Naimski: Wkrótce wyzwolimy się z monopolu Gazpromu - zdjęcie
05.09.19, 13:35

Naimski: Wkrótce wyzwolimy się z monopolu Gazpromu

8

"Nie będziemy potrzebowali rosyjskiego gazu, nie przewidujemy przedłużenia obecnego długoterminowego kontraktu z Gazpromem" - powiedział dziś Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Jak dodał, Gazprom jest monopolistą i Polska z tego monopolu się wyzwoli.

Do roku 2022 ma być gotowy Baltic Pipe. Chodzi o gazociąg, który połączy norweskie złoża gazu z Polską, idąc przez Danię pod dnem Morza Bałtyckiego. Obecnie prace nad gazociągiem przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Kontrakt jamalski na surowiec od Gazpromu został podpisany w 1996 roku. Przewiduje zakup przez Polskę minimalnie 8,7 mld m3 gazu rocznie.

Polsce chodzi o to, by w roku 2022, gdy wygaśnie kontrakt z Gazpromem, był z jednej strony gotowy Baltic Pipe, z drugiej - rozbudowany gazociąg w Świnoujściu. Wtedy cały polski import będzie pochodził z innych źródeł niż rosyjskie.

Oprócz gazu norweskiego Polska realizuje też liczne kontrakty na gaz skroplony z USA oraz na gaz zKataru.

bsw/pap

Komentarze (8):

Wojtek2019.09.5 23:20
interes jest w tym aby mieć gaz z różnych kierunków aby można było wycierać dostawce w zależności od ceny. Dlatego nie należy zbyt pochopnie rezygnować z dostaw od Gazpromu. Poza tym z gospodarczych i politycznych względów należy utrzymać dostawy ze wschodu.
Agnieszka2019.09.5 22:23
Super, że wyzwolimy się spod monopolu Gazpromu. Szkoda, że kosztem zbawienia wielu ludzi skoro wpadamy pod monopol Ameryki narzucającej nam propagandę LGBT, interesy żydowskiej gangsterki, mordowanie Irańczyków dla interesów Izraela itp. itd. Boję się, ze jak w Ameryce nic się nie zmieni i będą takie Mosbachery ją reprezentować a Polska nie zacznie się zachowywać godnie to jeszcze nam ten nowy monopol uszami wyjdzie i zatęsknimy za starym.
diag2019.09.5 15:05
I pomyśleć, że Pawlak i Tusk chcieli podpisać kontrakt do 2040 roku. Wiadomo już po on Ruskim miał być.Ruscy sami się prosili. A wystarczyło prowadzić interesy na normalnych warunkach, terminowo, zgodnie z cennikiem giełdowym bez awarii rur itp bzdur i dalej mieliby duży udział w polskim rynku. Jednak ruski to ciołki. Każdy długoterminowy interes przehandlują dla doraźnych korzyści.
Stach-Albert-Nowak-Keller Krawczyk vier Schwulen 2019.09.5 14:43
Coraz więcej złych wieści. Po 2022 skończy wam się wazelina dostarczana przez Gazprom towarzysze i będzie zmuszeni na sucho carowi wchodzić w doopę. Teraz mu to sprawia przyjemność, ale bez wazeliny.... Urywie mu się z budżetu kilka miliardów ($$) rocznie. Polska, jak to widać, będzie zaopatrzeniowcem nie tylko Ukrainy. Nic tak nie na obniżke cen jak konkurencja. NS II kosztuje już miliardy i końca nie widać. Inwestorzy będą sobie koszta odbijali a kto zaplaci? Helmut i Helga.
Jodek2019.09.5 14:05
Surowce energetyczne Moskwa używa jako środki szantażu czyli im dalej od zależności od Moskwy tym bezpieczniej dla Polski .
man woman albo gender2019.09.5 13:42
WASP-owski gaz z amerykańskich łupków będzie droższy.
12019.09.5 14:03
Tak sądzisz , Moskalu ?
man woman albo gender2019.09.5 17:13
Tak sądzę, dewiancie.