Modlitwa o dobry użytek chorób - zdjęcie
03.04.20, 08:30

Modlitwa o dobry użytek chorób

37

Pojawienie się epidemii zachwiało w posadach społeczeństwem dobrobytu, wydajności, samowystarczalności, bałwochwalczego kultu ciała, wypierającego z ludzkiej świadomości ból i cierpienie. Lekarstwo na pychę sytego, zadowolonego z siebie człowieka, żyjącego jakby Bóg nie istniał? Módlmy się o dobry użytek z tego doświadczenia. Wszystko jest łaską, pozwólmy działać łasce w nas i przez nas. Obyśmy nie zmarnowali tego czasu. Święty Boże, Święty mocny, Święty nieśmiertelny, wesprzyj nas nadzwyczajnym działaniem Twojej łaski! Uczyń nam tę łaskę, byśmy nie postępowali jak poganie w stanie, do którego Twoja sprawiedliwość nas przywiodła.

 

Blaise Pascal, genialny naukowiec i apologeta wiary chrześcijańskiej, w ostatnich latach życia doświadczony cierpieniem na skutek nieuleczalnej choroby, pisał: dobrze jest nauczyć się czerpać korzyść z cierpienia, ponieważ ono jest rzeczą tak codzienną, podczas gdy dobro jest tak rzadkie. Przykuty do łóżka cierpieniem spowodowanym gruźlicą i rakiem żołądka, Pascal modlił się, ofiarowując swe powolne konanie Chrystusowi:

 

Panie, którego duch jest tak dobry i tak łaskawy i któryś jest tak miłosierny, że nie tylko pomyślność, ale nawet nieszczęścia, które nawiedzają twoich wybranych, są objawem Twego miłosierdzia: uczyń mi tę łaskę, abym nie postępował jak poganin w stanie, do jakiego Twoja sprawiedliwość mnie przywiodła. Niech, jak prawdziwy chrześcijanin, uznam Cię za mego Ojca i za mego Boga, w jakiejkolwiek doli się znajdę.

Niechaj w jednostajnej i równej pogodzie ducha przyjmę wszelkie wydarzenia, skoro my nie wiemy, o co powinniśmy prosić, i skoro nie mógłbym uczynić wyboru w mych prośbach bez zrozumienia i nie czyniąc się w tym sędzią odpowiedzialnym za skutki, które Twoja mądrość słusznie zechciała mi ukryć. Panie, wiem, że wiem tylko jedno: że dobrze jest iść za Tobą, a źle jest Ciebie obrazić. Poza tym nie wiem, co jest gorsze albo lepsze w jakiejkolwiek rzeczy. Nie wiem, co mi jest korzystniejsze, zdrowie czy choroba, dostatek czy ubóstwo, ani co bądź w świecie. To jest poznanie przechodzące siłę ludzi i aniołów i ukryte w tajemnicach Twojej Opatrzności, którą ubóstwiam i której nie chcę zgłębiać.

Myślałem o Tobie w moim konaniu; wylewałem krople krwi dla Ciebie.

Zatem wyciągam ramiona ku memu Oswobodzicielowi, który, przepowiadany przez cztery tysiące lat, przyszedł cierpieć i umrzeć za mnie na ziemi, w czasach i wszystkich okolicznościach, które przepowiedziano; i przez Jego łaskę oczekuję śmierci w pokoju, w nadziei wiekuistego z Nim połączenia; a tymczasem żyję radością bądź w pomyślnościach, które podobało Mu się mnie dać, bądź w niedolach, które zsyła dla mego dobra i które nauczył mnie cierpieć swoim przykładem.

Uznaję, mój Boże, że moje serce jest tak zatwardziałe i tak pełne myśli, trosk, niepokojów i przywiązań światowych, że ani choroba, ani zdrowie, ani książki, ani Twoja Ewangelia, ani cuda, ani użytek świętych sakramentów, ni ofiara Twego Ciała, ni wszystkie moje wysiłki, ni wysiłki całego świata razem nie mogą nic zgoła, aby wszcząć moje nawrócenie, jeśli Ty tego wszystkiego nie wesprzesz nadzwyczajną pomocą Twojej łaski

 

B. Pascal, Myśli oraz Rozprawa o namiętnościach miłości; Rozprawa o kondycji możnych;

Modlitwa o dobry użytek chorób, tłumaczenie Tadeusz Boy Żeleński, Wydawnictwo PAX, Warszawa 1953

Komentarze (37):

Randki kamerki pokazy skype!2020.04.7 23:36
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały związek w wieku od 21. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, więcej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - http://www.xlove.com.pl Wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie spotkajmy się!
Zarabiaj nawet 500zl dziennie2020.04.6 23:12
Siedzisz w domu??? Zacznij zarabiać na bitcoinie, ropie, złocie itp. przez internet na stronie https://inwestcrypto.com.pl wystarczy laptop lub telefon, zarobki powyzej10.000zł, praca dla każdego od 18lat, otwórz teraz bezpłatne konto
tg2020.04.6 14:56
Bzdura, jaki wydajny, samowystarczalny. Cywilizacja białego człowieka jest bankrutem od lat 60. Właśnie wtedy zaczęli zrzucać wszelkie prace (i te niechciane) na kraje 3. świata - dziś głównie Chiny. Chodziło o to, że ludziom nie chciało się pracować. Dzięki ogromnej różnicy w kosztach produkcji można było sfinansować w cywilizacji białego człowieka ogromne rozdawnictwo i rozbić zorganizowany ruch robotniczy poprzez odebranie jej bazy, na której mogli się organizować przeciw władzy budującej system pasożytnictwa elit neomarksistowskich, które swój system mogły zbudować przy pomocy finansowania przez finansjerę. O tym mówi Krzysztof Karoń w art. Deindustrializacja - Dylematy współczesności. https://www.historiasztuki.com.pl/strony/024-00-02-DEINDUSTRIALIZACJA.html
Sex portal2020.04.5 20:50
Seks Kamerki, Randki online, Randki w Realu , Skype i więcej! Nie siedź samotnie w domu daj upust swoim fantazją! http://www.zwiaz24.pl ======================= Tysiące Kobiet czeka aż ktoś napisze do nich. Nie daj im dłużej czekać!
Ogłoszenie2020.04.3 23:34
Zamordyzm większy jak w stanie wojennym.Ale ja to mam w dooopie.Ja na tym zarabiam: Na spacer wyprowadzę: młodzież do lat 18-tu - Usługa podstawowa - 30PLN/h.Dzieci od lat 14-tu 50PLN/h.Opcje:przewijanie niemowląt-10PLN od pampersa. Z muzyką-dopłata 10PLN/h.Na smyczy - dotyczy tylko młodzieży powyżej 8 roku życia -10PLN/h.Na smyczy z obrożą kolczatką dla wyjątkowo agresywnych + pała -dopłata 20 PLN/h.Młode powyżej 15 roku zycia- wezmę na chate gratis. Ze względu na rządowe obostrzenia, jednorazowo mogę wyprowadzić tylko jedną sztukę.Gwarantujemy zachowanie odstępu 3m ( pies wilczur,sztywny drążek z włókna szklanego,inne) Warszawa i okolice, tel 375 764 923
antoni.s2020.04.3 13:35
Trwa dobry czas na obnażanie bezsensowności tej całej machiny kościelnej której jedynym celem jest trwanie.Popatrzcie ile energi,ludzkiego zaangażowania i środków marnuje się,a przecież można by to wykorzystać z korzyścią dla ludzi,szyje się maseczki,sportowcy dają pieniądze na walkę z zarazą,a co dobrego robią oni? ,płaczą że spadły im dochody,mówią żeby to im dawać,i to ma być dobrze?,tak postępuje katolik?.Dlatego kochani,nie marnujmy czasu na gusła i inne zabobony,bezinteresownie pomagajmy słabszym i chorym,ale ten czas zarazy wykorzystajmy również aby choć trochę uwolnić ten naród od tej innej zarazy, czarnej zarazy która nie zabija ,ale spustoszenie jakie czyni w mózgu jest przerażające,trzymajmy się hej!
anonim2020.04.3 22:49
Do dzieła antoś do dzieła szyj maseczki ,rób zakupy senioronom ,dziel się majątkiem tracącym pracę albo kupuj respiratory .wiele do zrobieni masz to czemu marujesz czas na Frondzie ? Więcej rób ,a mniej gadaj wtedy będzie dobrze Kościół już dawno to robi ,jakbyś miał odrbinę dobrej woli to byś to sprawdził ,Kościół i katolicy nie czeka na twoje hasło już dawno zaczęli pomagać i się tym nie chwalą .. . Weż się za robotę anoś ,bo wsyd sobie robisz tylko ,jątrzyć potrafisz tym nikomu nie pomożesz .
Dom z papieru 42020.04.3 12:20
Oglądaj Dom z papieru s4! ( Lacasa de papel ) Czy Sala samobójców. Hejter 2020 https://filmvod.pl Zapraszam no nową wyszukiwarkę filmów i seriali! Nowości oraz stare filmy!
M.a2020.04.3 11:38
Bóg daje łaski tym którzy o to się modlą.Nie marnujmy czasu bólu, oczekiwania i smutku ofiarujmy go o nawrócenie grzeszników.
Stani2020.04.3 11:56
Nie daje łask nawet tym, co się modlą
anonim2020.04.3 22:33
Daje .
xyz2020.04.5 20:15
no właśnie nie za bardzo, dokładnie zero skuteczności, trenowane byzydyliard razy.
mysl 207 2020.04.3 12:16
A dlaczego mam się modlić za grzeszników. Każdy dostał wolną wolę i sam będzie odpowiadał za swoje grzechy. Już wymyślono odpusty za pieniądze i to wystarczy.
M.2020.04.3 11:18
3000 chorych (przemmnozyc wynik przez 100)? Niezly ch*j z tego waszego boga. Taki katolicki naród i wasz bóg ma go w dudzie?
anonim2020.04.3 22:32
Popuszczasz w gacie ze strachu przed wirusem ,załóż pampersa.
dybuch2020.04.6 19:19
OZESZ TY RUSKA ONUCO !!ZAMILCZ GADZIE !
J.P2020.04.3 10:36
"Używajmy chorób w dobry sposób" Boże, jaka ta religia jest smutna i jakie cierpietnicze zapędy posiada. Cierpienie nie jest stanem dobrym nigdy. " Pozwólmy działać łasce w nas," bo choroba to też łaska, tak i Holocaust był łaską, Hiroszima, śmierć dzieci na nowotwory... same łaski. Zaraz jeszcze jakiś obląkaniec przyleci i napisze, że cierpienie uszlachetnia to odpowiem mu za wczasu, że najbardziej w stanie terminalnym nowotworu, gdy rodzina bezsilnie prosi lekarzy o skrócenie cierpienia, wyplakuje oczy i nie śpi tygodniami.
Suweren2020.04.3 10:27
Poroponuję pomodlić się o dobry użytek z mózgu. Do reszty was...
Czytelnik Frondy2020.04.3 9:27
List do Administratora Frondy: Szanowni Państwo, od wielu miesięcy obserwuję z zażenowaniem i oburzeniem skrajnie wulgarne i bluźniercze komentarze pod praktycznie wszystkimi artykułami Frondy. Są one skierowane głównie w uczucia patriotyczne Polaków, w Kościół oraz w rząd. Stoi za tym niewielka grupa frustratów, zapewne nieźle opłacana przez wrogów Polski, która dyżuruje non stop. Dyskusja z nimi, wyrażanie oburzenia nie ma żadnego sensu, bo jedynie potęguje ich furię, szczególnie teraz, gdy zbliżają się wybory, notowania skompromitowanej opozycji są fatalne, a rząd robi wszystko, by zatrzymać epidemię wirusa. Podobna sytuacja jest nie do pomyślenia np. na stronie Gazety Wyborczej, gdzie praktycznie wszystkie, często wulgarne komentarze są nieprzychylne Polsce, a odmienne poglądy są skrupulatnie cenzurowane. Liczę na to, że administracja portalu Fronda podejmie stanowcze działania, by te działania ukrócić. 3 IV 2020 r.
adam2020.04.3 9:59
Fronda nie jest od podejmowania "działań" Od tego są slużby do których szanowny czytelnik raczy się zwrócić.Póki co jest to portal mający w tytule słowo "dyskutowanie".Proszę przejść na mniej demokratyczny portal Tadeusza z Torunia,dla zmyłki zwanego "dyrektorem"..
antoni.s2020.04.4 21:14
Ewentualnie niezależna od rozumu.pl,tam również opinii niezgodnych z linią układu pis-kk ,nie zamieszcza się,w związku z czym czytelnik frondy byłby żył w błogim przekonaniu że wszyscy kochają pis.
dybuch2020.04.6 19:17
Wedlug ciebie obrazanie tzn dyskutowanie??naprawde ?
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.3 10:12
Podpisuję się pod tym apelem. Komentujący bezkarnie grożą innym śmiercią, a wulgaryzmy i wyzwiska są na porządku dziennym. Czas zrobić z tym porządek.
Emilia2020.04.4 3:43
PO 11.." Nareszcie zrozumiałeś! To się ciebie głównie tyczyło! Żadasz uprzejmości? Zachowaj najpierw ją sam ! OK?
M.2020.04.3 11:17
Zmieñ leki , bo przestaly dzialac
Izydor2020.04.3 12:35
Przyjechałem na ruskich czołgach, podczas służby w UB rozpylałem homoseksuazol godząc tym w zdrową tkankę narodu. Obecnie na poleceni wiadomych kół w Brukseli za każdy wpis dostaje cztery złote Sorose prosto na konto w Izraelu.
F-35 triple ace on a bombing run2020.04.3 12:52
Kto dostaje cztery, ten dostaje. Ja dostaję siedem.
Izydor2020.04.3 12:56
Jutro z Merkel na ten temat porozmawiam.
Konfederata2020.04.3 13:40
Kiepsko wam płacą. Dla mnie z Olgino 9,30 zł za wpis przelewają. Obniżyli z 11 zł bo ropa staniała, ja to rozumiem, więc nowe stawki przyjąłem, kryzys.
Xemerius2020.04.4 1:51
No właśnie, właśnie! Stop cenzurowaniu odmiennych poglądów!
do Jedenastego Nicku Jednego i tego samego Trolla2020.04.3 8:52
Ty się lepiej twoim Bulem Komorowskim zajmij trollu!
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.3 9:05
Mnie to fascynuje, że jeśli się krytykuje PiS, to wam taka postawa jednoznacznie kojarzy się z PO. Macie ludzie w waszych główkach dramatycznie uproszczony obraz świata. Taki prymitywny ...
Jagoda2020.04.4 3:38
Po 111"................ Współczuję ci Lechu! Dziwię się? Jak ciebie takie coś fascynuje.....? Jeżeli ty tak myślisz, to znaczy, że to właśnie ty nie masz głowy i umysłu! Podejrzewam, że właśnie "myślisz" tą mniejszą "główką", dramatycznie uproszczoną! Nie ma innej opcji!
antoni.s2020.04.4 21:03
To efekt tvpis.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.3 8:36
"bałwochwalczego kultu ciała, wypierającego z ludzkiej świadomości ból i cierpienie." A ja raz widziałem księdza u dentysty. Powaga. Przyszedł z bólem zęba i wciskał się do kolejki, że niby pacjent bólowy. Wiem, że nie wierzycie, ale to prawda.
Stani2020.04.3 8:56
Czemu nie chciał przyjąć cierpienia w imię swojego Pana?
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.04.3 9:01
No właśnie. Postąpił jak poganie w stanie, do którego Boga sprawiedliwość go przywiodła. Skubany.