Nowe zasady w seminariach. Wkrótce zebranie biskupów - zdjęcie
03.10.19, 11:57(fot. pixabay)

Nowe zasady w seminariach. Wkrótce zebranie biskupów

12

Dokument z nowymi zasadami formacji kapłańskiej w seminariach, sprawy związane z pracą Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz świętowanie niedzieli będą głównymi tematami najbliższego zebrania plenarnego polskich biskupów. Dwudniowe obrady rozpoczną się we wtorek 8 października w Warszawie. Będą one okazją do obchodów 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Podczas 384. Zebrania Plenarnego KEP biskupi zapoznają się z projektem nowych zasad formacji kapłańskiej. Projekt dokumentu pod nazwą: „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” został opracowany przez Zespół ds. przygotowania nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, który działał przy Komisji Duchowieństwa pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla. Prace trwały trzy lata, w ich trakcie konsultowano się m.in. ze środowiskami formacji kapłańskiej i akademickiej w Polsce, z duszpasterzami powołaniowymi, z wychowawcami w seminariach duchownych, z kapłanami odpowiedzialnymi za stałą formację prezbiterów, z dziekanami wydziałów teologicznych, ze stowarzyszeniami teologicznymi i filozoficznymi oraz ze specjalistami różnych dziedzin nauki.

Kolejnym tematem obrad będą prace Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka oraz Biura Delegata, które zostało powołane przez Konferencję Episkopatu Polski w czerwcu br. Celem Biura, które rozpoczęło prace od września, jest wspomaganie działań Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz koordynacja wdrażania w życie systemowych rozwiązań w zakresie ochrony małoletnich.

W trakcie zebrania zostaną omówione m.in. sprawy Komisji Duszpasterstwa, wśród których jest świętowanie niedzieli. Przedstawi je biskupom abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP oraz ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów powie zaś o owocach prac związanych z kwestiami liturgicznymi, w tym z tłumaczeniem kolejnych tekstów Mszału rzymskiego oraz z odnowioną księgą obrzędów bierzmowania.

Gościem specjalnym najbliższych obrad plenarnych będzie abp Giovanni Pietro Dal Toso, sekretarz pomocniczy Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych. Jego wizyta w Polsce i wystąpienie podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski wiąże się z ogłoszonym przez Ojca Świętego Franciszka Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym, jakim jest październik 2019 roku.

Obrady biskupów będą okazją do obchodów 100-lecia ustanowienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. 8 października Mszy Świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

384. Zebranie Plenarne KEP zakończy się w środę, 9 października, po południu. Po obradach zostanie wydany komunikat.

BP KEP

źródło: episkopat.pl

Komentarze (12):

Zyg2019.10.3 22:25
Biskupi i rektorzy seminariów nadal święcą seminarzystów homoseksualistów .
WprowadzićWypinanieSięKandydatówPrzedPaetzem2019.10.3 13:52
Wyciekły nowe zasady przyjmowania do seminariów: 1. kandydat na seminarzystę musi pół roku terminować w pałacu biskupa 2. półroczne terminowanie w pałacu biskupa wykonywane jest nago 3. kandydaci przyjęci do seminarium muszą odbyć cykl praktyk w pałacu biskupa 4. praktyki w pałacu biskupa przeprowadzane są nago 5. po ukończeniu seminarium konieczna jest półroczny pobyt formacyjno-skupienny w pałacu biskupa 6. pobyt formacyjno-skupienny realizowany jest nago
Daniel2019.10.3 19:22
To chyba wytyczne nie kościelne ale ''wyborczo-lewicowe'' takie jakbyście chcieli by były, już to robicie przez parady i demoralizacje dzieci w szkołach.
andrzejhahn32019.10.3 13:13
UWAGA ............NA ZBRODNICZY kosciol katolicki WYSTRZEGAJCIE SIE JEGO CIEMNOTY I ZACOFANIA
Jaka ku... mać, tak ku... nać.2019.10.3 13:12
To nie ma żadnego znaczenia czy "dzielnicowy" to Albert, Keller-Krawczyk, pedał, Nowak i taka czy inną ku..wa. To kur...stwo wyniósł z kur... kiego domu, żył całe swoje życie jak ku ..,wa, więc trudno oczekiwać, że powoli zdychając przed komputerm, będzie inna ku...ą. Jaka ku... mać, tak ku... nać.
andrzejhahn32019.10.3 13:11
czyli nowe zasady dla pasozytow spolecznych nie nadajacych sie do spoleczenstwa
anonim2019.10.3 12:46
UWAGA - na dzielnicowego - ruskiego trolla - OBSERWUJĘ GO JUŻ OD DŁUŻSZEGO CZASU - ZAWODOWO CODZIENNIE W KAŻDYM WĄTKU PLUJE NA POLSKĘ , POLAKÓW, KOŚCIÓŁ I POLSKI RZĄD !! NIGDY NIE MA KONKRETÓW ZAWSZE POmyje !!
JS2019.10.3 12:27
Wkrótce przyjdzie Pan Jezus i odnowi Swój Kościół, który stał się już bardzo niewydolny w swojej misji. Stał się zbyt shierarchizowany, skostniały i w wielu dziedzinach działa przeciwko Duchowi Świętemu. Króluj nam Chryste Pozdr.
katolik 2019.10.3 12:14
Biskupy pojedzą, popiją, wyobracają na pokojach młodych ministrantów i rozjadą się do swoich parafii dalej skubać naiwne owieczki a raczej barany...
anonim2019.10.3 12:47
przelew od Putina doszedł?
Daniel2019.10.3 19:20
Panie ''dzielnicowy'', skąd Pan takie informacje ma??. Może warto swoje lewicowo-komunistyczne środowisko najpierw oczyścić, bo tam to się dopiero dzieją ''ciekawe rzeczy''..
Patriota 2019.10.3 20:46
Dlaczego nie POdpisujesz się jak zwykle ateista dumny pederasta, czy jakoś tak! Myślisz imbecylu, że zmieniając nicka zmienisz osobowość?! Nic z tego. dla mnie POzostaniesz antypolskim, zaprzanym trollem, śmierdzącym ruskimi onucami.