Niemcy: Dojdzie do interkomunii katolików z protestantami? - zdjęcie
13.01.20, 09:20(fot. pixabay)

Niemcy: Dojdzie do interkomunii katolików z protestantami?

10

Biskup Magdeburga Gerhard Feige przestrzegł przed zbyt dużymi oczekiwaniami niemieckich teologów w debacie o interkomunii katolików i protestantów. „Sformułowane porozumienie nie odpowiada jeszcze codziennej praktyce kościelnej” - stwierdził przewodniczący komisji ekumenicznej w niemieckim episkopacie. W ten sposób skomentował on wotum niemieckiej Ekumenicznej Grupy Roboczej pt. „Razem przy Stole Pańskim”.
 

 

Bp Feige wypowiedział się w Erfurcie w ramach debaty katolickich i ewangelickich teologów. Ich studium nazwał „na wskroś kompetentnym i bardzo inteligentnym”. Jego zdaniem jednak „pojawia się presja, której nie da się teologicznie rozwiązać w krótkim czasie”. Feige wielokrotnie powtarzał, że jako biskup odpowiedzialny za ekumenizm zdaje sobie sprawę z wysokich oczekiwań wiernych i wielokrotnie przychylnie wypowiadał się o możliwości interkomunii w Niemczech. W Erfurcie zapowiedział, że episkopat omówi wotum niemieckich teologów podczas wiosennej sesji plenarnej.

Opublikowany we wrześniu 2019 r. 57-stronicowy dokument niemieckiej Ekumenicznej Grupy Roboczej, której przewodzi biskup Limburga Georg Bätzing łączy w sobie wyniki dziesięcioletniego dialogu ekumenicznego i zaleca, aby katolicy i protestanci już teraz przystępowali wspólnie do Stołu Pańskiego. Dokument nie zaleca jednak stworzenia wspólnej liturgii, ale zaprasza „do już istniejących tradycji” liturgicznych.

Już w 2018 r. Stolica Apostolska nie wydała zgody na publikację specjalnych wytycznych niemieckiego episkopatu umożliwiających udzielanie komunii świętej protestantom żyjącym w związku małżeńskim z katolikami. O wyjaśnienie tego kontrowersyjnego dokumentu poprosiło siedmiu niemieckich biskupów, wśród nich kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, Stefan Oster SDB z Pasawy i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony.

 

bz/Tomasz Kycia - Niemcy/vaticannews.va

Komentarze (10):

Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.01.13 23:37
Trzeba mieć naprawdę nie po kolei w głowie, aby brać poważnie dogmat o transsubstancjacji.
RÓŻNICA JEST TAKA2020.01.13 18:51
PROTESTANCI WIERZĄ W CHRYSTUSA I UDOWADNIAJĄ TO CAŁYM SWOIM ŻYCIEM - DOWÓD: PAŃSTWA PROTESTANCKIE W KTÓRYCH JEST POWSZECHNY DOBROBYT I SZACUNEK DLA DRUGIEGO CZŁOWIEKA. KATOLICY WIERZĄ ŻE CHRYSTUS JEST W WAFELKU I ROJĄ SOBIE ŻE JAK GO ZJEDZĄ TO ŚWIAT BĘDZIE LEPSZY (ONI NA PEWNO) - WIĘC W NIEGO NIE WIERZĄ TYLKO O TYM MÓWIĄ, DOWÓD: PAŃSTWA KATOLICKIE GŁÓWNIE AMERYKI ŁACIŃSKIEJ W KTÓRYCH JEST NĘDZA I PRZEMOC NA KAŻDYM KROKU. PODSUMOWUJĄC: CHRYSTUS ŻYWY JEST U PROTESTANTÓW. U KATOLIKÓW JEZUS JEST TYLKO NA OBRAZKU.
man.of.Stagira2020.01.13 11:35
cyt. "Katolicy NIC nie wiedzą o protestantach - protestanci na odwrót - podczas nauk przedkonfirmacyjnych poznają konfesje innych kościołów tak, by ewentualnie konfirmant mógł jeżeli tak zechce przystąpić do innego kościoła." Innych kościołów p r o t e s t a n c k i c h! - oczywiście Cóż to z a t e m za 'pluralizm' gdy się ktoś we własnych błędach tapla? Król Henryk VIII, ojciec Elżbiety królowej Anglii palił takich na stosach gdy podważali doktrynę katolicką o transsubstancjacji w imię 'swojego wyboru'. @Mikołaj otóż to, 100/100 .
lady chapel2020.01.13 11:43
poznają konfesje innych kościołów - znaczy prawosławnego i katolickiego proszę pana...
man.of.Stagira2020.01.13 11:48
@lady chapel NIE znają n a w e t Marcina Lutra i jego poglądów dogmatycznych a CO DOPIERO kościołów o których mowa. Co za łgarstwo twierdzić coś przeciwnego. Cóż za niezrozumienie Lutra?! 'W y b i e r a ć denominację' - horror mundis. Ignorantka. .
Cool2020.01.13 15:42
Ale jak poznać kościół protestancki, kiedy jest chyba z 5tys odłamów?! ...
lady chapel2020.01.13 11:26
W co wierzymy? Kościół EA: http://www.cieplice.luteranie.pl/?p1_w-co-wierzymy-,89 Kościół ewangelicko-reformowany: http://reformowani.pl/index.php/czytelnia/110-zarys-nauki-kosciola-ewangelicko-reformowanego iwideo: whttp://reformowani.pl/images/videoplayback.mp4 Katolicy NIC nie wiedzą o protestantach - protestanci na odwrót - podczas nauk przedkonfirmacyjnych poznają konfesje innych kościołów tak, by ewentualnie konfirmant mógł jeżeli tak zechce przystąpić do innego kościoła.
Mikołaj 2020.01.13 11:10
Protestanci nie wierzą w realną obecność Chrystusa w Ciele Eucharystycznym , w związku z tym spożywając ten pokarm bez wiary , czyniliby to niegodnie . A tego dotyczą te słowa : " Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej12. 28 Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. 29 Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie]13, wyrok sobie spożywa i pije. 30 Dlatego to właśnie wielu wśród was słabych i chorych i wielu też umarło." . W tym urywku listu , jest potwierdzenie obecności Chrystusa w Ciele i Krwi Chrystusa , bo nie można " niegodnie" przyjąć " symbolu " , za co je mają protestanci . To już nie są wieki ciemności , kiedy człowiek nie mógł wyłowić sensu z kilku zdań !. Nie ma dla nich usprawiedliwienia !.
taro2020.01.13 15:55
dewianci i rozni zboczency tez nie wierza w malzenstwo, dlatego tak walcza o nie,by je rozlozyc na lopatki i zniszczcyc . Protestanci nie wierzą w realną obecność Chrystusa w Ciele Eucharystycznym, ale by je zniszczyc to za wszelka cene chca je rowniez otrzymywac w katolickim kosciele, czy nawet jak co niektorzy bezposrednio od papieza,ale juz w swoim zborze jest to zabronione.
ferek2020.01.13 9:36
zbombardować Niemcy czas 50 lat juz minął