03.07.19, 09:45fot. Kremlin.ru

Niemcy stawiają na Rosję. Współpraca kwitnie - mimo sankcji. A będzie jeszcze bliższa

"Berlin na każdym możliwym poziomie rozbudowuje swoje stosunki z Moskwą. Kluczowi politycy znad Renu coraz częściej podają w wątpliwość unijne sankcje względem Kremla" - przekonuje "Dziennik Gazeta Prawna".


Jak podaje dziennik, kilka dni temu odbyła się XV konferencja miast partnerskich Niemiec i Rosji. Uczestniczyło w niej 820 osób, przedstawiciele ponad 100 miast. Padało tam mnóstwo głosów nawołujących do rezygnacji z sankcji nałożonych przez Niemcy na Rosję po aneksji Krymu. Przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Wschód-Zachód apelował o włącznie do współpracy miast krymskich, bo te są, jak stwierdził, w pełni rosyjskie.

Na konferencji była obecna też była korespondentka niemieckiej telewizji publicznej ARD w Moskwie, Gabriele Krone-Schmalz. Krytykowała zdecydowanie "rusofobię" Niemiec.

W rozmowach uczestniczyła ponadto Michelle Müntefering - sekretarz stanu w MSZ Niemiec. Jak mówiła, trzeba wspierać "oddolną dyplomację" na rzecz porozumienia Niemiec i Rosji w kontraście do różnic, które dzielą oba kraje na szczytach władzy. 
Ale te różnice też się zacierają. Jak wskazuje "DGP", szef MSZ Niemiec Heiko Maas tylko w tym roku spotkał się trzy razy ze Siergiejem Ławrowem, a za 2 tygodnie spotka się po raz czwarty.

Z kolei minister gospodarki Niemiec Peter Altmeier uczestniczył w Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu, gdzie podpisał z Rosjanami umowę o budowie "dwustronnej współpracy gospodarczej" oraz "wymianie informacji". Zakłada to też możliwość studiowania przez Rosjan w Niemczech.

A wszystko to, pisze "DGP", w kontekście decyzji Niemiec o przywróceniu pełnych praw Rosji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.

Niemieckie MSZ zapowiada już, że w przyszłym roku wzmocni współpracę z Rosją. Przypadnie wówczas 75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Eksperci z niemieckiego MSZ informują, że Niemcy będą starać się o reformę polityki UE wobec Moskwy.

bsw/forsal.pl

Komentarze

edi2019.07.3 22:13
dwa ZBRODNICZE PAŃSTWA zawsze będą się dogadywały, współpracowały A POTEM SKOCZĄ SOBIE DO GARDEŁ - taka jest zasada FUNKCJONOWANIA ZŁA
go\305\233\304\2072019.07.3 13:44
zostało im jedno do zrobienia. rozbić NATO i zająć się niepokorną Polską. Rosja, Niemcy, Turcja - razem
Konfederata2019.07.3 11:44
Cóż dziwnego w tym, że rządy dbają o interesy własnych obywateli? To tylko frondziarzy może dziwić, bo przywykli, że polskie władze działają na szkodę własnych obywateli. Każdy normalny rząd chce zarobić na współpracy z innym. Krym jest rosyjski i tyle. Niemcy i Ruscy będą zarabiać a Polsce pozostaje jak zwykle moralne zwycięstwo i oszczekiwanie a jak się uda szarpanie ruskiej onucy. Żałosne to i bardzo kosztowne.
Jack Em2019.07.3 11:09
Putin z gęba chomiko-szczura i Makrela panna młoda .
Marcin2019.07.3 10:16
Idioten płacza nad trzęsaca się makrelą, a ta niczym nie zrazona, wdraża plan znany od zawsze anglosasom... my nie mamy wiecznych przyjaciół, mamy tylko wieczne INTERESY.... Do kretynów którzy maja tylko tyle mózgowia, by wiedzieć gdzie maja otwór gębowy, oraz nie myla goowna z papu... zapamietajcie lekcję survivalu Makrela ma rece unurzane we krwi niewinnych, gdy autorytarnie zaprosiła ludy koczownicze dzikie, do bram Europy... czym tylko rozzuchwaliła, oraz wzmocniła żyjących od dawna uspionych wyznawców allaha... to oni dokonywali masakr, z piesnią na ustach Lecz i na tym mozna budowac politykę sukcesu, bowiem dzis społeczeństwo, już od dawna oderte z godności, zapchane "dobrami konsumenckimi" godzi sie na wszystko... utulone w ignorancji, swoich przywódców, zniewieściałych do porzygu
michu2019.07.3 9:55
Państwa poważne realizują swoje interesy. Pozostałym dają wytyczne różne komisje, organizacje, agendy itp ;).
znaki czasu2019.07.3 9:51
Ribbentrop - Mołotow II