Macierewicz zapewnia: komisja badania wypadków lotniczych wkrótce rozpocznie pracę! - zdjęcie
17.11.15, 20:50

Macierewicz zapewnia: komisja badania wypadków lotniczych wkrótce rozpocznie pracę!

12

– Myślę, że w ciągu tygodnia, dwóch komisja powinna rozpocząć pracę – stwierdził w programie „W punkt” Antoni Macierewicz. Minister obrony narodowej był pytany o ponowne rozpoczęcie prac przez komisję badania wypadków lotniczych.

– Nie jest najważniejsze, czy ktoś wspierał zespół parlamentarny, najważniejsze jest to, czy ktoś działał na rzecz dojścia do rzeczywistych przyczyn katastrofy – mówił.

– Nie jestem zwolennikiem całości zachowania prof. Marka Żylicza, ale jest to człowiek, który miał odwagę powiedzieć jasno, że komisja badania wypadków lotniczych nie spełniła swojego zbadania. Rzecz trzeba wznowić, to jego opinia –

– Negatywna ocena prac komisji wyszła z ust głównego prawnika tej komisji i ja ją podtrzymuję – dodał.

Pytany o to, kiedy mogłaby rozpocząć pracę nowa komisja, stwierdził, że „to nie jest długi czas”. – Podstawowe prace w tej sprawie już się rozpoczęły. Myślę więc, że w ciągu tygodnia, dwóch komisja powinna rozpocząć pracę – poinformował minister Macierewicz. 

Pomoc dla Francji

Po zamachach w Paryżu Francja zwróciła się do państw UE o zastosowanie art. 42 pkt. 7 Traktatu Lizbońskiego, który mówi o udzieleniu pomocy w przypadku agresji na dane państwo.

– Zobowiązaliśmy się do pomocy, licząc, że Francja i inne kraje europejskie zachowają się tak samo w przypadku podobnego zagrożenia, kiedy Polska wystąpi o taką pomoc – mówił minister obrony. Antoni Macierewicz podkreślał, że takie stanowisko Polski jest odpowiedzią na wciąż jednolite źródła terroryzmu.

Dopytywany o źródła terroryzmu, minister Macierewicz podał, że są one związane z „różnorodnymi sposobami manipulacji, sporami etnicznymi czy narodowościowymi”. – To technika uprawiana od przeszło stu lat. Jej celem jest zniszczenie cywilizacji Zachodu – wyjaśniał.

Pytany o obecność wojska USA w Polsce, szef MON przyznał, że „to jeden z istotnych warunków bezpieczeństwa Polski”. – Ale w naszym stanowisku wyrażonym w Brukseli nie chodziło o to, ale o sytuację, gdyby nasza niepodległość została zagrożona – dodał.

Audyt w instytucjach podległych MON

Pytany o sytuację w instytucjach podległych ministerstwu obrony narodowej, takich jak choćby Służba Wywiadu Wojskowego i Służba Kontrwywiadu Wojskowego, minister stwierdził, że naprawę należy zacząć od zmiany kierownictw.

– Wszyscy ministrowie są zobowiązani do przeprowadzenia audytu w służbach oraz innych jednostkach organizacyjnych MON. Mogę zapewnić, że w SKW i SWW taki audyt na pewno się odbędzie – mówił Macierewicz.

Przetarg na śmigłowce do unieważnienia?

Odnosząc się do pytania o przetarg na francuskie helikoptery Caracal, szef resortu obrony przyznał, że musi dokładnie przyjrzeć się dokumentacji ws. przetargu.

– Na tę chwilę mogę jedynie stwierdził że PO i ówczesne kierownictwo dość skąpo gospodarowali prawdą w tym temacie. Jednak już tamta wiedza pozwalała zespołowi posłów uważać, że ten przetarg powinien zostać unieważniony i rozpisany na nowo – tłumaczył.

Uporządkować dowodzenie armii

Minister Antonii Macierewicz odniósł się także do kwestii systemu dowodzenia w polskiej armii. Jego zdaniem wymaga on uporządkowania.

– Na pewno trzeba uporządkować system dowodzenia polskiej armii. Nie może dobrze funkcjonować armia, która ma trzy ośrodki dowodzenia o niejasno sprecyzowanych obowiązkach – wyjaśniał.

Dodał, że polskiej armii potrzeba ujednolicenia.

Odwołanie gen. Packa

Pytany o odwołanie gen. Bogusława Packa z funkcji rektora Akademii Obrony Narodowej, odparł, że decyzja nie jest „ani szybka, ani zdecydowana, ale była oczywista”. 

– Wojskowa Służba Wewnętrzna służąca sowietom prezentowała wartości niezgodne z wartościami Rzeczpospolitej Polskiej i polskiej armii – przypomniał Macierewicz. Minister dodał, że osoby takie jak gen. Pacek nie wykształcą dobrej kadry wojska polskiego. 

 Źródło: telewizjarepublika.pl


Komentarze (12):

anonim2015.11.17 20:58
Lasek ma obowiązek przedstawić metodologię która się posługiwała wyjaśniając Zamach w Smoleńsku. Nie wykonała samodzielnie badań, twierdzenie które rozprzestrzenia opiera na nierzetelnych pracach radzieckiego Mak. Za niszczenie dowodów kluczowych również pseudo eksperci Laska będą odpowiadać
anonim2015.11.17 21:22
Wędrowny Filozof jak walnęło to urwało , brzoza o samolot zwadziła, 3 POdejścia do lądowania to stanowczo zbyt mało, trzeba jeszcze z Pilotów Polskich zrobić pijaków. Ależ do dowcipne uchodźcy z Syrii odpowiedzialni za Zamach w Smoleńsku możesz śmiało ubiegać się o zostanie ekspertem Laska, platformrski ośle.
anonim2015.11.17 21:50
Po ile bilety?
anonim2015.11.17 22:06
@Norek10 to teraz powinna się nazywać Katodina...
anonim2015.11.17 22:37
altaar parówki to też POkram POlszewika, pluj sobie w brodę platformy chamie.
anonim2015.11.17 22:38
Norek10 jak was sprzeda, to cienko z wami POlszewickie barany.
anonim2015.11.17 22:40
Igor nie stać cię bidaku, jeśli pragniesz taniego widowiska o amatorszczyznę Laska się POpytaj.
anonim2015.11.17 22:41
4hand POwinieneś POszukać rozumu co go zgubiłeś.
anonim2015.11.18 6:50
Oj jak to władza zmienia człowieka, Smoleńsk już nie tematem jeden, przetarg to nie odwołujemy tylko się przyjrzymy, acha no i jeszcze jesteśmy Francuzami, a i o agentach coś mało. O aborcji to nie pisze bo Antek nie od tych sprawy. A już całkiem padne jak nowe TVP dalej będzie wspierało Owsiaka
anonim2015.11.18 7:07
Ludzie koalicji po-psl jakąś odprawe dostaną od państwa , za afery może coś się należy ?
anonim2015.11.18 7:26
"– Wojskowa Służba Wewnętrzna służąca sowietom prezentowała wartości niezgodne z wartościami Rzeczpospolitej Polskiej i polskiej armii – przypomniał Macierewicz. Minister dodał, że osoby takie jak gen. Pacek nie wykształcą dobrej kadry wojska polskiego. " I wszystko w temacie!
anonim2015.11.18 13:50
@Shank- Pobudka! Królowa Polskiej Komedii (Ewa Kopacz) właśnie skończyła przedstawienie-DDDD