15.07.19, 14:14

Nie będzie aneksji Białorusi! Putin ma inny plan

Po wyborach prezydenckich w 2024 r. Władimir Putin może wciąż pozostać u władzy jako premier „z rozszerzonymi prerogatywami” i lider partii Jedna Rosja. W związku z tym Kreml odstępuje od nacisków na Łukaszenkę by zgodził się na zjednoczenie Białorusi i Rosją, podają źródła Bloomberg.

Doradcy prezydenta Władimira Putina pracują nad znalezieniem sposobu przedłużenia jego władzy, podaje Bloomberg, powołując się na źródła zaangażowane w proces.

Według agencji, Kreml rozważa scenariusz ze zmniejszeniem liczby deputowanych do Dumy Państwowej wybieranych z list partyjnych – do 25%, i wzrostem udziału deputowanych z okręgów jednomandatowych. W 2016 r. połowa Dumy została wybrana z list partyjnych, druga połowa z okręgów jednomandatowych.

Taki scenariusz pozwoliłby Kremlowi zachować kontrolę nad izbą niższą w obliczu spadku popularności partii władzy – Jednej Rosji, czytamy w artykule. Zmiany mogą wejść w życie przed wyborami w 2021 roku. Kandydaci z ramienia Jednej Rosji mieliby pójść do wyborów jako formalnie niezależni posłowie jednomandatowi.

Bloomber powołuje się na anonimowe źródło, które twierdzi, że w sytuacji spadających rankingów partii Putina, takie zmiany pozwolą obecnemu prezydentowi „uzyskać pełną kontrolę nad nowym parlamentem” na trzy lata przed wygaśnięciem jego prezydentury.

Dwa źródła bliskie Kremlowi i ustawodawców z Jednej Rosji powiedziały agencji, że zmiany pozwolą Władimirowi Putinowi utrzymać władzę po 2024 r., „zachować jego władzę jako szefa partii rządzącej i jako premiera ze wzmocnionymi prerogatywami konstytucyjnymi, kosztem władzy prezydenckiej”.

Pod koniec marca agencja pisała o innym scenariuszu, w którym Putin pozostanie u władzy po 2024 roku jako prezydent Państwa Związkowego Rosji i Białorusi. Jednak teraz agencja uważa tę opcję za nieaktualną.

„Wysiłki zmierzające do przekonania przywódcy sąsiedniej Białorusi do potencjalnego połączenia się z Rosją, co pozwoliłyby Putinowi pozostać głową państwa zjednoczonego, nie powiodły się” – pisze Bloomberg.

Nierealistyczny jest również w Rosji – zdaniem agencji wariant kazachski, ponieważ nowy prezydent mógłby rzucić wyzwanie Putinowi.

Źródło: Kresy24.pl

Komentarze

kalinka2019.07.16 8:51
Rozmiar eksportu z Niemiec do Rosji wzrósł pomimo utrzymujących się sankcji Unii Europejskiej, poinformowało Mitteldeutscher Rundfunk (MDR) powołując się na odpowiedź niemieckiego rządu na zapytanie partii Die Linke w Bundestagu.
twitter:@PromocjaPWS2019.07.15 22:08
Polecam codzienny komentarz polityczny Mariana Kowalskiego w jego tv na facebook'u. https://pl-pl.facebook.com/Kowalski.Marian i kanał KChT czyli Kuchenna Charakterysytka Terenu płk. Piotra Wrońskiego na youtube: youtube.com/channel/UCxUXUyyTgLTKBG1HwNx9KDQ/featured Polecam Program Wiedzy Społecznej K. Karonia - na youtube.com/HISTORIASZTUKI2011 i jego stronę historiasztuki.com.pl. Zbiór wszystkich jego prelekcji na wiedzaspoleczna.pl.
100% racji2019.07.15 14:40
Aneksja czy nie, a co to za różnica ? ROSJA to plemię chowane przez dwóch bliźniaków. Czyli NAHAJA i KNUTA. Tak jak chowani tak też traktują innych.
tomasz2019.07.15 16:10
Rosja to nigdy nie będzie kraj europejski. Jest krajem azjatycko - tatarskim ten model nawiązuje do władzy absolutnej czyli pan i władca na tronie. Dlatego Rosja jest i będzie po wsze czasy krajem dzikusów. I tu pytanie dlaczego ten kraj nazywamy europejskim ? to pytanie powinno być zadawane ciągle. Mam nadzieję że ten komentarz posłuży za kanwę do innych przemyśleń na ten temat.