21.10.15, 15:02Wartości roku 1989 (fot. arch.)

Michnik straszy włoskie media: PiS to „polski putinizm”

Adam Michnik straszy PiS-em. Tym razem Włochów. W wywiadzie dla dziennika „La Stampa” redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” stwierdził, że PiS to „polska wersja putinizmu”.

<<< TO BÓG CIĘ SZUKA, WIESZ? PRZECZYTAJ JAK MU ODPOWIEDZIEĆ! >>>

„Jeden z historycznych ojców polskiej rewolucji, jeden z bohaterów Solidarności, która w 1989 r. otworzyła drogę do upadku muru berlińskiego i rozpadu imperium sowieckiego. Historyk, eseista, intelektualista, teoretyk antytotalitaryzmu” - tak przedstawia Michnika włoska gazeta. W rozmowie szef „GW” opowiada o zagrożeniu Europy ze strony Władimira Putina, który może roznosić „wirus nacjonalizmu”.

Zapytany o najgroźniejsze wyzwanie dla Polski, wskazuje na Prawo i Sprawiedliwość.

- Polska stoi naprzeciw tych samych wyzwań, co Unia Europejska, a do nich dochodzą te wewnętrzne: dziś w Polsce formacja polityczna wskazywana jako faworyt zbliżających się wyborów jest polskim wariantem putinizmu – mówi włoskiej dziennikarce Michnik.

- Beata Szydło, kandydatka PiS w niedzielnych wyborach inspiruje się polityką Wiktora Orbana - stwierdza prowadząca rozmowę. - Czy uważa pan, że w taki sposób zostają zdradzone wartości roku 1989?

- Myślę, że mówienie o postaci Beaty Szydło nie ma sensu – odpowiada Adam Michnik. - Kiedy na nią patrzymy, widzimy, jak działa i mówi, ale to nie ona w razie zwycięstwa będzie realnie rządzić krajem, ale Jarosław Kaczyński. W każdym razie opinie wyrażane przez Beatę Szydło są radykalnie odległe od wartości roku 1989. Ale nie tylko. Są radykalnie odległe od całej historii polskiej politycznej opozycji, która była liberalna i uniwersalna. Dziś natomiast mamy ideologię autorytarną, nacjonalistyczną, klerykalną, która jest zaprzeczeniem całej tradycji Solidarności – wyjaśnił Michnik.

Co do jednego można się z Michnikiem zgodzić, a nawet życzyć mu, by jego słowa były jak najbliższe prawdy – oby Beata Szydło była jak najdalej od „wartości roku 1989”. Zwłaszcza od Magdalenki.

Jakub Jałowiczor

Komentarze

anonim2015.10.21 15:16
Kolejna Michnikowska rewelacja!, kiedym on ten wielki red. GW przejrzy na oczy? czyby miał zamiast rozumu ... jak diabli określili mądrość bezbożnych uczonych wierzących kłamstwom Darwinizmu - że "mają g...... tj. sieczkę w głowie ... "
anonim2015.10.21 15:18
Cała Solidarność była mocno klerykalna w dobrym tego słowa znaczeniu - msze w Stoczni,ks Popiełuszko, Częstochowa, Papież JPII a teraz ten mason pisze że nie była klerykalna ... ? zdrajca i agent wpływu ... jakim prawem on mówi i pisze o Polakch skoro jest innego narodu członkiem a jego rodzina mordowała polskich patriotów i kapłanów ??
anonim2015.10.21 15:19
@tren skąd ta rewelacja ? a co może PO nie chciałoby rządzić w RP samodzielnie?
anonim2015.10.21 15:23
a kto stoi za tobą michnik ? komu ty służysz ? czy aby Polsce ? jabłko od jabłoni daleko nie pada, cała rodzina przesiąknięta komunizmem
anonim2015.10.21 15:34
@Tren- To normalne, że każdy chce rządzić samodzielnie. Czy PO, czy komuchy z SLD też by chcieli.
anonim2015.10.21 17:12
To bezczelność,czy głupota ? Ten człowiek ma sklerozę i nie pamięta co było w 2009 i w 2010 roku, po Smoleńsku ? Do putinizacji Polski to dążyła PO, do monopolizacji przekazu medialnego, zawłaszczenia wielu sfer życia publicznegoitp.itd.
anonim2015.10.21 18:57
Sztandar GW wyprowadzić!
anonim2015.10.21 22:12
czy tego parcha jeszcze długo będziecie cytować?