Ks. Paweł Bortkiewicz: Czuć smród zepsucia neomarksizmem - zdjęcie
17.12.18, 10:45

Ks. Paweł Bortkiewicz: Czuć smród zepsucia neomarksizmem

,,Zachęcam wszystkich, którzy mają alergię na chrześcijaństwo, żeby konsekwentnie zrezygnowali ze wszystkiego, co jest chrześcijańskie i zamknęli się w niszy prymitywizmu, wulgaryzmu i dzikości. Ludzie, którzy chcą wyizolować się w duchu neutralności'' - powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr. Na antenie ,,Aktualności dnia'' Radia Maryja kapłan wskazywał na problemy związane z sekularyzacją w kontekście zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

,,Wydawałoby się sprawą jasną, że święta narodzenia Jezusa Chrystusa są świętami jednoznacznie związanymi z kulturą chrześcijańską. Nie sposób sobie wyobrazić, żeby Boże Narodzenie było związane z kulturą islamską, ateistyczna, judaistyczną czy liberalno-oświeceniową. Sama nazwa, charakter tych świąt, fakt fundowania naszego kalendarza na cezurze, jaką jest czas przed narodzeniem Chrystusa i po narodzeniu Chrystusa [...] wskazuje na jednoznaczność'' - powiedział ks. profesor.

,,Nie mamy innej realnej przestrzeni kulturowej, historycznej, jak ta, w której centralnym elementem i punktem odniesienia jest fakt narodzin Jezusa Chrystusa. Szukanie jakiejś innej przestrzeni jest fikcją, jest rzeczywistością urągającą prawdzie'' - dodawał.
Jak wskazał Bortkiewicz, wyrzucanie przestrzeni sakralnej z życia musi kończyć się tym, że człowiek będzie szukał innych sposobów na to, by się ,,nie upodlić''.

,,Pytanie, czy jest to właściwy kierunek naszej cywilizacji. Czy mamy doprowadzić do tego, żeby ludzi kierować do lasu po to, żeby się nie zezwierzęcili, ponieważ przestrzeń ludzka upadla, czyni człowieka ubestwionym? Jest to niezwykle tragiczna sytuacja'' - powiedział.
Kapłan zauważył, że i do Polski dociera już swoisty ,,smród'' z Zachodu, który filozofia neomarksistowska czyni zepsutym. Duchowny nawiązał tu do powiedzenia niemieckiego komunisty Williego Münzenberga, według którego ,,Zachód należy uczynić tak zepsutym, że aż będzie śmierdział''.

,,Niestety ten swąd, ten smród dotarł do nas jako pewien produkt importowany z Zachodu, jest próba przeszczepienia „dobrodziejstwa Zachodu” na naszą polską rzeczywistość, co także w ewidentny sposób jest dziełem formacji neomarksistowskich'' - powiedział ks. Bortkiewicz.

Jak dodawał, trzeba takie działania blokować i walczyć w obronie polskiej kultury i tożsamości.

bb/radiomaryja.pl