Ks. Prof. Andrzej Kobyliński: Kościelna i społeczna omerta nie słabnie - zdjęcie
10.02.20, 10:45Screenshot Youtube - telewizja wpolsce

Ks. Prof. Andrzej Kobyliński: Kościelna i społeczna omerta nie słabnie

62

Nie słabnie kościelna i społeczna omerta, czyli zmowa milczenia” - powiedział ks. prof. Andrzej Kobyliński w rozmowie z wrocławską „Gazetą Wyborczą” zapytany o to, dlaczego w Kościele wciąż mamy do czynienia z sytuacjami, w których tuszowane są afery pedofilskie.

Jak wskazuje duchowny:

Omerta jest niezwykle głęboko zakorzeniona w naszym społeczeństwie. W Polsce można wskazać jej dwa wstrząsające symbole. Pierwszym jest sprawa pedofilii Wojciecha Krollopa, dyrygenta Polskich Słowików z Poznania. Omerta całego miasta trwała przez 40 lat”.

Ks. Kobyliński wskazał również na postać księdza prałata Henryka Jankowskiego. Podkreślił, że o jego zachowaniach wiedzieli wszyscy, tak biskupi, jak i prezydenci, politycy czy dziennikarze. Wszyscy oni – podkreśla duchowny – milczeli.

Rozmówca „Gazety Wyborczej” przypomina też dalej, że do 2001 roku mieliśmy do czynienia z systemowym tuszowaniem afer pedofilskich w Kościele, co zmieniło się dopiero, gdy kard. Joseph Ratzinger nakazał informować Watykan o wszelkich tego typu podejrzeniach. Jak podkreśla ks. Kobyliński – wcześniej duchownych, którzy byli oskarżeni o molestowanie nieletnich po prostu przenoszono z jednej parafii na drug.

Ks. Kobyliński przyznaje, że działo się to niestety również za Jana Pawła II, a walkę z pedofilią rozpoczęto dopiero pod koniec jego pontyfikatu. Zapytany o to, dlaczego do 2001 roku mieliśmy do czynienia z tuszowaniem pedofilii klerykalnej, odparł:

Przede wszystkim nie było świadomości skali problemu. Została dość dobrze zdiagnozowana w Stanach Zjednoczonych w połowie lat 80. XX w.”.

Tu duchowny wskazał na ks. prof. Andrew Greeley’a, katolickiego socjologa, który w swoich publikacjach ostrzegał, że „[…] negatywne skutki wykorzystywania seksualnego osób nieletnich przez niektórych duchownych będą tak wielkie jak konsekwencje reformacji Marcina Lutra w XVI w.”.

Ksiądz Andrzej Kobyliński przyznaje jednak, że nie przerwało to zmowy milczenia, nie istniały również odpowiednie procedury kościelne mające jasno rozstrzygać, co robić z duchownymi, którzy dopuścili się molestowania seksualnego dzieci. Tu duchowny podkreślił, jak istotne były zmiany w nowym Kodeksie prawa kanonicznego, który pojawił się w 1983 roku:

Niestety w nowym kodeksie przestępstwa seksualne duchownych wobec osób poniżej 18. roku życia zostały potraktowane o wiele łagodniej niż w starym. Ten poważny błąd został naprawiony dopiero 18 maja 2001 r.”.

Choć nowe przepisy zaostrzały kary za czyny pedofilskie i zobowiązano biskupów oraz władze zakonne do informowania Watykanu o wszelkich podejrzeniach, tylko w kilku zachodnich krajach potraktowano je poważnie – mówi rozmówca „Gazety Wyborczej”. Dodaje:

W znakomitej większości państw pedofilia była dalej tuszowana. Także w Polsce”.

Podkreślił też, że dodatkowo przepisy kościelne zaostrzył papież Franciszek. Teraz biskup, który nie reaguje odpowiednio na sygnały dotyczące pedofilii może bardzo szybko utracić swoje stanowisko. 

Ks. Kobyliński wskazał również, że od kilkudziesięciu lat stoimy w miejscu jeśli chodzi o zmianę mentalności tak duchownych, jak i świeckich. Podkreśla, że ledwie niewielka część Polaków uważa, że pedofilia to realny problem społeczny.

W dalszej części wywiadu duchowny podkreśla też:

Z pewnością nasz polski spór o pedofilię klerykalną zaostrzy się niebawem, po publikacji watykańskiego raportu dotyczącego byłego amerykańskiego kardynała Theodore’a McCarricka. Przygotowanie raportu zlecił papież Franciszek. To będzie wielki wstrząs dla całego Kościoła katolickiego. Dokument jest obecnie tłumaczony z języka włoskiego na angielski”.

W rozmowie pojawił się również temat filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” i postaci księdza prałata Franciszka Cybuli. Były kapelan Lecha Wałęsy przyznaje się do winy, a mimo to były prezydent go broni. Jak stwierdził ks. Kobyliński:

Lech Wałęsa bronił także księdza prałata Henryka Jankowskiego. Duchownych oskarżonych o pedofilię bronią przedstawiciele różnych opcji politycznych”.

Duchowny został też zapytany o to, jak wobec tego zerwać ową zmowę milczenia. Odparł:

Edukując, poprzez filmy, książki, artykuły itp. Nie ma innej drogi. Czeka nas gigantyczna praca. Ale im dłużej się za to nie weźmiemy, tym większe będą straty, a już dzisiaj są one ogromne”.

Podkreślił, że to właśnie skojarzenie duchownych katolickich z pedofilią jest dziś jedną z przyczyn masowej laicyzacji młodego pokolenia w Polsce.

Mówiąc o sprawie abp Sławoja Leszka Głódzia, ks. prof. Kobyliński stwierdził też, że potwierdza ona głęboki kryzys, w jakim Kościół katolicki znajduje się od kilkudziesięciu lat. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby powstanie specjalnych raportów na temat niektórych polskich duchownych, podobnych do dokumentu, który za kilka tygodni opublikuje Watykan na temat byłego kardynała Theodore’a McCarricka. Podkreślił, że bez rzetelnych dokumentów na przykład na temat Juliusza Paetza czy Józefa Wesołowskiego lub Henryka Jankowskiego Kościół w Polsce w dalszym ciągu pogrążał się będzie w ogromnym kryzysie.

dam/wroclaw.wyborcza.pl,Fronda.pl

Komentarze (62):

IKS2020.02.11 8:34
Oj... uważajcie na wilki w owczej skórze, zwłaszcza te "wypływające" na GW...
Beno2020.02.10 21:54
Ksiądz, który udziela wywiadu "G.W." nie zasługuje u mnie na żaden szacunek. Profesor i tak nisku upadł. Jeżeli ma wiedzę, to trzeba też być. "Być" jest ważniejsze niż coś "mieć". Już od dawna określam go jako manipulanta i nie pomyliłem się. Taki dla pieniędzy zrobi wszystko. Po prostu Judasz.
IKS2020.02.11 8:38
Podpisuję się tu obiema rękami! Pierwsze wykłady tegoż ks. prof. wydawały się być super, a później tylko wątpliwości narastały...
Ma\\305\\202gorzata2020.02.10 19:35
Omerta / zmowa milczenia wobec grzechu to coś normalnego. Ale skandalem jest ZMOWA MILCZENIA w temacie PODMIANKI Kościoła Katolickiego na JAKIŚ wieloreligijny kościół chrześcijan czego potwierdzeniem są pojedyncze publiczne wypowiedzi eksperta od ZMIAN prof.ks. A. Kobylińskiego zachęcające do "gigantycznej pracy" przy tworzeniu tego "czegoś" Nowego . Należy zauważyć, że rozluźnienie dyscypliny kościelnej, które nastąpiło po II S.W. , zniesienie anatem , imprimatur , ekumeniczne "zasiadanie w gronie grzeszników i heretyków" skutecznie pogłębiło KRYZYS w K.K. i trwale przylgnęło do decydentów kościelnych aggiornamento.
JPIII2020.02.10 17:35
Przecież wszyscy wiedzą, że jezusik chrystek to był homoś. Łajdaczył się z 12 innymi homosiami zw. apostołami
Agnieszka2020.02.10 16:28
A jakjuz przy omercie jesteśmy to proponuje znieść omertę jaka jest nałożona na fundament wiedzy współczesnych "postępowych seksuologów" i wszelkiej maści "edukatorów seksualnych" czyli tzw. badania Kinsleya i dewiacje jego samego - zwłaszcza tzw. badania nad seksualnością u dzieci czyli przeprowadzane ze stoperem i notesem molestowanie, gwałty dla tych "badań" na dzieciach (nawet niemowlętach) przeprowadzane, by ich efekt - konwulsje, omdlenia, wymioty, histerie zaliczyć jako przejaw orgazmu. Polecam film "SYNDROM KINSLEYA"
Michał Pasierb 2020.02.10 17:12
A ja polecam "całego" p.Karonia...
Figuerola2020.02.10 16:20
O księdzu Jankowskim w Gdańsku wiedzieli wszyscy - wiedział Wałęsa (chodził do niego na obiadki !!!, wiedział Tusk, wiedział "nieskazitelny" Adamowicz, całe grono skupione wokół EUrop. Centrum Solidarności czy kumple Tuska, i cała PO Pomorska !!! I udawali głupa - jak z Amber Gold.
Gretkola2020.02.10 16:17
Omerta dotyczy pedofilii , dotyczy także łapówkarstwa wśród sędziów i lekarzy !!! Omerta w życiu publicznym odnośnie pedofilii, łapówkarstwa, ystawiania spraw w środowisk sędziowskich, pedofilia u celebrytów - jest o WIELE wieksza niż w Kościele !!!
STANISLAW2020.02.10 14:54
Jak to jest? Ks. Kobylinski wie o wszystkich przestępcach, a nie idzie na prokuraturę, tylko narzeka, że... nie wie on i inni! Można zwariować!
STANISLAW2020.02.10 14:44
A pokaż mi, księże Andrzejku, który przestępca nie tuszuje swoich czynów? Do śledztwa upoważnione są tylko osoby prokuratorskie i policyjne. Z może jesteś głodny faktów, których nie znasz, bo może ich nie było wedlug Twojej chciwej wyobraźni?
Felek2020.02.10 15:59
Przestepca, przestepca ale cala organizacja, glownie biskupi wiele razy tuszowali te sprwy i zamiatali pod dywan. Malo tego, czesto pedofile w sutanach nie mieli zadnych zarzutow prokuratorskich tylko byli przenoszeni na inna parafie gdzie dalej uprawiali ten proceder wiec w swietle prawa nawet nie byli przestepcami. Dowodow na to ze wielu ksiezy bylo zboczencami i pedofilami jest wiele, az nadto jak na zawod wysokiego zaufania spolecznego. A kto provuje tego nie widziec lub marginalizowac sam jest jak ci biskupi co tuszuja pedofilow.
Michał Pasierb 2020.02.10 17:09
Szanowny księże Stanisławie Pietrzaku- nieładnie tak przywalać ad personam księdzu profesorowi : "wedlug Twojej chciwej wyobraźni?" Nawet taka sugestia ze znakiem zapytania jest nie na miejscu.Przestępca i owszem tuszuje swoje czyny lecz jego miejsce bynajmniej nie jest przy ołtarzu Pańskim.CHRYSTUS PAN oczyszcza Swój Kościół....
STANISLAW2020.02.10 21:41
Wszelkie uogólnienia i insynuacje krzywdzą wszystkich. Są moralnym zbójectwem. Jeśli zna fakty - to na prokuraturę z nimi. A nie szczuć i szerzyć podejrzenia na ogół!
Michał Pasierb 2020.02.10 23:11
Proszę księdza,równie dobrze jak ja z pewnością zdaje sobie ksiądz sprawę z tego,że gdy jest słowo przeciwko słowu prawdę zna tylko BÓG ewentualnie sprawca oraz ofiara.Dlatego my,czyli tzw osoby trzecie nie wiemy niczego na pewno..Skądinąd wiadomo,że prawie 100% sprawców tych ohydnych czynów idzie w zaparte do końca.Zbyt wiele mają do stracenia...na tym świecie oczywiście, bo tylko na tym im zależy.Ale PAN BÓG nie da szydzić z Siebie. Dlatego te sprawy wychodzą na światło dzienne;PAN oczyszcza Kościół posługując się nawet niewiernymi;jak to czynił był onegdaj ze Swoim narodem wybranym.My, jesteśmy Izraelem Nowego Przymierza,czego z pewnością nie trzeba księdzu tłumaczyć...a to hasełko: "... A nie szczuć i szerzyć podejrzenia na ogół!" -też jest nie a propos ,bo nikt nie szczuje (skąd takie przestarzałe ,pretensjonalne określenie ??) ani nie oskarża każdego księdza o molestowanie czy pedofilię.To emocjonalna nadinterpretacja...Znam wielu wspaniałych,oddanych CHRYSTUSOWI i Jego Ewangelii księży ale również takiego, który aktualnie odbywa karę w więzieniu za pedofilię.Był bardzo znaną osobistością, działający na tzw niwie...Anioł, bodajże w Fatimie, powiedział POKUTA!
Nie będzie "prezydenta pedała" w Rz. P. - NIGDY!2020.02.10 14:22
PEDAŁY PEDOFILE MORDUJĄ LUDZI ZARAZAJĄ HIV DZIECI!!! GDZIE W POLSCE JESTEŚ PEDALE ??? GDZIE JEST "WIOSNA I JEJ NACZELNA SUKA ??? GDZIE JEST "PREMIER" BIEDROŃ" ??? GDZIE SĄ PIENIĄDZE ZEBRANE DLA "MIKOŁAJA" ???
andrzejhahn32020.02.10 12:40
kobylinski ty parszywa kreaturo koscielna,nierobie i pasozycie spoleczny ......SRAM TOBIE DO RYJA PASTUCHU koscielny
Marek2020.02.10 15:49
I czego tak skowyczesz prymitywie,wynocha z katolickiego portalu bo gównem cuchnie przy takich palantach jak ty,podejdź do lustra i spójrz się na własnego ryja obwiesiu
ryszard2020.02.10 12:34
Ewangelia nakazuje nam miłować nawet nieprzyjaciół to jest oczywiście trudne ale piękne. Ta sama Ewangelia wyklucza jednak część homo sapiens z człowieczeństwa. Chrystus nazywa takich "wieprzami". Dlaczego mój kościół - Kościół Chrystusowy nawet na najwyższych szczeblach kapłaństwa nie stosuje się do nauki Pana.
Nairobi2020.02.10 13:25
Bo Kościół Chrystusowy z kapłaństwem ma tyle wspólnego, co szynka z wegetariańską kanapką.
STANISLAW2020.02.10 15:36
Jeśli znasz fakty, to dlaczego nie zgłaszasz na prokuraturę? Z mediów nie sztuka mieć "wiedzę' i mędrkować!
ryszard2020.02.10 18:24
Czemu kręcisz? Czy ja pisałem o jakichś faktach? Pisałem o problemie wypaczaniu Ewangelii, poprzez omijanie w nauczaniu, szerokim łukiem, problemu "wieprzy" o których mówił Chrystus. Fałszowanie Ewangelii to grzech największy i źródło absolutnego zła.
Brzeg Dolny2020.02.10 12:23
Jrżeli ktoś twierdzi, że można być kilkadziesiąt lat pedofilem i ukrywać to skutecznie przed otoczeniem, zwłaszcza w realiach życia kk, to jest albo bezbrzeżnie naiwny albo równie bezbrzeżnie głupi... Przecież oni wszyscy dobrze wiedzą kto jest winien! Ale nikt nie szepnie choćby słowa, jak to w mafii.
prosty2020.02.10 12:12
Nadużycia funkcji i władzy zdarzały się zawsze i we wszystkich środowiskach. To problem jednostki, dopóki organizacja/instytucja, do której ten człowiek należy, walczy z takimi przypadkami i je eliminuje ze swoich szeregów. Jeżeli milczy lub aktywnie chroni - nadużycie przechodzi na konto instytucji. To dotyczy wszystkich i nie tylko pedofilii czy kościoła: także nadużyć urzędniczych, nieuczciwych sędziów, policjantów, partii politycznych. W tym przypadku im wcześniej polski KK sobie to uświadomi, tym dla niego lepiej.
Michał Pasierb 2020.02.10 12:11
"Teraz biskup, który nie reaguje odpowiednio na sygnały dotyczące pedofilii może bardzo szybko utracić swoje stanowisko". ....Czy zna ktoś chociaż jeden przykład?? Bo ja nie...
Marek212020.02.10 12:18
Potencja zawsze może zamienić się w akt. Jędraszewski mógłby dać Kościołowi Powszechnemu dobry przykład...
Michał Pasierb 2020.02.10 13:38
Oj, Marku21 ...gdy będziesz Markiem 42 ( ja mam tyle) to przekonasz się, że zmiana samego siebie to bardzo trudna sprawa a zmienić innych to już Himalaje imposybilizmu...Pozdr.
Marek212020.02.10 14:56
Akurat jestem Markiem 56 :-) i doskonale to rozumiem. Ale swoją drogą ciekawe, jak zareaguje Watykan. Jednak sądzę że zostawi to bez echa. Franciszek to nie JPII i nie będzie działał jak straż pożarna gasząca polskie pożary. W sumie słusznie. Polscy biskupi muszą po dziesięcioleciach nauczyć się ponownie brać odpowiedzialność za trudne decyzje. JPII ich tego oduczył.
2020.02.10 14:59
Ma Pan IQ=42, Panie Pasierb?
Marek212020.02.10 12:08
" Podkreślił, że bez rzetelnych dokumentów na przykład na temat Juliusza Paetza czy Józefa Wesołowskiego lub Henryka Jankowskiego Kościół w Polsce w dalszym ciągu pogrążał się będzie w ogromnym kryzysie. " Kto miałby to napisać? Każdy ksiądz byłby potem wyklęty. IPN? Kto się ośmieli narazić? Ktoś z Wyborczej? A kto jego raportowi uwierzy? Nie istnieją w POlsce osoby ponad sporem, osoby szanowane przez wszystkich. A nawet gdy ktoś nie jest jeszcze opluty to zawsze go można opluć. Chyba że ktoś spoza Polski, najlepiej jakiś jezuita czy dominikanin z Patagonii. :-)
Michał Pasierb 2020.02.10 12:14
A dlaczego od razu z Patagonii?? xD
Marek212020.02.10 12:16
Bo na Antarktydzie nie ma jezuitów... :-) Po prostu chodziło mi o kogoś z zewnątrz, niezależnego od lokalnych "wicie, rozumicie....".
Michał Pasierb 2020.02.10 13:52
Marku21, Patagonia to raczej Ameryka Południowa ;no i tam ,niestety, jezuici mogli już dotrzeć....Zrozumiałem Cię ale możemy sobie popisać,co tam...
Nikt ważny 2020.02.11 10:55
Dotarli. Skąd pochodzi papież-lewak Franciszek?
Nikt ważny 2020.02.11 11:00
Oczywiście papież-jezuita :-)
Jan2020.02.10 11:55
Problem nie zniknie dopóki nie zostaną na zbity pysk wyrzuceni ze stanu kapłańskiego wszyscy geje. Homoseksualiści w ornatach plugawią Boga i jego nauki. Hierarchia kościelna milczy a nawet tych zboków toleruje. A pedofile - wszyscy - powinni być z mocy prawa kastrowani!!!!!
Marek212020.02.10 12:04
Tu akurat mamy do czynienia z hetero. A więc co, nie ma problemu?
anonim2020.02.10 11:11
Tak to jest, jak się robi subito santo.potem wstyd się przyznćc, ze to błąd.
Polak Ateista Dumny Gej2020.02.10 11:10
Sami się nie oczyszczą katabasy
JS2020.02.10 11:03
Kościół stracił funkcję samooczyszczania. Pozostało w nim zbyt wielu agentów, współpracowników SB, którym bezkrytycznie, bezrefleksyjnie wybaczono ten grzech i nie przeniesiono ich w nie szkodzące Kościołowi miejsca. Oni przez ich stanowiska i nierozliczone grzechy-błędy nadal byli i są wykorzystywani do neutralizowania, chowania niewygodnych dla Kościoła faktów, zdarzeń, które potem w stosownym czasie szatan wyciąga, wyciągnie na światło dzienne. Pozdrawiam
leszczyna2020.02.10 11:38
Czy w czasach pornokracji lub synodu trupiego czy homopatologii, w IX, X, XI wieku, też Kościół był infiltrowany przez agentów bezpieki?
JS2020.02.10 15:45
Był infiltrowany przez wysłanników szatana ale i był psuty, wręcz niszczony przez upadłych ludzi Kościoła. Pozdr.
Marek212020.02.10 11:42
Czyli jak ktoś nie był agentem SB to nie może być pedofilem? Doprawdy uważasz, że istnieje tu związek? A więc żaden ksiądz urodzony po 1970, który został wyświęcony po likwidacji SB z definicji nigdy nie dotknął żadnego chłopca czy dziewczynki? A księża-pedofile w USA i Irlandii tez byli agentami komunistycznymi? Przestańmy w końcu odgrzewać stare kotlety i spójrzmy na dzisiejszą rzeczywistość taka jaką jest!
JS2020.02.10 15:47
Zauważyłeś co napisałem ? "Pozostało w nim zbyt wielu agentów, współpracowników SB". Mając trzeźwo myślący rozum można dojść do wniosków, że jest to jedno ze źródeł zepsucia w Kościele Powszechnym. Pozdr.
Marek212020.02.10 16:39
To pisz tez o innych. Na razie podałeś tylko jedną przyczynę.
qwerty2020.02.10 11:00
najpierw biskup, kardynał K.W. późniejszy JP2 nie nakazał informować Watykanu nakazał omerte. Ot wielki był człowiek jak nie przymierzając ojczulek Stalin.
anonim2020.02.10 10:56
... - Czeka was ucisk gdy nie obierzecie Mnie Królem Polski. I ucisk będzie taki aż to zrobicie. Jeśli tego nie zrobicie – zginiecie. Może was zostać nawet mniej niż dziesięć procent. - Czyli tyle co teraz Ukraińców w Polsce? - Nawet mniej dziecko! cyprianpolakwiara.blogspot.com/2019/10/22-24-x-2019-upomnienia-pouczenia-czeka.html
Felek2020.02.10 15:54
Odstaw leki. To sa jakies prymitywne zabobony nie majace nic do Pisma Swietego. To jak wierzenie ludow Afryki aby zlozyc w ofierze czlonka plenienia to nie bedzie trzesienia ziemi albo wulkan przestanie wybuchac. Mniej wiecej ten sam poziom.
stan2020.02.10 16:56
Ciekawe czym uzasadniają masoni składanie dziewic na ołtarzach Baphometa. Może wiesz?
Nairobi2020.02.11 8:32
Fajny ten kandydat - mam być królem, bo jak nie to was utłukę... Strach się bać. A jaki miłosierny - 10% nas zostanie, choć mógł dać 3%. Czekamy na obietnice następnego kandydata na króla. Licytacja otwarta.
FRAJER2020.02.10 10:53
I zaraz ruszy atak na heretyka - a to jedyny na tym poziomie duchowny, z którym można rozmawiać.
kleryk2020.02.10 12:10
Poczekaj, poczekaj. Zamkną i jemu usta tak jak innym inteligentnym księżom.
Marek2020.02.10 14:07
Nie jedyny, jest ich tysiące! Tysiące wspaniałych postaci!
STANISLAW2020.02.10 14:51
Pewnie, że to jakiś heretyk, bo żąda od władz kiościelnych zorganizowania inkwizycji, zapewne wymuszaniem zeznań od winowajców metodą przypiekania ogniem! To zakrawa na wariactwo! Jak to, jacy przestępcy nie tuszują swich czynów, lecz przechwalają się zboczeniami jak gejowie na manifach?
anonim2020.02.10 10:45
PETYCJA w s. wystąpienia Episkopatu do władz państwowych Rzeczpospolitej Polskiej o koronację Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata na Króla Polski. https://www.petycjeonline.com/zo_najwaniejszy_podpis_ycia_to_duchowy_ratunek_polski
kira2020.02.10 10:54
Do petycji - znasz cytat ''królestwo moje nie jest z tego świata...''
anonim2020.02.10 10:59
a znasz cytat z Pisma Św., że Matka Boska ma być ogłoszona jako Królowa Polski? i ma znaleźć się to odwołanie w Litanii Loretańskiej?
Nairobi2020.02.10 13:23
Ja nie znam. Proszę o link.
Felek2020.02.10 15:48
Matka Chrystusa byla zydówka dlaczego miala by byc krolowa Polski? Kiedy Chrystus chodzil po ziemi to Polski jeszcze nie bylo wiec zadnych takich odniesien w Pismie Swietym nie ma. Wiem ze wielu Polakow czuje sie jako narod wybrany no ale niestety to juz problem mani wielkosci i narcyzmu niz swiadectwa wiary.
Marek212020.02.10 11:44
I co wtedy się stanie? Wszyscy kościelni pedofile z wyroku Chrystusa padną natychmiast trupem czy wyznają publicznie swoje grzechy i w workach pokutnych pójdą na pielgrzymkę do Jerozolimy ?
eferalgan2020.02.10 12:29
Ja nie życzę sobie żadnej koślawej pseudomonarchii w wykonaniu dwuwładzy żydowskiej (matka i syn).
Nairobi2020.02.10 13:14
Skoro jest królem wszechświata, to chyba też i Polski. No, chyba, że Polska jest poza wszechświatem - co by wiele tłumaczyło.