Nocne obrady. Senat uderza w media publiczne - zdjęcie
04.06.20, 10:45Fot. via: Flickr

Nocne obrady. Senat uderza w media publiczne

24

W nocy ze środy na czwartek Senat przyjął uchwałę ws. roli mediów publicznych w wyborach prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Senatorowie oceniają, że „w ostatnich latach uczyniono z publicznych mediów partyjne narzędzie propagandy”. Uchwała wzywa KRRiT oraz RMN i kierownictwo TVP do „zapewnienia pełnego obiektywizmu, równości oraz rzetelności w prezentowaniu kandydatów w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”.

-„Senat Rzeczypospolitej Polskiej, pomny gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność, wzywa Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, Radę Mediów Narodowych oraz kierownictwo Telewizji Polskiej SA oraz Polskiego Radia SA do zapewnienia pełnego obiektywizmu, równości oraz rzetelności w prezentowaniu kandydatów w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej” – czytamy w przyjętej dziś w nocy przez Senat uchwale.

Zdaniem senatorów, sposób powoływania władz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Mediów Narodowych oraz spółek telewizyjnej i radiowej sprzyja upolitycznieniu mediów publicznych i podporządkowaniu ich władzy.

-„W ostatnich latach uczyniono z publicznych mediów partyjne narzędzie propagandy. Nie respektuje się zasad rzetelnego dziennikarstwa. Brakuje różnorodności spojrzeń i ocen bieżących wydarzeń. Atakowane są osoby i grupy społeczne, przekazy informacyjne mają wartościujący charakter, sprzyjający wyłącznie jednej opcji. Kultura, z najwybitniejszymi postaciami i dziełami, zepchnięta została na margines” – ocenia Senat.

W związku z tym senacka uchwała wzywa instytucje państwa do „poszanowania wszystkich wyborców bez względu na ich poglądy oraz do respektowania praw obywatelskich, a zwłaszcza dbałości o prawdziwość przekazów mediów publicznych”

kak/PAP

Komentarze (24):

GALIZIEN2020.06.4 22:07
MOWIĄC SZCZERZE UWAZAM ZE PIS CZY PO,NOWOCZESNA ,SLD CZY TEZ PSL I LEWICA SODOMITOW TO TO SAMO JEDYNIE ROZNI JE WALKA O DOSTANIE SIE DO KORYTKA . ZAWSZE NA CZELE TYCH ORGANIZACJI STAJA BEZNAPLETKOWCY LUB UKRYCI POTOMKOWIE PLEMIENIA ZMIJOWEGO . POLSKI ELEMENT JEST DRUGO ALBO TRZECIOPLANOWY. CO NAJCIEKAWSZE ...WSZYSCY UDAJA POLAKOW MAJA POLSKIE NAZWISKA JEDYNIE Z PASZCZEK WALI IM CZOSNKIEM
Ewa2020.06.4 18:53
systematycznie ogladam ''W tyle wizji'' i kazdego dnia mowia tam o Trzaskowskim ,PO i innych kandydatach, co moga uczynic jak nic dobrego nie da sie o nich powiedziec, wychodzi z tego tylko ''kabaret''
Władysław2020.06.4 16:02
Na Węgrzech od kilku lat media prywatne nie mają prawa prowadzić kampanii wyborczej. Czekamy p. prezesie Kaczyński na obiecaną ustawę medialną, która wyeliminuje z Polski szkodzące jej obce media.
Toni 2020.06.4 13:07
Przestępca łpówkarz nienawidzi polskich dziennikarzy on lubi tylko zydowskich z GWna Wyborczego. To drań antypolski,którego PO Przestępcza Organizacja wybrała na marszałka by stosował obstukcję w Senacie przeszkadzając w dobrej zmianie dla Polski i Polaków .
Donald2020.06.4 12:59
Ale was trole zKOkoPOko zaczyna ugniatać sznurek na szyi A.Duda i tak wygra wybory idżcie nadawać w interii i onecie wypad z katolickiego forum.Zapomnieliście jak PO za swoich rządów wykorzystywało telewizję publiczną do swoich kłamst napiszcie do TVN aby byli obiektywni dla wszystkich kandydatów a nie tylko ujadali na PIS a chwalili popaprańców WON!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
WAWA2020.06.4 12:07
Zamach na media tzw. publiczne - to złodziejstwo w czystej postaci. Jeśli PiS miałby zapewnić sobie taką obecność w mediach, z całkowitym wyłączeniem strony opozycyjnej, musiałby wydać olbrzymie pieniądze. A Kurski robi PiS-owską propagandę za pieniądze nas wszystkich, a więc również opozycji. Na telewizję "publiczną" składają się również największe państwowe firmy, głównie tam zamawiające reklamy. Oznacza to, że propaganda PiS-u jest również np. składnikiem ceny benzyny, odsetek płaconych od kredytów oraz wliczana jest w cenę energii elektrycznej. Łamiąc wszelkie zasady wolności publicznych mediów, PiS w przyszłości, gdy straci władzę - powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności, a jego majątek zlicytowany i przekazany do budżetu.
Lulejko2020.06.4 12:47
Lubicie cudze majątki. Och lubicie.
WAWA2020.06.4 13:21
Na razie to PiS lubi cudze. Radiowa Trójka funkcjonowała przez lata, mając swój charakter, mając swoją grupę słuchaczy. I co? PiS, ponieważ zagłosowała na niego jedna czwarta społeczeństwa - wziął wszystko. Cóż zawiniły komuś konie z Janowa? Nic, ale przecież PiS musiał wszędzie ulokować swoich. Quasi-państwowy Orlen poradziłby sobie w każdej sytuacji - więc czemu nie mógłby nim rządzić były wójt Pcimia? Jak prezes chce, to może! Bo w PiS-ie są sami zdolni ludzie. A że słuchacze (Trójki) i konie (z Janowa) padają - no cóż, każdy czekista wie, że "dobra zmiana" wymaga ofiar. KGHM sprowadzi bezwartościowe środki ochrony na koszt akcjonariuszy (czyli między innymi przyszłych emerytów), Orlen zaopatrzy w środki do dezynfekcji. Ale to rzekomo inni sięgają po cudze majątki. Jeśli sięgają - to ich wsadźcie do więzienia. Ale sami nie sięgajcie po cudze!
Fronda-portal poświęcony katolickiej nienawiści2020.06.4 12:03
Ten news to świetny przykład że Fronda to portal poświęcony katolickiej nienawiści.
jula2020.06.4 11:22
Pamiętam propagandę Urbana, TVN-u, TVP za czasów Dworaka, Brauna i im podobnych, Lisa w TVP2, żonkę tegoż w TVP1, Tadlę w rozmowie z kandydatem na prezydenta Andrzejem Dudą od której Gembarowski mógłby się uczyć hieniego dziennikarstwa. Blokowanie miejsca na multipleksie TV Trwam. Dziennikarską brać co częściej była jak bladź. PO/KO odcięta od tuby propagandowej cierpi. Niech cierpi.
Tom2020.06.4 11:29
Zgadzam się z Tobą jula, to nie publiczna telewizja a tuba propagandowa, doskonale żeś to podkreśliła w przedostatnim zdaniu.
JaKi2020.06.4 12:06
Czyli potwierdzasz że TVPiS niczym sie nie różni od TVN i innych Piękny strzał w kolano :)
antymarksista2020.06.4 11:19
. Totalna większość senacka oczekuje pełnego obiektywizmu, równości oraz rzetelności w prezentowaniu kandydatów w wyborach Prezydenta ... Jak obiektywizm, równość i rzetelność prezentowane są w TVN wszyscy doskonale wiedzą. Jeśli tak to ma wyglądać w TVP, to należałoby wymienić wszystkie słowniki wyjaśniające pojęcia OBIEKTYWIZM, RÓWNOŚĆ i RZETELNOŚĆ. Senat oczekuje dostosowania się TVP do ogólnych zasad hipokryzji obowiązujących w strukturach szeroko pojmowanej opozycji totalnej. A to dobre .
Kichawa Błonka2020.06.4 11:12
dajcie Kopertofildowi kopertę a wtedy zmieni zdanie
JaKi2020.06.4 12:04
Zawiadomiłeś prokuratora lub CBA o kopercie,czy grzeszysz grzechem CIĘŻKIM 8 przykazaniem? Zapewne nawet nie wiesz jak brzmi to przykazanie Dekalogu i teraz sprawdzasz w google,malowany katoliku.Z ciebie katolik jak z koziej d.u.p.y. trąba.
Kichawa Błonka2020.06.4 12:32
ssij pałę cwelu
lupi2020.06.4 13:07
Typowy wyborca PiS, patologia spod budki z piwem.
Kichawa Błonka2020.06.4 13:52
żałuję, że twój ojciec z matką chla piwo pod Budką.... Chcesz o tym porozmawiać PEOWCZYKU?
Dam2020.06.4 11:10
O, nagle fronda używa zwrotu "nocne obrady", jako coś nieprzyzwoitego, bo akurat nie robi ich PIS tylko opozycja. Fronda - portal poświęcony PISowi, hipokryzji, kłamstwu i manipulacji.
Gość2020.06.4 11:00
-„W ostatnich latach uczyniono z publicznych mediów partyjne narzędzie propagandy. Nie respektuje się zasad rzetelnego dziennikarstwa. Brakuje różnorodności spojrzeń i ocen bieżących wydarzeń. Atakowane są osoby i grupy społeczne, przekazy informacyjne mają wartościujący charakter, sprzyjający wyłącznie jednej opcji. Kultura, z najwybitniejszymi postaciami i dziełami, zepchnięta została na margines” – ocenia Senat. Stawiam skrzynkę dobrego piwa, jak ktoś mi wskaże, które stwierdzenie jest nieprawdą.
Gość2020.06.4 11:28
No cóż, minusów sporo, ale jak widać, nikt rękawicy nie podejmie.
Klejnot Nilu2020.06.4 10:55
Mówienie gorzkiej prawdy o partyjnym folwarku Kurskiego i Kaczyńskiego, to nie "uderzanie".
katolicka kretynizacja polski 2020.06.4 10:55
Jak ktoś urodził się po 89 i nie miał okazji zobaczyć i poczuć co to PRLowsko-komunistyczna propaganda, to teraz ma możliwość zakosztowania jej w czystej formie.. Już nie musi słuchać opowiadań dziadków i babć, wystarczy włączyć TVP1 o 19:30 lub TVP dezINFO!
Tom2020.06.4 10:55
A co jest nieprawdą jeśli idzie o tę uchwałę? TVPis będzie się musiał teraz nagimnastykować solidnie, Pan Prezydent zaczyna popełniać te same błędy wizerunkowe jak niegdyś Pan Prezydent Komorowski. "Oczko wodne dla każdego" brzmi równie kuriozalnie jak "niech weźmie kredyt i zmieni pracę". Kolejny dowód że elity są oderwane od rzeczywistości i że wszyscy oni są generalnie mniej więcej siebie warci...