Od jakiegoś czasu przebijają się informacje o możliwości wejścia do nowego składu rządu po rekonstrukcji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Na czym miałaby polegać jego rola w nowym rządzi i czy rzeczywiście prezes PiS wejdzie w skład nowego rządu?

W tej sprawie dzisiaj rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że wejście Jarosława Kaczyńskiego było by dużym wzmocnieniem dla rządu. Dodał też:

- Ale sama decyzja na koniec, czy faktycznie będzie chciał zostać wicepremierem, należy do prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Rzecznik mówił też o nowym komitecie, który ma powstać i ma być koordynowany przez samego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Komitet ten ma nadzorować i koordynować pracę resortów siłowych: ministerstwa sprawiedliwości, ministerstwa obrony narodowej i ministerstwa spraw wewnętrznych.

Müller powiedział:

- Dla nas to jest wzmocnienie. Jeżeli prezes najważniejszej partii politycznej, lider Zjednoczonej Prawicy chce być wicepremierem, jeżeli tak ostatecznie postanowi, to jest wzmocnienie rządu. Takie rozwiązanie będzie łagodziło nastroje w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy.

Podkreślił także:

- Jeżeli mamy lidera obozu politycznego w rządzie, który odpowiada za bardzo ważny wycinek funkcjonowania państwa - w którym te napięcia polityczne, jak widzieliśmy w ostatnich tygodniach były bardzo duże - to bez wątpienia ma to element stabilizujący dla całego obozu politycznego, dla rządu i mam nadzieję, ograniczający pewne pokusy zwiększania emocji politycznych w tym obszarze. W ostatnich tygodniach nasi koalicjanci dokonali pewnego podwyższenia emocji politycznych. (...) Na szczęście chyba jesteśmy za tym etapem.

 

mp/pap