NATO przyznaje: Rosja prowadzi wojnę hybrydową z Zachodem - zdjęcie
28.04.18, 13:15fot. kremlin.ru

NATO przyznaje: Rosja prowadzi wojnę hybrydową z Zachodem

Sojusz Północnoatlantycki będzie aktywniej przeciwdziałać rosyjskiemu zagrożeniu – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w ramach szczytu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli – podaje Radio Swoboda.

Stoltenberg zauważył, że cyberataki, ingerencja w sprawy wewnętrzne sojuszników NATO i użycie broni chemicznej na terytorium państwa członkowskiego sojuszu wojskowego są dowodem agresywnego zachowania Moskwy.

„Obserwujemy powtarzający się schemat ingerencji Rosji w procesy demokratyczne wielu krajów, także członków NATO”

– zaznaczył szef Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Stoltenberg podkreślił również, że w obliczu zagrożeń hybrydowych ze strony Rosji Sojusz Północnoatlantycki musi starać się skuteczniej im zapobiegać.

„W ramach przygotowań do szczytu NATO w lipcu będziemy zwiększać możliwości odpowiadania na zagrożenia, które nie uruchamiają artykułu 5 Sojuszu, ale mimo to stanowią wyzwanie dla krajów członkowskich, jak np. cyberataki czy zaburzanie procesów politycznych”

– dodał sekretarz generalny.

Oprócz tego, Stoltenberg opowiedział o swoim spotkaniu z nowym sekretarzem stanu USA Mikem Pompeo. Pompeo przybył do kwatery głównej NATO 12 godzin po jego nominacji na stanowisko. „To jest nowy rekord”, powiedział Sekretarz Generalny NATO. Stoltenberg powiedział, że omawiał z Pompeo sprawy związane z Rosją.

mod/Jagiellonia.org