Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: Brońmy krzyża! Dziś chcą usunąć go z Giewontu, jutro- z naszego życia - zdjęcie
23.09.19, 18:00zdj. screen Youtube/Miłujcie się

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz: Brońmy krzyża! Dziś chcą usunąć go z Giewontu, jutro- z naszego życia

57

Ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz w felietonie "Myśląc Ojczyzna" na antenie Telewizji Trwam i Radia Maryja skomentował akcję ewangelizacyjną "Polska pod Krzyżem". 

"Poszliśmy zatem pod krzyż, fizycznie i duchowo, bo wiemy, że „W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie, w krzyżu miłości nauka”. Poszliśmy pod krzyż, by zamanifestować nasze przywiązanie do tego znaku chrystusowej męki i zwycięstwa, znaku nadziei silniejszej niż śmierć"-podkreślał wykładowca poznańskiego UAM. Jak zauważył duchowny, akcja "Polska pod Krzyżem" odbyła się krótko po tragedii na Giewoncie. Pod koniec sierpnia przez Giewont przetoczyly się potężne burze, pioruny raziły wielu turystów. Jak wskazał ksiądz profesor, na temat tragedii pojawiały się "bardzo różne, specyficzne komentarze". Etyk przypomniał wpis w mediach społecznościowych lewicowego, krakowskiego filozofa, prof. Jana Hartmana, który stwierdził, że pioruny przyciągnął ustawiony na szczycie Giewontu Krzyż i że należy go usunąć. 

"Jeden ze znanych filozofów, polityków, a przede wszystkim człowiek znany ze swoich fizjologicznie zajadłych ataków na wszystko to, co katolickie, w bardzo specyficzny sposób skomentował tę tragedię, wykorzystując dramat do wzbudzania kontrowersji i zainteresowania. Osławionym stał się jego wpis w internecie: „Krzyż nadal zabija. Usunąć z Giewontu”. Nie chcę analizować bez sensu tych słów, nawet w wymiarze fizykalnym, gdzie widać przecież, jak krzyż, będąc piorunochronem na szczycie góry, chroni, ocala, ratuje"-podkreślił wykładowca toruńskiej WSKSiM. 

Duchowny przypomniał także słowa św. Jana Pawła II. Ponad dwie dekady temu w Zakopanem Ojciec Święty wezwał Polaków, aby bronili symbolu miłości i zbawienia, jakim jest Krzyż. 

 „Nie wstydźcie się krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie krzyża!”-mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz, cytując św. Jana Pawła II. 

"Przywołuję te słowa po to, byśmy sobie uzmysłowili, że takich momentów powinności obrony krzyża jest i będzie w naszym życiu znacznie więcej. Przywołany pan profesor, etyk, niedawno polityk, jest jednym z tych, którzy walczą od lat – i będą walczyć – by usunąć nie krzyż z Giewontu, ale by usunąć krzyż z naszego życia, by usunąć wartości, takie jak prawda, miłość, wolność i zastąpić je ideologią, hedonizmem, anarchią"- podkreślił etyk. 

Ksiądz profesor zwrócił uwagę, że prof. Hartman chciałby usunąć chrześcijańskie wartości zarówno z życia publicznego, jak i z naszego życia prywatnego, rodzinnego. 

"Każdy z nas, zadeklarowanych jako katolik, każdy z nas, który rozpoczyna dzień i rozpoczął swoje życie znakiem krzyża, musi o tej walce pamiętać"-podsumował duchowny. 

Komentarze (57):

qwerty2019.09.25 8:57
Najpierw Wy wepchnęliście ten krzyż w nasze życie siłą nie pytając nikogo o zdanie czy chcemy czy też nie. Do szkół, do szpitali , do urządów, na ulice. Krzyż powinien zostac tam gdzie jego miejsce - w kościele.
Polak Ateista Dumny Gej2019.09.24 10:43
Te statystyki to oczywisty fałsz i bzdura. Zmanipulowane do bólu, pokazują rozpaczliwe próby przekonania normalnej większości, że zboczenia to norma. Nie da rady. Zbok to zbok. I tyle. Na pohybel wszelkiej maści tęczowym zboczeńcom i neurastenicznym dewiantom. Na pohybel tęczowym pedederastom/pedofilom.
Ala2019.09.24 10:31
Krzyż jest symbolem zwycięstwa! Zwycięstwa całkowitego, gdyż za nim idzie Zmartwychwstanie! Dlatego tylko w Krzyżu zbawienie!
Jestem z Białegostoku2019.09.24 9:33
Mowa o krzyżu i diabelski pomiot wyje. Krzyż jest znakiem zbawiciela , krzyż był jest i będzie obecny w polskim narodzie. Już w Warszwie jedna ze sług szatana hgw, robiła porządek z krzyżem. Tylko zapominacie , ci którzy chcecie walczyć z Bogiem, walczyć z krzyżem ,że jesteście , zresztą wszyscy jesteśmy tylko pyłem . Polska , Kościół przetrwa dzięki krzyżowi. A my pozostaniemy jemu wierni. Pozdrawiam.
XS2019.09.24 18:10
Nie "diabelski pomiot wyje" tylko wypowiadają się Polacy, twoi rodacy, bracia. Ładnie was na tej religii wyuczono szlachetności i dobroci. Ten Bóg katolicki jawi się, przez takich ludzi jak Ty, jak Ciemna Istota...
Jestem z Białegostoku2019.09.24 19:52
Wyj szatanie. Chrystus zwyciężył i jest naszym Panem. Alleluja
ZDZISLAW2019.09.24 0:32
JEŻELI BÓG JEST NA PIERWSZYM MIEJSCU U LUDZI, TO WSZYSTKO JEST NA WŁAŚCIWYM MIEJSCU.! A JEŻELI NIE, WÓWCZAS ZACZYNAJĄ SIĘ KŁOPOTY W RODZINACH I W KRAJU !!! Z BOGIE, Z BOGIEM moi mili, tak mawiali starsi, a kto z BOGIEM rozpoczyna, temu niech się darzy !!! Warto o tym pomyśleć. Polecam!
katolik2019.09.24 6:45
to jest przykre kiedy szydzą z Matki Bożej i Jezusa i chcą wprowadzić w życie szatana
anonim2019.09.24 11:35
kult matki bożej to satanizm, a przede wszystkim grzech sodomski, pogwałcenie podstawowych zapisów dekalogu
anonim2019.09.24 20:46
Nie prawda nie ma nic złego w kulcie Matki Bożej .
violencja2019.09.23 22:57
Nie zdejmę Krzyża z mego serca
Iron2019.09.24 5:58
Juz zdjelas słysząc z tych najbiedniejszych, z niepełnosprawnych. Odkryłaś się tam hipokrytko.
Iron2019.09.24 8:05
*szydząc**
violencja2019.09.24 13:21
Czytaj Piter ze zrozumieniem
Igor Seruga2019.09.25 7:42
Iron ma rację, jesteś hipokrytką czystej wody. Będziesz płody adoptować a o niepełnosprawnych z takim obrzydzeniem i poogardą. Zawsze ci to wytkne.
Stan2019.09.23 22:15
ten Hrtman (ponoć prof.z UJ -czy każdy idiota może być prof.?) obraża nas, Polaków: "miliony was chamy, miliony', ale zrobimy z wami porządek, jak nie z wami, to z waszymi dziećmi. I to właśnie robi ten masoński potomek rabina. On chciałby nie tylko, żeby usunąć krzyż, ale nas wszystkich Polaków z polskiej ziemi. Nie wierzycie? Przecież to masoneria wymyśliła m. in. LGBT i robi "porządek z polskimi dziećmi", jak zapowiadał Hartman. Uważa, że kazirodztwo jest OK. Niedługo pedofilia będzie wykreślona z listy chorób, podobnie, jak to zrobili z pederastami (oczywiście duchownych z tego wykluczają - widzicie nawet tutaj po atakach na księży; mason wpływowy w UE żyd Bendit jest pedofilem). Perfidne masońskie kreatury. Jak taki człek, jak Hartman, może pracować na polskiej uczelni i pobierać pieniądze Polaków, człowiek, który mówi o Polakach: "Paranoicy, psychopaci, patologiczni Narcyzowie i ograniczone umysłowo prymitywy..." Jak żydostwo nienawidzi Polski!!! W tej opozycji pełno takich osobników i w PO i w SLD - dlatego tak łatwo im dojść do porozumienia i zmobilizować do walki z Polakami.
Moly2019.09.23 20:51
Po pirerwsze , nie Polacy ale Polscy ktolicy. Po drugie : przed czym? Kosciol na kazdym roku. Religia wiodaca sila narodu. Lekcje religii za pienidze padatnikow czy chca czy niechca oplacac te instytucje. Kasa plynie do kieszen kosciola rownym struminiem. Czego jeszcze mozna chciec. Po trzecie: juz przegraliscie jesli chodzi o wldze totalna.Te czasy skonczyly sie w innych karaajch dawno temu. I trendy w Polsce potwierdzaja ze Polska idzie w tym samym kierunku. Ktos kto chce autentycznego zycia religijnego nie ma zadnych przeszkod i zamaist wyamchiwac krzyzem w te i we wte moze sie skupic na wlasnej duchowosci. Bez najmniejszych nawet pzreszkod
anonim2019.09.24 7:59
Może Moly ,a czemu ty wchodzisz na to forum i nas obrażasz ?
HOMO = HIV2019.09.23 20:09
GDZIE W POLSCE JESTEŚ PEDALE ??? Putinowskie q ...., trolle na polskich blogach są wszędzie. Tu najlepszym dowodem jest "polski gej" i nie tylko on. 𝐍𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐭𝐞𝐣-𝐭𝐲𝐜𝐡 𝐬𝐮𝐤 𝐰 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐜𝐞! Nie dajcie się nabrać na ta sowiecka sukę !!! Suki nie mają nic wspólnego z Polską !!! Łże suka kremlowska, oni tak jak cerkiew ruska sa 𝐚𝐠𝐞𝐧𝐭𝐚𝐦𝐢 𝐅𝐒𝐁 - 𝐆𝐑𝐔. GDZIE SĄ PIENIĄDZE ZEBRANE DLA "MIKOŁAJA" ???
Polak Ateista Dumny Gej2019.09.23 19:54
Uwaga złe wieści dla homofobicznie zaburzonych frondziarzy ---> Opublikowane dziś badanie Eurobarometru na temat dyskryminacji pokazuje, że 76 procent Europejczyków zgadza się, że osoby homoseksualne lub biseksualne powinny mieć takie same prawa jak heteroseksualiści - powiedziała w poniedziałek unijna komisarz ds. sprawiedliwości i równości płci Viera Jourova, przedstawiając wyniki unijnego badania, pierwszego od 2019 roku w tej sprawie. Dla Polski ten odsetek to 49 procent. Nad Wisłą akceptacja dla równych praw mniejszości seksualnych postępuje szybko. Wzrosła aż o 12 punktów procentowych w stosunku do 2015 roku. https://www.tvn24.pl/eurobarometr-polacy-bardziej-otwarci-niz-4-lata-temu-w-kwestii-praw-mniejszosci-seksualnych,971736,s.html Na pohybel PiSdzielcom, na pohybel homofobom!
Patriota 2019.09.24 9:36
Dlaczego jednokomórkowy zboku używasz angielskiego słowa gej. Używaj polskiego pederasta, które pięknie definiuje twoje śmierdząco - brązolubne zboczenie. Widocznie sperma, którą systematycznie pompują ci od tylca dotarła w końcu do twojego łba i uszkodziła ci tą jedyną komórkę, którą posiadasz, ty głupia amebo. Brzydzę się tym, że muszę dzielić z taką kreaturą jakiekolwiek wspólne mianowniki, jak chociażby Polski język,którego choć trochę się wstydzisz. Dla mnie jesteś pedalskim trollem, śmierdzącym ruskimi onucami.
Polak Ateista Dumny Gej2019.09.24 13:20
Złe wieści dla tęczowych i psychicznie upośledzonych zboczeńców! Te statystyki to oczywisty fałsz i bzdura. Zmanipulowane do bólu, pokazują rozpaczliwe próby przekonania normalnej większości, że zboczenia to norma. Nie da rady. Zbok to zbok. I tyle. Na pohybel wszelkiej maści tęczowym zboczeńcom i neurastenicznym dewiantom. Na pohybel tęczowym pedederastom/pedofilom.
katolik2019.09.23 19:34
A my katolicy to dzieci Szatana
anonim2019.09.23 19:37
Ty poszywajcy się pod katolika mów za siebie.
katolik2019.09.23 21:53
mówi prawdę,szatan już nie może wytrzymać i podszywa się.nie może zdzierżyć,że dno po psl sld wiosna nowoczesna nie wejdą do sejmu.Zagadka
katolik2019.09.23 22:03
Przecież diabły też są katolikami np. w Toruniu
anonim2019.09.24 8:02
Nie pleć głupot niby katoliku .
PozaZbitymiListwamiBortkiewiczNieMaNicDoBronienia2019.09.23 19:11
Obrzydliwy klero-pasożyt z paskudnie zaciętą mordą. Całe jałowe życie tylko apeluje, wzywa, namawia i przestrzega kato-ciemnotę. A ta nadal robi wszystko na obraz i podobieństwo arcy-kleruchów: goni za mamoną, trwa w lenistwie, obnosi się z pychą, żre i pije opętańczo, oszukuje bliźniego jak tylko może, okrada państwo jak tylko się da, używa żon i mężów nie swoich. Dlatego całe klesze życie Bortkiewicza jest nic nie warte.
anonim2019.09.23 19:35
A twoje co warte ,pomyśl sobie co twoje warte ,co dobrego w życiu zrobiłeś ?
katolik2019.09.23 19:09
Szatan atakuje i blużni,odzywa się dno społ-moralno -polit po psl sld wiosna nowoczesna ..Swięty Michale Archaniele....Mądrzy i silni Polacy głosują na PIS
BiegunkaProrocza2019.09.23 19:42
Mądrzy i silni Polacy starają się codziennie robić kupę, żeby mieć pustą kichę. Oczywiście myją też siusiaki.
andrzejhahn32019.09.23 19:09
trzeba bronic ludzi przed takimi kretynami,nierobami i pasozytami spolecznymi jak ty bortkiewicz
gniew. 2019.09.23 19:05
Krzyż jest symbolem śmierci Na nim wieszano ludzi.Mieczami w kształcie krzyża zabijano ludzi.Jego miejsce jest na cmentarzu i grobach,a nie wśród żywych.Ludzie winni znać BOGA i 10 przykazań Amen.
anonim2019.09.23 22:07
Życzę Ci,żebyś pojął czym na prawdę jest Krzyż / W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie, W krzyżu miłości nauka. /Kto Ciebie, Boże, raz pojąć może, Ten nic nie pragnie ni szuka./bis W krzyżu osłoda, w krzyżu ochłoda Dla duszy smutkiem zmroczonej; /Kto krzyż odgadnie, ten nie upadnie W boleści sercu zadanej./bis Kiedy cierpienie, kiedy zwątpienie Serce ci na wskroś przepali, /Gdy grom się zbliża, pośpiesz do krzyża, On ciebie wesprze, ocali./bis Gdy wiary siła serce spoiła, A i toć serce zawiodło; /O nie rozpaczaj, módl się, przebaczaj, Krzyż niech ci stanie za godło./bis Gdy wśród żywota, biedna sierota, Stoi od ludzi wzgardzona; /Krzyż będzie światem, ojcem i bratem. Gdy go przytulisz do łona./bis Gdy rozpacz w łonie, oko w łzach tonie, O wytrwaj jeszcze na chwilę; /Łza się przesączy, rozpacz zakończy Krzyżem zatkniętym w mogile./bis Kto u stóp krzyża swą duszę zniża, Na tego spojrzy łaskawie /Jezus Zbawiciel i Odkupiciel, Da pomoc Boską w wszej sprawie./bis[1]
Stan2019.09.23 22:37
Nie wysilaj się, starozakonnego nie przekonasz. Chce iść na wieczne potępienie - jego wybór. Nawet Pan Bóg nikogo do niczego nie zmusza - daje wolną wolę. Po tylu wpisach, nawet wół by zrozumiał. Spełniłeś (-aś) swoją powinność i nie czytaj tego typu wpisów - to POwscy hejterzy. Mają takie zadanie i diabeł będzie ich rozliczał, da srebrniki za atakowanie Boga, a potem odegra się na ich duszach "tam będzie płacz i zgrzytanie zębów". W Piśmie Świętym powiedziano aż 44 razy o piekle i my to wiemy. Próbujemy przestrzec ludzi, ale oni uważają, że wiedzą najlepiej, że miłosierdzie itp. Zapominają o odpowiedzialności.
anonim2019.09.24 7:56
Wiem ,że trudno i szanuje wolna wolę tego człowieka ,ale jeżeli pisze bzdury na temat wiary ,której nie zna to bedę bronił tej wiary ,bo mam taki obowiazek jako człowiek wierzący . To jest forum katolickie to mam tu prawo bronić tego co dla mnie święte .
Stan2019.09.23 22:24
Krzyż nie jest symbolem śmierci! Na Krzyżu dokonało się nasze zbawienie. Czy wiesz, ze uwłaczasz Bogu? Człowieku, o czym TY piszesz? Nie masz zielonego pojęcia o religii katolickiej i pleciesz androny. Radzę Ci, byś się zastanowił i ryzykował swojej przyszłości. Z każdego słowa będziemy rozliczeni, nie myśl, że poprosisz żonę, jak Kiszczak i będziesz w ostatniej chwili uratowany. I Kiszczak, i JaRuzelski u kresu życia prosili o księży.
katolik2019.09.23 18:50
Czy wy Polacy którzy głosujecie na dno społ-mor-polit po psl sld wiosna nowoczesna,jesteście az tak głupi.Dlaczego chcecie zrobić z siebie mądrzejszych od moherów.w rzeczywistości opowiadacie się za śmiercią,eutanazją pedalstwem.zboczeniem .Rozwydrzone behory,które w głowie mają ideologię śmierci w głowach i na transparentach,idą po ulicy głosząc śmierć-potencjalni mordercy Polaków.W tym czasie inne takie prawdziwe dzieci,niewinne -w świecie wojny giną,musza pracować na rodzinę,są dojrzałe doświadczeniem nieszczęścia,A wy Polacy głosujący na dno społ-moralno-polit i wasze rozwydrzone,nie wychowane behory,przyszła patologia Polski jesteście na takim dnie jak to całe zbiorowisko patologii PO PSL SLD WIOSNA Nowoczesna.To jest żenujące,że Polacy mają za dobrze i Boga obrażają.Jedżcie na wojnę,to nabędziecie rozumu,bo nawet zwierzę jest mądrzejsze Mądrzy i silni Polacy głosują na PIS!
BiegunkaProrocza2019.09.23 19:01
Mądrzy i silni Polacy starają się codziennie robić kupę, żeby mieć pustą kichę. Oczywiście myją też siusiaki.
Adam2019.09.23 18:46
Dlaczego kościół katolicki milczy na temat przypadków dzieci które pamiętają swoje poprzednie życie? Reinkarnacja to prawda. A prawda zawsze się obroni,
STEFAN2019.09.24 0:21
Adam ! vel Keller Lechu! Już ci pisałem dziś ! Nie ma reinkarnacji Paniał !!!! Co cię obchodzi nasz Kościół! Trzymaj się swojego ! OK! " Raz się rodzi i raz umiera" ! Tak jest w Biblii ! Poszedł ! Wiesz gdzie mamy twoje gadki? Tam, gdzie ty nurkujesz w d....! A ty wypadaj do siebie na nową "karmę" !
jozef2019.09.23 18:28
Rozumiem że prezes NIK też jest obrońcą krzyża.
BiegunkaProrocza2019.09.23 18:59
W każdym pokoju "na godziny" wisi krzyż, a także w toaletach, zresztą tak jak ma to miejsce w Licheniu.
JS2019.09.23 18:26
Kiedy symbol staje się ważniejszy od zdrowego rozsądku, zdrowia i życia! to znaczy, że osiągnęliśmy etap państwa wyznaniowego kato-psychopatów!
dzielnicowy2019.09.23 18:24
Krzyż z Giewontu powinno się znieś i postawić pomnik smoleński z Lechem na pierwszym miejscu jak bohatersko nakazuje i zachęca do odwagi pilotów by lądowali w mgle, podobnie jak Stalin mobilizował swoich żołnierzy
Patriota 2019.09.24 9:34
Dlaczego nie POdpisujesz się jak zwykle ateista dumny pederasta, czy jakoś tak! Myślisz imbecylu, że zmieniając nicka zmienisz osobowość?! Nic z tego. dla mnie POzostaniesz antypolskim, zaprzanym trollem, śmierdzącym ruskimi onucami
Patriota2019.09.24 10:43
Bo to inny dzielnicowy
Darek2019.09.23 18:23
A ja się pytam qva przed kim niby? Co to za nowy wyimaginowany wróg?
JS2019.09.23 18:23
Krzyż zabija od ponad 2000 lat! Najśmieszniejsze jest to że zabijani chcą ginąć w jego obronie! Ale jakoś mnie to nie dziwi bo Polski katolicyzm to już nie religia tylko organizacja fanatyków prowadzona przez obłudnych klechów, zaprzeczających swoim postępowaniem ideom chrześcijaństwa i tego czego nauczał Jezus!
RHQQ22019.09.23 18:22
Nikt krzyża nie atakuje, to krzyżowcy rozpętali jakąś durną krucjatę przeciw wolnościom obywatelskim i równości praw. Tak jak jeszcze 80 lat temu Kościół "bronił tradycyjnej katolickiej rodziny" sprzeciwiając się prawom kobiet do posiadania majątku, niebycia gwałconymi przez mężów, prawom wyborczym i obywatelskim kobiet tak dzisiaj walczy z kolejnym nieistniejącym, urojonym wrogiem z tymi samymi wyświechtanymi hasełkami "obrony tradycyjnej katolickiej rodziny". Wywalając z pracy samotne matki adoptowanych dzieci, szczując na homoseksualistów nie broni się krzyża tylko napędza kolejny raz zbrodniczą machinę nienawiści.
Szatan (pisane z wielkiej litery)2019.09.25 8:59
Złodziej najgłośniej krzyczy, że kradną.
BiegunkaProrocza2019.09.23 18:20
Bortkiewicz, ty raczej broń swojej pochwy przed grzybicą i upławami. Nacieraj ją świętymi olejami i okadzaj.
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.09.23 18:16
Przed kim??? Każdy ma prawo wierzyć i nie wierzyć w co tylko zechce. - DLA SIEBIE i ZA SWOJE !!! Czy tak jest panie Bortkiewicz??? - To jedyny problem.
Stan2019.09.23 22:27
Oczywiście, masz prawo, ale odmawiasz tego prawa Księdzu i katolikom. To jest ich sprawa i nie powinieneś tu zabierać głosu, bo to Ciebie nie dotyczy! Proste?
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.09.24 5:58
Powinienem jeszcze dodać- I NA SWOIM!!! - A w którym miejscu odmawiam????
Krzysztof2019.09.24 9:18
Zagubiony synu Baby Jagi.! Czy jeszcze nie rozumiesz tego, że prawo do wierzenia we wszystko jest dowodem braku stabilności duchowej i całkowitego rozchwiania wewnętrznego podobnie jak prawo do robienia wszystkiego na co ma sie ochotę jest swawolą a nie wolnością. Człowiek ma to do siebie, że się rozwija wskutek świadomie narzucania sobie ograniczeń.
XS2019.09.24 17:50
Wpis Syna Baby Jagi rozumiem jako wolność każdego w wyborze, w co chce wierzyć, a nie jak Ty, we wiarę we wszystko na raz. Powiedz, dlaczego w katolikach tyle agresji? Dla lubiącego innych ludzi, współczującego, pogodnego człowieka, katolicyzm to nieporozumienie.