Moskwa, Damaszek i Teheran zignorowali rezolucję, wprowadzającą 30-dniowy rozejm w Syrii, która w sobotę wieczorem (24.02.18) została uchwalona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Putin brutalnie mści się na syryjskich kobietach i dzieciach za haniebną porażkę grupy Wagnera.

Rosyjskie siły powietrzne wraz z syryjskim lotnictwem nadal bombardują Wschodnią Gutę, zabijając pokojowych mieszkańców miasta, w tym kobiet i dzieci. Oprócz tego, siły dyktatora Baszara al-Asada po raz kolejny użyły broni chemicznej – podała BBC powołując się na amerykańsko-syryjskie stowarzyszenie medyczne. Podaje się, że od 14 do 16 osób z objawami zatrucia substancją chemiczną, prawdopodobnie chlorem, zostało przywiezionych do jednego ze szpitali.

Przypomnijmy, 24 lutego 2018 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła rezolucję wprowadzającą 30-dniowy rozejm w Syrii. Czas ten ma pozwolić na przesłanie pomocy oraz ewakuację rannych z terenów objętych działaniami wojennymi.

Naziemna ofensywa rozpocząła się kilka godzin po tym, jak Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała do niezwłocznego 30-dniowego rozejmu. Wieczorem w niedzielę wojska syryjskiego dyktatora, wsperane przez rosyjskie lotnictwo, próbowały rozpocząć operację naziemną w rejonie Wschodniej Guty, ale poniosły druzgocącą klęskę w dzielnice zwaną Hawsz ad-Dawachir. Dziesiątki żołnierzy Asada poległo, powstańcy zdobyły rosyjski czołg – informuje portal Newsader.com powołując się na Telegram-kanał Directorate 4, który nadaje odpowiednie zdjęcia.

Pomimo silnego wsparcia rosyjskiego lotnictwa dla nacierających żołnierzy Asada, powstańcy zaciekle się opierają. Siły antyasadowskie zdołali odeprzeć kilka ataków i zdobyć czołg T-72 w rejonie Chawsz az-Zarikyja”

czytamy w raporcie.

W niedzielę Francja i Niemcy wezwały Rosję, by wpłynęła na rząd syryjski, aby spełnił warunki zawieszenia broni.

Prezydent Stanów Zjednoczonych potępił działania Moskwy i Teheranu. Według Donalda Trumpa Moskwa, Teheran i Damaszek są odpowiedzialne za kryzys humanitarny na południowo-wschodnich przedmieściach Damaszku we Wschodniej Gucie, w której zginęły setki cywilów.

Działania Rosji, Iranu i Syrii stanowią wstyd w sferze humanitarnej. To, co te trzy kraje robią ludziom w ostatnim czasie, to hańba”

powiedział w piątek, 23 lutego, na wspólnej konferencji prasowej z premierem Australii Malcolmem Turnbullem.

Konflikt militarny w Syrii trwa od 2011 roku. Wojna została rozpętana przez znienawidzonego przez naród syryjski dyktatora Baszara al-Asada – kukiełkę Putina, który użył ciężkiej broni, strzelając do pokojowych demonstrantów. W operacjach wojskowych uczestniczą siły Baszara al-Asada (SAR), umiarkowane opozycjoniści, radykalni islamiści, Kurdowie i inne siły. We wrześniu 2014 roku operacja przeciwko ISIS została rozpoczęta przez koalicję kierowaną przez Stany Zjednoczone. Rok po tym, we wrześniu 2015 r. Rosja przystąpiła do konfliktu po stronie Baszara al-Asada.

W 2016 r. Turcja rozpoczęła operację wojskową na północy Syrii. Erdoğan twierdził, że jednym z celów inwazji było obalenie reżimu tyrana Asada. Ale potem wyjaśnił, że Turcja walczy przeciw terrorystom, a nie przeciwko „konkretnej osobie”.

WĘZEŁ GORDYJSKI BLISKIEGO WSCHODU

Globalna geopolityczna gra w regionie:

  • Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone wspierają syryjską opozycję i Kurdów;
  • Rosja, Iran, a także terroryści z Hezbollahu popierają znienawidzonego przez naród syryjski krwawego dyktatora Baszara al-Asada;
  • Turcja walczy jednocześnie przeciwko Kurdom wspieranych przez Amerykanów i przeciwko siłom kremlowskiej kukiełki Baszara al-Asada
  • Izrael, unikając starcia z Rosją, jest przeciwny Iranowi i Hezbollahowi.

Konflikt interesów graczy globalnych: Rosja vs Stany Zjednoczone.

Sojusznicy sytuacyjni:

1. Rosja, Iran, terroryści z Hezbollahu, reżim syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada, rosyjska agentura w ISIS.

2. Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska, Izrael, Kurdowie, syryjska opozycja demokratyczna i niektóre ugrupowania islamskie.

Głównymi regionalnymi graczami są: Arabia Saudyjska, Izrael, Iran i Turcja.

Główna oś konfrontacji: Konflikt między regionalnymi potęgami (Iran vs Arabia Saudyjska).

Konflikt religijny: Szyici (Iran) przeciwko Sunnitom (Arabia Saudyjska).

Konflikty nie do pogodzenia: Iran (Hezbollah) vs Izrael; Organizacja Wyzwolenia Palestyny vs Izrael; Baas vs Izrael.

Przypomnijmy, Rosjanie ponieśli największe straty po tym, jak Putin powiedział, że Rosja kończy operację wojskową w Syrii. Właśnie po tym czasie rosyjska armia i najemnicy doświadczyli serii miażdżących porażek.

7 lutego 2018 r. koalicja kierowana przez Stany Zjednoczone zadała cios rosyjskim najemnikom w Syrii. Starcie z Amerykanami zakończyło się druzgocącą klęską Rosjan. Według nowych danych zginęło ponad 215 Rosjan. Jednostkę rosyskich najemników „Wagner” praktycznie zniszczono.

Kilka dni przed tym, 3 lutego w niebie nad Syrią zestrzelono najnowszy rosyjski samolot szturmowy Su-25SM (Frogfoot) o wartości około 50 milionów dolarów. Pilot został schwytany i zabity przez antyasadowskie syryjskie siły opozycyjne.

Na początku stycznia 2017 r. antyasadowskie siły zniszczyli 7 rosyjskich samolotów, zwłaszcza cztery samoloty bombowe Su-24, dwa myśliwce Su-35S i transportowy An-72 zostały zniszczone w wyniku ataku artyleryjskiego syryjskich bojowników na rosyjską bazę lotniczą Chmejmim.

ZA: JAGIELLONIA.ORG

dam