Moskwa straszy Sztokholm. ,,Potomkowie Połtawy nie wyciągnęli wniosków z przeszłych bitew z Rosją’’ - zdjęcie
18.11.21, 16:40Fot. kremlin.ru, CC 4.0

Moskwa straszy Sztokholm. ,,Potomkowie Połtawy nie wyciągnęli wniosków z przeszłych bitew z Rosją’’

24

Szef szwedzkiego resortu obrony Peter Hultqvist mówił o możliwości udziału szwedzkiego wojska w misji szkoleniowej UE na Ukrainie. W odpowiedzi rosyjska ambasada… przypomina Szwedom o ich klęsce w bitwie pod Połtawą.

Na antenie Szwedzkiego Radia Peter Hultqvist stwierdził we wtorek, że „Szwecja może wziąć udział w misji szkoleniowej UE na Ukrainie”.

Misję na Ukrainie zaproponowały kraje bałtyckie w związku z koncentracją rosyjskiego wojska przy granicy.

Do zapowiedzi szwedzkiego ministra odniosła się Ambasada Rosji w Szwecji.

- „Chcielibyśmy przypomnieć panu Hultqvistowi, że nie jest pierwszym szefem wojska, który próbował zastraszyć Rosję potęgą swojej bohaterskiej armii, planując wysłanie wojska na Ukrainę. Ostatni tego rodzaju atak miał miejsce pod Połtawą”

- napisała rosyjska ambasada na Twitterze.

- „Wydaje się jednak, że potomkowie Połtawy nie wyciągnęli właściwych wniosków z przeszłych bitew z Rosją, która już obaliła Szwecję ze szczytów jej potęgi, a współczesny Sztokholm wydaje się w każdej chwili gryźć kciuk”

- dodano.

Chodzi o bitwę pod Połtawą w 1709 roku, kiedy król Szwecji Karol XII poniósł klęskę z wojskami cara Piotra Wielkiego. Rezultat bitwy oznaczał koniec potęgi Szwecji i początek rosyjskich aspiracji do stania się światowym mocarstwem.

kak/PAP

Komentarze (24):

Filip2021.11.19 9:33
Być może konflikt na granicy polsko-białoruskiej ma odwrócić uwagę od przygotowań do zajęcia znacznej części Ukrainy. Szef Sztabu Armii Federacji Rosyjskiej Walerij Gierasimow ma już dawno przygotowany plan uderzenia na Ukrainę. Jednak zajęcie całej Ukrainy byłoby dla Rosji bardzo kosztowne, a z utrzymaniem pod okupacją takiego dużego terenu byłyby problemy. Być może Armia Rosyjska będzie chciała zając takie ziemie, żeby połączyć na lądzie Krym z Federacją Rosyjską. W przypadku zajęcia całej Ukrainy pierwszego dnia zrobiono by desant pod Kijowem i zajęto miasto. Zniszczono by ośrodki dowodzenia i doborowe oddziały. Jednak ukraiński ruch oporu działałby bardzo skutecznie, będąc wcześniej przygotowany na taką sytuację. Rosjanie mają satelity szpiegowskie do swojej dyspozycji i doskonale znają rozlokowanie Armii Ukraińskiej. Ukraińcy otrzymują informacje wywiadowcze od amerykanów i również znają rozlokowanie Armii Rosyjskiej. W przypadku wojny straty byłyby duże po obu stronach.
Anonim2021.11.19 9:19
Postawić na granicy pisowca obok pisowca i mamy mur z pustaków za friko !!!!!
straszenie2021.11.18 19:51
tylko to im pozostało
Kurwin Mikke2021.11.18 20:36
Jego Ekscelencja ma racje, Rosja jest silna i c h u j z ludźmi aby się tylko bali.
niewierzący ateusz2021.11.18 19:49
a czy potomkowie carskiej i sowieckiej rosji władający aktualnie kremlem wyciągnęli jakieś wnioski ze swoich dawnych wielkomocarstwowych wojen ? wyciągnęli jakieś wnioski z tych dziesiątek milionów rosyjskich trupów I i II wojny światowej ? Afganistanu ? mnie wygląda na to ,że żadnych
Pokręć2021.11.18 22:12
Bo władcy Rosji nie rządzą obywatelami, tylko panują nad poddanymi. Rosjanie są potrzebni mieszkańcom Kremla jako woły robocze i mięso armatnie, tak było od zarania dziejów Rosji i tak jest do dziś. Lokatorów Kremla od zawsze obchodziła tylko długość własnego przyrodzenia i chęć udowodnienia sobie, że jest dłuższe niż wszystkich wokół. Choć, jak widać, jest dokładnie odwrotnie. Ale z kompleksami nie wygrasz. Rosja wygrywała wojny, bo miała więcej ludzi, niż przeciwnik kul. Lokatorom Kremla jest to najwyraźniej obojętne. Tak jak Wielkiemu Chanowi obojętny był los jego poddanych. Rosja mieni się być "trzecim Rzymem" a jest de facto imperium mongolskim...
Skrzypek na dachu2021.11.18 19:25
SZABES JUŻ WKRÓTCE. ____________________________________________________________________________________________________ A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny. ___________________________________________________________________________________________________ Гимн Советского Союза!!! ___________________________________________________________________________________________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
greg2021.11.18 19:12
Ciekawe czy te słowa Rosji skomentuje pan Witold Jurasz? Wybitny politolog, którym zainteresowani byliby nawet wrogowie Polski. Przede wszystkim oni.
Skrzypek na dachu2021.11.18 18:48
Brawo Polska Straz Graniczna . Brawo NATO .
Piotr Nowak 😁😁😁 robie za Anonima2021.11.18 20:36
Brawo!
Dittersdorf2021.11.18 18:44
Dopóki istnieje - jak mawiał Reagan o Sovietach - imperium zła , dopóty nie będzie pokoju i spokoju w Europie i nie tylko tu .
matis892021.11.18 18:00
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.----------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
obłąkaniec pisowski2021.11.18 18:22
ile można tak pi**olic bez sensu, na chyba, że dobrze płacą z taki przypał
Przysłowie polskie2021.11.18 17:13
Nie strasz, nie strasz, bo się zesrasz
kacapy za Ural2021.11.18 17:13
A kacap pamięta jak Chodkiewicz zlał kacapa, że aż miło i dzisiaj wspomnieć o tym fakcie ?
pat2021.11.18 18:26
typowy przygłup pisowski, onanizuje się jakąś bitwą, po onanizuj się czasami współczesnymi bo oprócz mobilnych ołtarzy nic nie znaczycie, nawet problemu na granicy patałachy pisowskie nie potrafią rozwiązać i musi to robić za pisiorstwo Merkel i Macron bo Duda uciekł do Czarnogóry, życzę dalszego miłego onanizowania się pisiorze
Stop tęczowej zarazie !2021.11.18 18:41
Jesteś dewiantem ??
katolicka deratyzacja Polski2021.11.18 20:20
PO to putinowska partia faszystowska
Stary2021.11.18 17:09
Jedność w NATO prawie niemożliwa , każdy kraj ma swoje interesy a zwłaszcza duże kraje Turcja , Niemcy, Francja. A to co teraz Niemcy zrobili to nawet pracownica domu publicznego by nie zrobiła!!!!!!!
Anonim2021.11.18 17:05
Chojrakom z Moskwy nie trzeba przypominać o bitwie pod Kłuszynem i zdobyciu Moskwy, bo mają święto narodowe nawiązujące do tego.
duch azorka2021.11.18 16:59
Co by nie powiedzieć to Najjaśniejsza Rzeczpospolita ,Szwecja czy Rosja były przez pare wieków równymi sobie potęgami militarnymi. Dzisiaj atomowa Rosja ma niekwestionowaną przewagę i tylko NATO o ile zdobędzie się na jednomyślność (w co wątpie ) jest w stanie konkurować
Anonim2021.11.18 18:28
jakby żydki im nie przekazali materiałów bomby atomowej sami nigdy do niczego by nie doszli tępaki kacapskie
Anonim2021.11.18 18:50
Uważam, że gdyby nie żydki i ich zniszczenie Rosji komunizmem to Rosja byłaby o wiele dziś silniejsza. Ruscy mieli i mają świetnych naukowców.
katolicka deratyzacja Polski2021.11.18 20:22
Rosja to prawdziwa zakala swiata ,z Zydami czy bez Zydow.