Moskwa może świętować? Ukraina złagodniała ws. Donbasu - zdjęcie
19.09.19, 08:20fot. Kremlin.ru

Moskwa może świętować? Ukraina złagodniała ws. Donbasu

5

Kijów zgodził się wstępnie na tak zwany plan Steinmeiera. Chodzi o nadanie specjalnego statusu okupowanym przez Rosję częściom Donbasu. Według Michała Potockiego z "Dziennika Gazety Prawnej" może to oznaczać zwycięstwo Moskwy.

Na Ukrainie po wyborach nowego prezydenta i wyborach parlamentarnych duże zmiany. Wykonano właśnie pierwszy krok do legalnego uznania "republik" Donbasu. W 2015 roku przyjęto na Ukrainie ustawę o specjalnym statusie tychże obszarów. Nie weszła ona jednak w życie. Teraz szef ukraińskiego MSZ Wadym Prystajko powiedział, że w życie wejdzie w momencie przeprowadzenia wyborów w samozwańczych "republikach".

"Przepisy przewidują amnestię dla separatystów, nadanie obszarom o specjalnym statusie prawa do wyznaczania własnych sędziów i prokuratorów oraz przekształcenie oddziałów DRL i ŁRL w legalne „milicje ludowe”. Obszary te będą mogły zawierać umowy o współpracy z rosyjskimi obwodami. Oznacza to legalizację DRL i ŁRL, których proklamowanie doprowadziło w 2014 r. do wojny ukraińsko- -rosyjskiej. W jej efekcie zginęło co najmniej 13 tys. osób" - pisze Potocki.

Czy ukraińskie władze zdołają przeprowadzić plan, zwany od nazwiska niemieckiego prezydenta planem Steinmiera? Według eksperta ds. bezpieczeństwa, Tarasa Berezowecia, związanego z ekipą Petra Poroszenki, Ukraińcy mogą bardzo ostro zareagować na oddawanie Donbasu Moskwie. "Nie wykluczam reakcji siłowych" - mówi Berezoweć.

bsw/forsal.pl

Komentarze (5):

oficer LWP2019.09.19 10:22
vice sekretarz stanu Victoria Nulan podczas przesłuchania przed kongresem powiedziała, że USA "zainwestowały" na Ukrainie 5 miliardów dolarów w celu obalenia Janukowicza, w wyniku tej inwestycji popieranej przez Partię Interesu Syjonu (PIS) (Kaczyński stał z banderowcami) Ukraina utraciła Donbas i Krym, nic tylko inwestować z USA i PIS w Ukrainę to może z tego państwa nic nie zostanie, PIS był bardzo zadowolony, że Poroszenko wysłał czołgi przeciwko swojemu narodowi, to tak jak Jaruzelski w 1981 roku, zachwyt nad inwestycją USA świadczy , że PIS aż świerzbią ręce aby zrobić to samo, Kaczyńscy jak najbardziej znani i czołowi "opozycjoniści" mogli się bez problemów wyspać 13 grudnia do 12 nie niepokojeni przez straszny reżim komunistyczny
Valentynka skorno weneryczna2019.09.19 15:32
No to z wami jest źle. Padnij! Powstań! 100 razy. I do boju marsz!
ciekawy2019.09.19 10:20
Ukraińcy mają za swoje .Nie trzeba było nie wybierać prezydenta, który na pierwszym miejscu stawia interesy obcych. To dobra nauczka dla Polski aby bardzo uważnie przyglądać się ludziom, których wybieramy do sprawowania władzy. czy nie sprzedadzą nas kiedyś obcym i czy interesy obcych nie są ważniejsze od własnego kraju/ czy on Ukrainę traktuje jak własny kraj/ to inne pytanie. Trzeba naprawdę nisko upaść aby sprzedać się Rosji.
Arek2019.09.19 9:15
Miejmy nadzieję że się uda i będzie spokój za naszą wschodnią granicą, niech jeszcze pozwolą na ekshumacje naszych pomordowanych obywateli przez UPA.
ardo2019.09.19 10:38
Won kacapie.