Muzeum PRL przypomina wydarzenia sprzed 50. lat, kiedy to mieszkańcy Nowej Huty obronili przed komunistycznymi władzami krzyż stojący w ich miejscowości. Z tej okazji organizuje koncerty i inscenizację wydarzeń.

 

- O wydarzeniach z 27 kwietnia 1960 roku wiedzą głównie starsi mieszkańcy Nowej Huty i członkowie rodzin uczestników wydarzeń. W całym Krakowie, czy w reszcie Polski temat jest mało znany – mówi portalowi Fronda.pl Agnieszka Pelc z Biura Prasowego Muzeum PRL. Postanowiło ono przypomnieć nam o bohaterskiej obronie krzyża w Nowej Hucie.

Miała ona być wzorcowym komunistycznym miastem, w którym nie było miejsca na religię. – Jednak jej mieszkańcy przynieśli do niej wiarę w swoich sercach. I wywalczyli pozwolenie na wybudowanie kościoła – tłumaczy A. Pelc. Gdy władze cofnęły zgodę i zaczęły wykopywać krzyż stojący w miejscu, w którym miała stanąć świątynia, nowohuckie kobiety stanęły w jego obronie. – Mężczyźni początkowo nie brali w tym udziału, gdyż byli w pracy w hucie. Około godziny czternastej, gdy zaczęli wracać do domów, dowiedzieli się o tym, co się dzieje i przyłączyli się do starć.

Trwały one dwa dni i ostatecznie krzyż pozostał na swoim miejscu. W miejscu zajść w 2001 roku powstał kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Inscenizację przedstawiającą starcia będzie można obejrzeć w dniu rocznicy o godz. 13.45 – weźmie w niej udział ok. 150 aktorów i statystów. Zorganizowało ją Muzeum PRL wraz z Kołem Historyków UJ, harcerzami i uczniami krakowskiego XI LO.

Obchody rozpoczyna sobotni koncert w Hali Ocytowni przy ul. Ujastek 1 w Nowej Hucie o godz. 17.00. Wezmą w nim udział m.in. zespoły Voo Voo, 2Tm2,3 oraz Opera Nowohucka. Nakręcony zostął także 15-minutowy film dokumentalny na temat wydarzeń, który mają wyemitować zarówno TVP, jak i TVN, jednak nie znana jest jeszcze dokładna data emisji.

sks

/

Podobał Ci się artykuł? Wesprzyj Frondę »