Niezależne media zbadają sprawę zestrzelenia Boeinga nad Donbasem - zdjęcie
19.06.19, 18:31zdj. screen Youtube

Niezależne media zbadają sprawę zestrzelenia Boeinga nad Donbasem

3

Rosyjskie media niezależne opublikowały nazwiska podejrzanych o związek z zestrzeleniem pasażerskiego samolotu nad Donbasem. Wcześniej Holandia zaprezentowała raport śledczych badających przyczyny tragedii z 17 lipca 2014 roku, w którym wskazuje konkretne osoby odpowiedzialne za katastrofę.

Jak podało radio Echo Moskwy, strona holenderska zamierza zwrócić się do Rosji o udzielenie pomocy prawnej w przesłuchaniu podejrzanych. Dwóch z nich już zapowiedziało, że nie będzie współpracować ze śledczymi.

Holenderscy śledczy wymienili w raporcie trzech Rosjan oraz jednego Ukraińca. Ich proces ma się rozpocząć w 2020 roku. Rosjanie to: Igor Girkin - były samozwańczy minister obrony separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej, związany ze służbami bezpieczeństwa Siergiej Dubiński i były dowódca grupy desantowej pułkownik Oleg Pułatow. Czwartą osobą jest Ukrainiec Leonid Charczenko.

Władze Rosji na razie oficjalnie nie skomentowały tych doniesień. Wcześniej Moskwa odrzucała zarzut udziału w zestrzeleniu samolotu Malezyjskich Linii Lotniczych. Natomiast według zespołu międzynarodowych ekspertów pocisk został wystrzelony z rosyjskiej wyrzutni przeciwlotniczej "Buk", która znajdowała się na stanie rosyjskiej armii i obsługiwali ją rosyjscy żołnierze. W katastrofie zginęło 298 osób.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (3):

anonim2019.06.19 19:36
Twarde fakty vs manipulacje i populistyczna gra PiSowskich hien cmentarnych!!! Rząd PO-PSL wysłał 11 not dyplomatycznych ws. zwrotu wraku Tu-154M. Rząd PiS, który wielokrotnie domagał się zwrotu samolotu publicznie, wysłał zaledwie jedną notę...
Alojzy Cedzidło2019.06.19 22:33
Pan to jest , panie ..dzielnicowy . Niby zwykły milicjant , a jaka wieeeedzaaa . Tu jednak żle Panu doniesiono Not PO PSL było 23 . Podpisał je plutonowy Janicki , póżniejszy generał , pa zasługam.'. wszystkie noty wróciły z napisem ,,ADRESAT NIEZNANY " W związku z tym pan Janicki ,,już generał , polecił min, Millerowi napisać nasz polski raport dokładnie jak doskonały raport gen Anodiny .Z tymi ,,hienami : też obywatel ,,dzielnicowy ma rację . Pani Kopacz przekopała wraz i razem z towarzyszami cale lotnisko I na koniec .,Proszę o potwierdzenie mojej skromnej opinii . Holendrzy zrobili potworne głupstwo badając sami tą ich tragedię . Lepszych speców jak gen Anodina i min Miller na świcie nie znajdziecie I czego oni ,Holendrzy sami paprają sprawę. ? No czemu.
JONASIK2019.06.19 19:32
A Smoleńsk, dlaczego Polska nie zarządała od Rosji udzielenia pomocy prawnej w przesłuchaniu podejrzanych ????