzecznik dowiedział się nawet, że Papież z wielką ochotą zamieni je na wygodne buty brązowe, które otrzymał od meksykańskich szewców w czasie swej wizyty w León.

 

sm/Radio Watykańskie