„W ostatnich latach nasiliły się ataki antychrześcijańskie i antykatolickie. Nigdy w takiej skali w Europie ich nie było” – uważa ks. prof. Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zdaniem ks. Chrostowskiego „paradoks” wspomnianych ataków polega na tym, że ich „przedmiotem staje się wszystko, cokolwiek jest katolickie, cała symbolika, w tym także katolickie przeżywanie roku liturgicznego: Bożego Narodzenia, Wielkiego Postu, Wielkanocy czy Bożego Ciała”. Natomiast „analogicznych ataków nie ma w stosunku do judaizmu czy islamu. Nie wyobrażamy sobie, by ktoś z taką agresją występował w przypadku Paschy, Iom Kipur czy ramadanu” – zauważył biblista.

„Europa bez chrześcijaństwa, bez katolicyzmu zakorzenionego bardzo mocno w Rzymie, nie byłaby i nie będzie sobą. Europa zrodziła się z trzech korzeni: z wiary chrześcijańskiej, która jest ugruntowana w Starym i Nowym Testamencie, i chrześcijańskiej tradycji, z filozofii greckiej, której symbolem są Ateny, oraz z rzymskiego prawa. Żaden z tych trzech elementów nie może zostać wyrugowany, ponieważ wtedy ta budowla Europy upadnie” – stwierdził na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. Waldemar Chrostowski.

 

ren/polskieradio24.pl