Litwini ostrzegają przed rozbudową wojsk Rosji w pobliżu Polski - zdjęcie
06.02.19, 15:00fot. volganet.ru, lic. CC BY-SA 3.0 via Wikipedia, zdj. edyt.

Litwini ostrzegają przed rozbudową wojsk Rosji w pobliżu Polski

7

Opublikowany w ostatni wtorek raport Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego i wywiadu wojskowego Litwy wskazuje na rozbudowę rosyjskich sił zbrojnych na Białorusi i w Obwodzie Kaliningradzkim.

I tak, jeżeli chodzi o państwo prezydenta Łukaszenki, to we wspomnianym raporcie czytamy: „graniczącej z Litwą Białorusi przypisuje się w rosyjskiej doktrynie wojskowej rolę państwa „buforowego”. Litwini dodają też, że Rosja wykorzystuje terytorium Białorusi do planowania operacji wojskowych i demonstrowania potęgi militarnej. Pogłębianie zaś integracji wojskowej Białorusi i Rosji, a także zwiększanie zależności ekonomicznej pierwszego z tych krajów od drugiego, zmniejsza zdolność rządu w Mińsku do prowadzenia niezależnej polityki dotyczącej bezpieczeństwa i obrony.

Jeżeli chodzi o Obwód Kaliningradzki, to litewski raport oznajmia: „Stacjonujące w obwodzie zgrupowanie wojsk jest konsekwentnie wzmacniane: odbudowywana jest stara infrastruktura wojskowa, tworzona jest nowa, powstają nowe jednostki wojskowe, dostarczana jest nowa broń i sprzęt wojskowy. Na poligonach, na lądzie i morzu prowadzone są intensywne szkolenia wojskowe”.

Wszystko to powoduje, że Rosja ciągle zwiększa liczbę operacji wojskowych, możliwych do przeprowadzenia w ciągu 24-48 godzin od momentu otrzymania rozkazu.

Autorzy dokumentu podkreślają jednak również i to, że wzmacnianie sił zbrojnych państw bałtyckich i obiektów NATO, w przypadku ewentualnego konfliktu z Rosją pozwoli na uniknięcie szerszego zaangażowania NATO, jednocześnie w ogóle zmniejszając prawdopodobieństwo tego konfliktu.

erl/kresy24.pl

Komentarze (7):

Maxx772019.02.6 18:25
Dopóty Donek jest cysorzem Europy to żadna Rosja nam nie grożna... to chyba dlatego w wojsku podwyższają pensje żeby młodych nałapać...
Dumi2019.02.6 18:05
Bez zwiększenia budżetu na modernizację armii o dodatkowe 3-10 mld zł każdego roku nie powinno się używać słowa modernizacja a łatanie dziur bądź żółwie tempo. Rząd, mimo, iż to najwyższy budżet na modernizację w historii polskiej armii, nie finansuje modernizacji armii adekwatnie do dzisiejszych zagrożeń. Jesteśmy na dzień dzisiejszy krajem słabym militarnie, który dzięki NATO jest bezpieczniejszy. Niestety, ale nasi decydenci NIE SĄ ŚWIADOMI ZAGROŻENIA jakie stoi u naszych drzwi. Dowody??? 12,1 mld zł w 2018 roku nie sprawił, że jesteśmy bezpieczni przed atakiem rakietowym ze wschodu. Dopiero od 2022 roku jakiś fragment Polski będzie chroniony rakietami patriot w starej konfiguracji. Wiadomo, że jest nie dobrze, ale przynajmniej przestańmy to szabelką machać dopóki nie będzie warstwowej obrony przeciwrakietowej... Może premier Morawiecki się jeszcze obudzi. PAD 15 sierpnia 2018 wypalił, że może od 2024 roku szarpniemy się na większe wydatki... Pozostaje nam do tego czasu modlitwa i nadzieja, że nic na nas nie spadnie bo praktycznie jesteśmy bezbronni na dzień dzisiejszy. Na koniec tradycyjnie: chcę się mylić w tym co napisałem...
jozef2019.02.6 17:33
Przecież to my sprowadziliśmy Amerykanów na Mazury, a Rosjanie są u siebie, to kto im zabroni.
Ksiądz Robak2019.02.6 20:54
Synu a pamiętasz jak ruskie sapogi waniały w Polsce przez 40 lat. problem ze oni nie są u siebie. lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć.
Lookacz2019.02.6 16:45
W kontekście wypowiedzi Angeli Merkel o granicy niemiecko-rosyjskiej, ta informacja nabiera innego wymiaru! ... P.s. Donald Tusk jak sądzę zostanie Generalnym Gubernatorem.
PrymasHlondZwiałPierwszy2019.02.6 15:20
Nie lękam się, ponieważ wiem, że Płaszczak polecił odmalować w deseń mylący wroga siedem stacjonarnych helikopterów Mi, a w planach na jesień jest piesza defilada z obrazem bozi po poligonie drawskim.
Vistula2019.02.6 15:26
Stary juz jestes, trumna zalatujesz.