Grupa niemieckich katolików wspólnie z protestantami zwróciła się do papieża o uchylenie ekskomuniki Marcina Lutra. Luter wraz z jego zwolennikami został potępiony w XVI wieku przez papieża Leona X, który w roku 1521 wydał bullę zatytułowaną Decet Romanum Pontificem, gdy okazało się, że ojciec reformacji nie odwołał swoich błędów. Rewolta protestancka stała się jednym z największych rozłamów w historii chrześcijaństwa, doprowadzając do podziału Europy.

Ekumeniczne Koło Dyskusyjne z Altenburga, któremu przewodniczą Johanna Rahner z Uniwersytetu w Tybindze oraz Dorothea Sattler z Uniwersytetu w Münsterze, skierowało do papieża Franciszka prośbę o uchylenie ekskomuniki Marcina Lutra oraz do Światowej Federacji Luterańskiej o odwołanie potępienia papieża jako „antychrysta”.

Zdaniem inicjatorów akcji, wzajemne potępienie stanowi „kozioł oporowy” we relacjach, blokując możliwość powrotu do jedności. Członkowie koła ekumenicznego chcieliby także, aby zarówno ewangelicy, jak i Konferencja Biskupów Niemiec wyrazili publicznie żal z powodu minionej historii na rzecz zjednoczenia chrześcijan.

Portal „Church Militant” przytoczył słowa kard. Kurta Kocha, który w roku 2016 stwierdził, że „Kościół katolicki nie może uchylić ekskomuniki, gdyż po prostu kończy się ona wraz ze śmiercią danej osoby”. Dodał też, że dla niego „ważniejsze jest, co możemy powiedzieć o Lutrze i czego możemy dowiedzieć się z teologii i zainteresowań Lutra”. Kard. Koch powołał się przy tym na słowa Jana Pawła II, gdy papież odwiedził Moguncję i mówił, iż „możemy się wiele nauczyć od Lutra”.

Jak przypomina portal „Church Militant”, papież Leon X napisał w swojej bulli, że nikt nie może naruszyć jego decyzji, a „jeśli by ktoś ośmielił się spróbować takiej rzeczy, niech wie, że ściągnie gniew Boga Wszechmogącego i błogosławionych apostołów Piotra i Pawła”.

jjf/ChurchMilitant.com