Ks. Kloch: O. Rydzyk i Watykan na różnych poziomach racjonalności - zdjęcie
10.10.13, 19:28Rzecznik KEP ks. Józef Kloch (fot. Episkopat.pl)

Ks. Kloch: O. Rydzyk i Watykan na różnych poziomach racjonalności

21

Kilka dni temu głos w sprawie abp Józefa Wesołowskiego na antenie Radia Maryja zabrał o. Tadeusz Rydzyk. Redemptorysta niespodziewanie stanął w obronie odwołanego przez papieża Franciszka nuncjusza apostolskiego. „Ja na przykład o księdzu Wesołowskim, nuncjuszu apostolskim słyszałem od naszych ojców z Boliwii, jak to szlachetny właśnie ten arcybiskup jest” - miał powiedzieć zakonnik.

O. Rydzyk zwrócił uwagę, że Dominikana to kraj mocno uwikłany w walki między mafiami narkotykowymi. Szef Radia Maryja, zasugerował więc, że "może te mafie narkotykowe się zemściły i coś podstawiły". „Można przeróżne rzeczy zmontować, podprowadzić człowieka. To trzeba widzieć, to jest walka z Kościołem” - ocenił.

Do wypowiedzi o. Rydzyka odniósł się zapytany przez Monikę Olejnik ks. Józef Kloch. „Odpowiedź sama ciśnie się na usta” - skomentował w programie „Kropka nad i”.

Nie jest to atak na Kościół, ja tego tak nie odczytuję. Uważam, że pani słusznie go krytykuje. Papież go (arcybiskupa Wesołowskiego – przyp. red.) nie odwołał za nic. Jesteśmy na różnych poziomach racjonalności, tzn. ojciec Rydzyk ze Stolicą Apostolską. Nie przesądzam o winie nuncjusza z Dominikany, ale postępowanie Watykanu jest jasne - powiedział rzecznik Episkopatu.

MBW/TVN24/Gazeta.pl/Wp.pl 

Komentarze (21):

anonim2013.10.10 19:40
Różne poziomy racjonalności - biskupia retoryka.... Racjonalnym albo się jest, albo nie. Mają biskupi kłopot. Kogo wybrać, za kim się opowiedzieć za Papieżem - niby szef, daleko, czy za Rydzykiem... niby blisko, ale szef...
anonim2013.10.10 19:41
Podważanie decyzji papieża Franciszka spowoduje pewnie konsternację.Emocje zwykle prowadzą do pochopnych sądów a wierni mają kłopot i to nie pierwszy raz,z wypowiedziami duchownych.To nie pierwsza wypowiedź ks.T.Rydzyka w obronie posądzanych o pedofilię duchownych...Czy to jest "zespół wyparcia"?
anonim2013.10.10 20:49
40% pedofilii ma charakter homoseksualny a udział księży to 1 na 1000 a z badan przeprowadzonych w Niemczech, 1 na 2000,w USA 1 na 3000. np. w Stanach w ciagu kilkunastu lat zostalo skazanych okolo 50 ksieży to zarazem skazano ponad 6 tys nauczycieli wychowania fizycznego. Statystyki mowia za siebie. Marian z Londynu chyba reprezentuje homo-lobby. Radze zmienic nic na Matoł z Londynu.
anonim2013.10.10 21:41
Różne poziomu charyzmatu...
anonim2013.10.10 22:39
@imadl4 Każdy pedofil to przestępca i pownien zostać zgodnie z prawem ukarany. A teraz skup się -leci najważniejsze. Nieważne kim jest z zawodu, jaką ma płeć, wiek przekonania. Gruby, chudy, łysy, owłosiony, partyjny, bezpartyjny, ksiądz, nauczyciel, bezrobotny-KAŻDY PRZESTĘPCA MA BYĆ UKARANY
anonim2013.10.10 22:55
Co was wszystkich ten Rydzyk tak boli. Proszę znaleźć wypowiedź ojca Rydzyka i skonfrontować z tym co mówi ks. Kloch. Jeśli wasza wiedza ma się opierać na przekazach dnia tvn-u to gratuluję. Ja nie wiem czy abp Wesołowski jest tym o kogo go się posądza, ale sprawa ma dziwny wymiar-dlaczego. Jestem chory na raka więc często nie śpię po nocach, i którejś nocy (4-5 dni temu a może w sobotę) na Polsat-news był materiał o abp, wypowiadał się jakiś podróżnik który był na Dominikanie i poznał abp, potwierdził poniekąd to co mówi Rydzyk, konkretnie to że abp był tam swojego rodzaju alfą i omegą, sądem i policją, a nawet szpitalem, dodał jednak że jest trochę bufonem. Kolejna sprawa to słynna dziennikarka z Dominikany wezwana na przesłuchanie do prokuratury, tvn transmituje jej przyjazd, wywiad itp. no i drogę na przesłuchanie, pani wysiada z samochodu, tłumy dziennikarzy, kamery, egzaltacja, pani wchodzi do budynku prokuratury, dziennikarze zostają na parkingu i koniec transmisji na żywo, koniec w tvn, bo cóż pokazuje ów Polsat, pani z Dominikany w środku wyciąga mikrofon, obok stoi jej kamerzysta naprzeciw niej jakiś prokurator może rzecznik, uśmiechnięty szerokim gestem zaprasza ją do w głąb pomieszczeń i tyle. Pytanie kto tu kogo przesłuchuje, niby miała być świadkiem a jest przesłuchującym dziennikarzem. Dalej wypowiedź dziennikarki o zdjęciach i filmach, i tłumaczenie że na tych tzw. pedofilskich Wesołowskiego nie ma, ale to nie ma znaczenia bo były w komputerze abp. Kto jej to dał, czy sama wzięła, jak nie wiemy. Może jest tak jak z przesłuchaniem w prokuraturze, pełna kreacja. Co do abp Wesołowskiego to nie wiem czy jest umoczony i będzie się smażył w piekle, ale ja w niego póki co kamieniem nie rzucę, i nie chodzi tu że przed prawomocnym wyrokiem że nie wolno itp. Nie rzucę bo mi to śmierdzi prowokacją, ilu ludzi tak zniszczono, po latach gdy prawda się przebije kogo to będzie obchodzić. Sprawy nie bagatelizuję, bo chodzi o niewinne dzieci ale daleki jestem od stwierdzenia Stalina że lepiej stu niewinnych powiesić niż jednego winnego wypuścić. A Kloch urządza prywatę, nie lubi Rydzyka i się czepia, a Rydzyk ma tylko wątpliwości.
anonim2013.10.11 0:49
Moim zdaniem ks. Kloch nie popisał się ani błyskotliwym myśleniem, ani logiką. Żeby było jasne: nie jestem wielbicielem o. Rydzyka, ale uważam, że słowa redemptorysty wcale się nie kłócą z decyzją Ojca św. Odwołanie nie jest dowodem na winę. Wszystko będzie badane, wtedy się okaże. O. Rydzyk także jednoznacznie na 100% nie powiedział, że abp Wesołowski jest niewinny. Wspomniał tylko o opiniach jakie słyszał i wskazał na możliwe scenariusze prowokacji. Należy zaznaczyć, że są to scenariusze bardzo prawdopodobne (dla każdego, kto choć trochę zna sytuację społeczną w tym kraju). Uważam więc, że zarówno Stolica Apostolska jak i o. Rydzyk są na tym samym poziomie racjonalności. To ks. Kloch wykazał się brakiem racjonalności, bo popiera krytykę dziennikarki (nota bene jawnie antykościelnej) skierowaną przeciw osobie, której nie udowodniono winę (jeśli dobrze pamiętam jest tylko podejrzany), nie sformułowano nawet dokładnie zarzutów, a do zapadnięcia wyroku daleko. Warto to zapamiętać i zobaczyć kto miał rację Olejnik-Kloch czy abp Wesołowski, albo przynajmniej ks. Gil. Sam nie przesądzam, jestem ciekaw.
anonim2013.10.11 6:29
@Marian z Londynu - a pan słucha tego radia czy tak bełkoce o o. T. Rydzyku żeby mu dowalić. Po pierwsze on nie neguje postępowania stolicy bo jak jest podejrzenie to musieli tak postąpić. On staje w jego obronie.
anonim2013.10.11 7:47
Co rusz ktoś powie coś przeciw jedyne słusznej "ortodoksji" nazywa się to bełkotem. Nie tylko na frondzie. Jakaś nowa moda językowa, subkultura?
anonim2013.10.11 8:47
@Marian z Londynu- Problem oczywiście jest i myślę, że o. Rydzyk tego nie kwestionuje. Tyle tylko, że trzeba znać proporcje, bo z przekazu mediów można wywnioskować, że co drugi, albo co trzeci ksiądz jest pedofilem, a tak nie jest.
anonim2013.10.11 9:56
Kolejna koszerna wypowiedź rzecznika przeciwko trefnej Ojca Dyrektora. Wszystko od wieków kręci się wokół głównego zadania Świętej Inkwizycji: zwalczania żydowskich macek w naszym Świętym Kościele. Powiecie: średniowieczne poglądy i nienowoczesna mentalność. A czy wówczas Kościół się mylił? Czy ówcześni nie widzieli, co się wokół nich dzieje? A dzisiaj łatwo skwitować: Inkwizycja była "beee", bo paliła światłych obywateli na stosie. Tak wam powiedziano, a wy wierzycie... Szczęść Panie Boże!
anonim2013.10.11 10:11
@Dudzio89"óżne poziomy racjonalności - biskupia retoryka.... Racjonalnym albo się jest, albo nie." W jakiej szkole uczyłeś się logiki?
anonim2013.10.11 11:13
Rzecz w tym ,że o. Rydzyk co chce to kwestionuje , cała jego działalność polega na kwestionowaniu. On nie wymusza od babć kasy , on je tak urobi tak ładnie podpowie, jak on jest przez innych szykanowany, wprost męczennik, słyszałam porównanie do o. Kollbe , że one od ust grosze odejmą i mu dadzą. To jest najlepszy hipnotyzer w naszym kraju. Jego mowa to same wątpliwości, on nie uznaje ludzi ich poprawy, ich zmiany. On ludzi już tak podzielił, że trudno uwierzyć ,że to duchowny. Jego mowa jest straszna , nie tylko mało logiczna , w każdym słowie kogoś podejrzewa. Wstyd, ale może kiedyś i on zrozumie że nie tędy droga. Ten układ z PiS tez wyjdzie bokiem jednym i drugim- dwóch panów to za wiele. Polityka i kościół nigdy nie będą miały po drodze.
anonim2013.10.11 12:21
Do Mariana z Londynu: kłamiesz, w wiadomościach i nie tylko była poruszana ta kwestia nie raz, zobacz jeden z dowodów: http://www.tv-trwam.pl/index.php?section=wiadom od 15 min. 51 sek. Te wiadomości nadawane są równolegle w TV Trwam i Radiu Maryja (bo pewnie nawet o tym nie wiesz). Sprawdź dokładnie, zanim coś napiszesz. Stefa60 podaj konkretny sposób wymuszania: kto włącza radio/TV, kto zmusza słuchaczy RM i telewidzów TV Trwam do przesiadywania przy odbiorniku? Pewnie o. Rydzyk wyskakuje z odbiornika i zagarnia kasę babci. Przepraszam za wyrażenie, pleciesz bzdury pod wpływem emocji. Zazdrościsz kasy? A po drugie jakie nauczanie Kościoła on kwestionuje? ŻADNE! Podaj słowa, w których podważył decyzję Ojca św. o odwołaniu arcybiskupa. Nic takiego nie powiedział. Więc proszę o fakty, a nie zsufitowane widzimisie. Była taka gazeta co krzyczała o antysemityzmie. Naukowe badania socjologa dalekiego od Kościoła nie potwierdziły tych sensacji, a wprost przeciwnie pochwalił media redemptorystów za podchodzenie z szacunkiem do każdego. Żadna rozmowa nie przyniesie nic dobrego, gdy będzie uciekaniem od faktów, a stanie się grą uczuć (najczęściej negatywnych). Powtarzam to, co napisałem w innym miejscu: nie jestem fanem o. Rydzyka, ale szanuje go za wielkie dobro, które czyni. A pewnych błędów nie robi tylko ten, kto siedzi i nic nie robi, choć to jest największy błąd w życiu.
anonim2013.10.11 12:27
Małe uzupełnienie: pod wskazaną przeze mnie strona należy wybrać informacje z 9.10.2013, godz. 21.20 lub wybrać stronę http://www.youtube.com/watch?v=riFVHOwbM8E, wtedy włączy się od razu właściwe wydanie informacji.
anonim2013.10.11 13:29
@ Tadeusz_25 Widzisz o. Rydzyk tak się wypowiada,że każdy rozumie co chce. Ty go uwielbiasz , ja go ganię za złu stosunek do ludzi. On już tak ukradkiem o wielu się wypowiadał i wiem kogo lubi. Widzisz ,że to nie jest ewangeliczne skoro ,mowa nie jest jasna tylko tylko bełkot. Posłuchaj go jak tak spontanicznie się wypowiada. Doktor. I nie widzisz podziału? Ja i Ty rozumiemy co innego. Myślę ,że on też zmięknie, ludzie teraz już nie biorą tak wszystkiego co im on wciska. Mamy Papieża Franciszka. Mamy wspaniałych księży i wielu parafialnych proboszczów a nawet kleryków którzy przewyższają go intelektualnie. Bogactwo niech zbiera dla siebie. On wszystko ma najlepsze , najładniejsze.
anonim2013.10.11 14:53
Stefa60- Mały który doktor (a kilku znam) wypowiada się z sensem. Posłuchaj choćby Stefcia ,,Burczymuchy" Niesiołowskiego". Poza tym niepotrzebne jest to porównywanie o. Rydzyka do papieża Franciszka (którego wypowiedzi dosyć często są wieloznaczne). Każdy jest inny i nie ma sensu robić takie porównania. W niektórych sprawach nie zgadzam się z o. Rydzykiem (np. jego podejście do red. Sakiewicza), ale szanuję go za całokształt.
anonim2013.10.11 17:31
@ cox Nigdy nie śmiałabym porównać o. Rydzyka do Papieża Franciszka, przeczytaj , słyszałam ,że to męczennik podobny do O. Kollbe. Myślę że O. Rydzykowi zupełnie nie po drodze z papieżem. Przecież on jest najlepszy, ma swoje zdanie na każdy temat, a to co zrobił z Sakiewiczem to było do przewidzenia. Dyrektorowi z nikim nie jest po drodze, on ma swoje drogi.
anonim2013.10.11 18:46
@Stefa60- Ja do pewnego stopnia widzę podobieństwo między o. Rydzykiem, a św. o. Kolbe. Jednego i drugiego wsciekle atakowano, jednemu i drugiemu niesłuszne przypięto łatkę antysemity.
anonim2013.10.11 20:43
Św. Ignacy Loyola pisał, żeby wątpliwości w rozumieniu czyjejś wypowiedzi interpretować na jego korzyść. Ks. Kloch zrobił inaczej i przyjął najbardziej niekorzystną interpretację słów o. Rydzyka przeciwstawiając ją papieżowi. A ja tam nie widzę żadnej sprzeczności. Watykan nie przesądził o winie tego księdza, tylko do wyjaśnienia sprawy zastosował standardową procedurę w sprawie oskarżeń o pedofilię czyli zawieszenie. O. Rydzyk wątpi w winę księdza wskazując na to, że jego szeroka działalność społeczna mogła być niewygodna dla niektórych wpływowych ludzi i prowadzić do sfabrykowania kompromitującego oskarżenia. Czy ten arcybiskup jest winny, czy nie, tego na razie nie wiemy.
anonim2015.09.5 0:48
W marcu 1937 roku w odpowiedzi na encyklikę Piusa XI „Mit brennender Sorge” Józef Goebbels zapoczątkował kampanię przeciwko rzekomej pedofilii wśród księży. Sfabrykował oskarżenia o pedofilię przeciwko 325 księżom. Sfabrykowane dowody były tak nieprawdopodobne, że nawet nazistowscy sędziowie nie chcieli w większości spraw orzekać na ich podstawie wyroków skazujących. Z 325 księży, którzy stanęli przed sądem, za „winnych” uznano 21. Również i obecne tussistowskie sądy w Polsce niechętnie angażują się po stronie tego rodzaju propagandy. Pedofilstwo jednak istnieje pod kryptonimem gender, wciska się do systemów edukacyjnych różnych państw i związane jest z korupcją. Masturbuje się tam dzieci, by w ten sposób przedwczesnie rozbudzić instynkt seksualny. Nakazuje się małym bezbronnym przedszkolakom przebierać się na pederastów itd. Pedofile ci zwani "edukatorami" posługują się metodą "drobnych kroczków". Za wprowadzenie pedofili do polskich programów edukacyjnych odpowiedzialny jest Donald Tusk oraz jego tzw. Platforma Obywatelska. Obecnie za demoralizację odpowiedzialna jest karnie Ewa Kopacz.