15.11.19, 13:10Fot. KPRM via Flickr, CC 0

Netflix przyznaje się do błędu. Jest odpowiedź premiera

Wczoraj Netflix poinformował, że w serialu „Iwan Groźny z Treblinki” zamieści stosowne napisy korygujące nieścisłości historyczne. Premier Mateusz Morawiecki podziękował dziś za szybkie wyjaśnienie problemu.

Chodzi oczywiście o skandaliczną mapę, która pojawia się w filmie. Widzimy na niej współczesne granice Polski z hitlerowskimi obozami zagłady. Wczoraj w swoim oświadczeniu Netflix poinformował:

Wspieramy twórców serialu "The Devil Next Door" (Iwan Groźny z Treblinki), którzy wykonali istotną pracę oraz badania. Chcąc zapewnić naszym użytkownikom więcej informacji na ważne tematy przedstawione w tym serialu dokumentalnym i uniknąć nieporozumień, w ciągu najbliższych dni dodamy teksty do niektórych przedstawionych w nim map”.

Jak dodano:

Pomoże to wyjaśnić, że obozy zagłady i obozy koncentracyjne zostały zbudowane i były prowadzone przez niemiecki reżim nazistowski, który napadł na Polskę i okupował ją w latach 1939-1945”.

Premier Morawiecki na swoim profilu facebookowym odniósł się do reakcji Netflixa:

Błędy nie zawsze powstają ze złej woli, dlatego warto konstruktywnie rozmawiać o ich korekcie. Dziękuję Netflix oraz mojemu Zespołowi, że tym razem udało się tak szybko wyjaśnić sytuację i rozwiązać problem”.

dam/Facebook,Twitter

Komentarze

daniel2019.11.16 8:44
Działania Netflixa są porażające. Nie wiadomo, co gorsze. Czy zła wola, czy kretynizm, inaczej mówiąc całkowity brak choćby minimum profesjonalizmu. Przecież nawet dzieci w podstawówce wiedzą, że do oceny wydarzenia historycznego konieczna jest elementarna wiedza o jego okolicznościach.
Szczepan2019.11.15 20:29
To nie jest przypadek. A rząd udaje że coś robi - żałosne. Pytanie jeszcze raz !!! gdzie sie podziała ustawa karająca za tego rodzaju sformułowania (gry) w mediach Gdzie sie podziała ta ustawa, usunięto ją dlaczego ? odpowiedź - żeby świat żydowski nas obrażał bezkarnie i do skończenia świata - oni cały czas myślą o swoich wydumanych roszczeniach od Polski. Gdzie jest POLSKI RZĄD ? a może to nie Polski rząd.
brawo Pis2019.11.15 16:21
Brawo i to jest dobra reakcja a nie jak rząd Po na wszytko ogon podwinął i pozwalał na opluwanie Polski
Deutsche2019.11.15 16:19
"Ocalony z Holokaustu Edward Mosberg wezwał szefa izraelskiego MSZ Israela Katza do przeprosin za słowa o genetycznym antysemityzmie Polaków. Chodzi o wypowiedź z lutego 2019 r. Mosberg zapowiada, że nie przyjedzie do Izraela, zanim Katz nie przeprosi."
cenisz dobre dziennikarstwo?2019.11.15 13:58
Nie, "Netflix nie przyznał się do błędu". Przyznał, że niektórzy jego polscy klienci są debilami.
hejt.stop2019.11.15 13:52
Brawo ten Mateusz. Jeszcze powinien przeprosić za „miskę ryżu”.
stop lewakom2019.11.15 16:23
mam ci wpisac za co powinno przeprosic Po,,,????!!!!! chocby nawet jak Obama w swoich wypowiedziach twierzdil ze to sa "polskie obozy koncentracyjne " a Po ani palcem nie ruszylo zeby sprostowac obame jako Polka czuje sie zgorszona i nawet mnie Tusek powinien za to przeprosic ze pozwolil na to aby mnie jako polke obrazano
xx2019.11.15 13:35
Brak tolerancji na fałsz i dobrze. Musimy się uczyć od starszych braci w wierze jak o swoje interesy dbać. W sprawie żydów jakoś nikt się nie myli na świecie
Wiesław Kaloryfer2019.11.15 16:56
Tu nie było celowego fałszu ale konsekwentny zamiar uwidaczniania miejsc historycznych na aktualnej mapie politycznej. Nie pomyśleli, że wyjdzie fatalnie i to nie tylko tu. Jest na Netfliksie również taki fajny 10-cio odcinkowy serial o II WŚ. I robią dokładnie to samo. Dokładnie tak samo marnie też to wygląda. Opowiada np. lektor jak w Niemczech hitlerowskich narastało niezadowolonie z porządku poweimarskiego i oddania m. in. Polsce części ziem na wschodzie. Pokazują do tego też mapę - kontury aktualnej mapy polityczny, gdzie dodatkowo jednym kolorem zaznaczono tereny niemieckie po odrodzeniu RP, a drugim kolorem tereny, które Niemcy po 1918 r. na rzecz Polski utraciły. Patrząc na zachodnią część "ich" mapy i pamiętając mapy z podręczników z historii wygląda wszystko OK. Potem patrzysz bardziej i dostrzegasz , że ta Polska na ich mapie jakaś dziwnie mała, jakby mniejsza od II RP. Szczególnie na wschodzie mało ma ona. Patrzysz dalej, a tam kontury granic państw sąsiednich - Litwa, Białoruś, Ukraina, WTF??? Tam nie ma wcale map historycznych. Są tylko mapy współczesne, na które naniesiono zdarzenia/tereny z okresu akurat omawianego w filmie. Pewnie chciano dobrze, by każdy patrząc na aktualną mapę którą przecież zna (cóż za optymizm z tym założeniem, że wszyscy znają), będzie mógł nanieść na nią wydarzenia historyczne. Może nawet totalny laik będzie miał tak łatwiej i to mu pomoże. Ale jak znasz historię (a my Polacy w większości dość dobrze ją kojarzymy) to taki zabieg wygląda naprawdę fatalnie. Dlatego ta interwencja była słuszna. Dobre tez podejście N, że zdecydowali się dodać objaśnienia.