Liturgia na dziś: XX Tydzień zwykły - zdjęcie
18.08.19, 08:29

Liturgia na dziś: XX Tydzień zwykły

4

PIERWSZE CZYTANIE

Czytanie z Księgi proroka Jeremiasza

W czasie oblężenia Jerozolimy przywódcy, którzy trzymali Jeremiasza w więzieniu, powiedzieli do króla: «Niech umrze ten człowiek, bo naprawdę obezwładnia on ręce żołnierzy, którzy pozostali w tym mieście, i ręce całego ludu, gdy mówi do nich podobne słowa. Człowiek ten nie szuka przecież pomyślności dla tego ludu, lecz nieszczęścia».

Król Sedecjasz odrzekł: «Oto jest w waszych rękach!» Nie mógł bowiem król nic uczynić przeciw nim. Wzięli więc Jeremiasza i wtrącili go, spuszczając na linach, do cysterny Malkiasza, syna królewskiego, która się znajdowała na dziedzińcu wartowni. W cysternie zaś nie było wody, lecz błoto; zanurzył się więc Jeremiasz w błocie.

Ebedmelek wyszedł z domu królewskiego i rzekł do króla: «Panie mój, królu! Źle zrobili ci ludzie, tak postępując z prorokiem Jeremiaszem i wrzucając go do cysterny. Przecież umrze z głodu w tym miejscu, zwłaszcza że nie ma już chleba w mieście».

Rozkazał król Kuszycie Ebedmelekowi: «Weź sobie stąd trzech ludzi i wyciągnij proroka Jeremiasza z cysterny, zanim umrze».
Psalm (Ps 40 (39), 2-3. 4. 18 (R.: por. 14b))

PSALM RESPONSORYJNY
Ps 40 (39), 2-3. 4. 18 (R.: por. 14b)

Panie, mój Boże, pośpiesz mi z pomocą.

Z nadzieją czekałem na Pana, †
a On się pochylił nade mną *
i wysłuchał mego wołania.
Wydobył mnie z dołu zagłady, z błotnego grzęzawiska, †
stopy moje postawił na skale *
i umocnił moje kroki.

Panie, mój Boże, pośpiesz mi z pomocą.

Włożył mi w usta pieśń nową, *
śpiew dla naszego Boga.
Wielu to ujrzy i przejmie ich trwoga, *
i zaufają Panu.

Panie, mój Boże, pośpiesz mi z pomocą.

Ja zaś jestem ubogi i nędzny, *
ale Pan troszczy się o mnie.
Tyś moim wspomożycielem i wybawcą, *
Boże mój, nie zwlekaj.

Panie, mój Boże, pośpiesz mi z pomocą.

DRUGIE CZYTANIE
Czytanie z Listu do Hebrajczyków

Bracia:

Mając dokoła siebie takie mnóstwo świadków, zrzuciwszy wszelki ciężar, a przede wszystkim grzech, który nas łatwo zwodzi, biegnijmy wytrwale w wyznaczonych nam zawodach. Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala.

On to zamiast radości, którą Mu obiecywano, przecierpiał krzyż, nie bacząc na jego hańbę, i zasiadł po prawicy na tronie Boga. Zważcie więc na Tego, który ze strony grzeszników tak wielką wycierpiał wrogość wobec siebie, abyście nie ustawali, załamani na duchu. Jeszcze nie opieraliście się aż do krwi, walcząc przeciw grzechowi.

EWANGELIA
Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę, ażeby już zapłonął. Chrzest mam przyjąć, i jakiej doznaję udręki, aż się to stanie.

Czy myślicie, że przyszedłem dać ziemi pokój? Nie, powiadam wam, lecz rozłam. Odtąd bowiem pięcioro będzie podzielonych w jednym domu: troje stanie przeciw dwojgu, a dwoje przeciw trojgu; ojciec przeciw synowi, a syn przeciw ojcu; matka przeciw córce, a córka przeciw matce; teściowa przeciw synowej, a synowa przeciw teściowej».

Źródło: Opoka.org.pl

Komentarze (4):

Sławek2019.08.18 8:58
To bardzo niewielka część księży-pedofilów, którzy uruchomili swój popęd wobec najmłodszych. WInna jest także kuria, jego biskup, który lekceważył sygnały od ludzi, że coś jest nie tak. Towarzystwo wzajemnej adoracji i interesów w połączeniu z pieniędzmi uciszało takie sprawy. Gdyby Kościół przeszedł lustrację byłoby dzisiaj inaczej. Skutki fałszywego miłosierdzia rozwalają Kościół od środka. Ale zaraz, zaraz a gdzie są doniesienia o celebrytach, politykach, biznesmenach pedofilach ? Dlaczego tak ukręcane są sprawy ? Im wolno ? Prawo i sprawiedliwość dla wszystkich ! Pozdr,
Polak Patriota2019.08.18 8:46
POLECAM PRZECZYTAĆ: https://secure.avaaz.org/pl/community_petitions/Towarzystwo_Chrystusowe_dla_Polonii_Zagranicznej_Zadamy_wycofania_skargi_kasacyjnej_przez_zakon_chrystusowcow/ Cytat ze strony: "Ks. Roman B. – chrystusowiec – przez półtora roku więził i gwałcił trzynastoletnią Kasię. Został skazany prawomocnym wyrokiem w procesie karnym. Przyznał się do kilkudziesięciu stosunków seksualnych z dzieckiem. W procesie cywilnym sąd przyznał ofierze zadośćuczynienie za doznane krzywdy. Od prawomocnego wyroku zakon złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Jeśli zostanie przyjęta, Kasi grozi konieczność zwrotu odszkodowania i pokrycie wysokich kosztów procesu, a także kolejny bolesny proces."
Ciekawe2019.08.18 20:07
A to tak jest ,ze jak nauczyciel zgwałci uczennicę to karę płaci szkoła ? A jak np jakiś trener to klub sportowy ?
Sławek2019.08.18 8:43
LGBT+P chce mieć podobną oprawę dla swoich uroczystości ślubnych. Niech sobie wynajmą firmę, która zorganizuje im odpowiednią atmosferę, bo ta z Kościoła Powszechnego nie może być dla nich odpowiednia, gdyż jej nienawidzą. Więc dlaczego chcą gwałcić kościoły by udzielały im ślubów ? Niech idą inną nowoczesną drogą. Lubieżne (bezwstydne,pożądliwe) - Genitalne (prącie do prącia lub do odbytu, ust, wagina do waginy) - Brutalne (dominacja w seksie raz z tym raz z innym rodzajem genitaliów, otworów naturalnych) - Transeksorewolucyjne (przewrót psychiczny w używaniu genitaliów) + Pedofilskie (wyciągnięty jęzor i genitalia do dzieci) Przewrót wszystkiego co do tej pory uważane było za dobre, prawidłowe, przyzwoite, naturalne. PO+PSL w drugiej kadencji wszczęło walkę z tv Trwam, radiem Maryja. To oni po śmierci św. Jana Pawłą II zapoczątkowali rozwalanie Kościoła od wewnątrz, zewnątrz, bo bez rozwalenie Kościoła nie uda się zniszczyć naszego narodu i państwa ! Króluj nam Chryste ! Zwolennik intronizacji Jezusa na Króla Polski i Uczestnik Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę od niemal 10 lat. Pozdr. Sławek