Ks. Guz: Jak prawidłowo przyjmować Komunię świętą - zdjęcie
13.04.15, 18:20Ks. prof. Tadeusz Guz (fot. YouTube, Nasz Dziennik)

Ks. Guz: Jak prawidłowo przyjmować Komunię świętą

24

Komentarze (24):

anonim2015.04.13 19:01
Dlaczego więc, promowana na frondzie jest Droga Neokatechumenalna? Która przecież odnawia Kościoł? Jak słychac w niedoskonały sposób. Dziwne rozdwojenie jaźni, ostatnio autorytetem był o. Knabit i jeśli sie nie myle miał nieco inne zdanie... .
anonim2015.04.13 19:24
Co tekst, to tytuł, jakby papież uroczyście nowy dogmat ogłaszał. A nie można by "Głos w dyskusji: ...."? Takie trudne?
anonim2015.04.13 19:26
zdrapek W Kościele jest wiele kręgów. Trudno np. klękać w argentyńskich fawelach, na ulicach, w buszu, w Chinach, albo tam gdzie są tłumy. Niektórzy księża żle to pojęli i każdy ma za zadanie ten filmik wysłać do własnej parafii, ja już to zrobiłam. Drugą sprawą jest zwalanie na Sobór II i papieży tego stanu rzeczy. To jest grzech oszczerstwa, nieuzasadniony bo robią to ci co nie przeczytali w ogóle tekstow Soboru, lub nie zrozumieli co czytają.
anonim2015.04.13 19:48
sposób właściwy to z szacunkiem i czcią a nade wszystko miłością! legalizm przed miłością?
anonim2015.04.13 20:42
Nie zgadzam sie z kawntyfikatormami wielkimi, ktorych uzywa wielebny. "Zawsze" to tak nie bylo. Niech sobie wielebny przypomni, ze w pierwszych wiekach chrzescijanstwa kleczenie i poszczenie w czasie Paschy bylo zabronione. Wiec nie "zawsze". Kolejna rzecz to kleczenie ma cos wspolnego z monarchia. Niech sobie wielebny przypomni, ze wiele zwyczajow liturgicznych ma wiele wspolnego ze zwyczajami dworskimi np. kleczenie. Wiec nie wiem czy uzasadnienie, ktore daje wielebny jest argumentem tak mocnym.
anonim2015.04.13 21:10
"legalizm przed miłością?" W pewnym sensie tak. Posłuszeństwo woli Bożej jest fundamentem miłości i świętości.
anonim2015.04.13 22:27
hallan - Cuda Eucharystyczne , a na początek zacznij od tego https://www.youtube.com/watch?v=qmdcyRl8Pes&ab_channel=NaszaBuliba
anonim2015.04.13 23:20
..."Natomiast zwyczajne dzisiaj na Zachodzie chwytanie Hostii prawą ręką stanowi w odniesieniu do Ciała Pańskiego nieprzystojny gest wzięcia w posiadanie. ..- z całym szacunkiem ale IDIOTA to pisał
anonim2015.04.14 5:38
W sobotę wpadł mi w ręce "Nasz Dziennik", a w nim ciekawy artykuł księdza profesora pt. "Małżeństwo i rodzina według Marksa, Engelsa i Lenina (cz. 3)". To szalenie pouczające słowa pokazujące jakimi drogami chodzą myśli tzw. feministek i im podobnych ideologów. W następnym tygodniu ma być o "dżenderyzmie" szkoły frankfurckiej, więc też może być ciekawie.
anonim2015.04.14 6:47
Brawo! Tylko pytanie, kiedy xs. profesora doprowadzą do "porządku"? Zdumiewający jest wywód: spłycono myślenie eucharystyczne, więc Kościół zlitował się" - innymi słowy: jak mój zacznie kraść i bić, to powinienem się nad nim zlitować i mu na to pozwolić?! Jak moja córka zacznie się puszczać, to powinienem robić wszystko, by zalegalizowano prostytucję?! Oj, wiodą pasterze swoje owce na zatracenie. PS Kpię już maksymalnie - a jak przyjmuję na łapkę Komunię Św. to może zamiast "Amen" powinniśmy odpowiadać "Mam Cię!", ot takie modne i na czasie!
anonim2015.04.14 6:48
Brawo! Tylko pytanie, kiedy xs. profesora doprowadzą do "porządku"? Zdumiewający jest wywód: spłycono myślenie eucharystyczne, więc Kościół zlitował się" - innymi słowy: jak mój syn zacznie kraść i bić, to powinienem się nad nim zlitować i mu na to pozwolić?! Jak moja córka zacznie się puszczać, to powinienem robić wszystko, by zalegalizowano prostytucję?! Oj, wiodą pasterze swoje owce na zatracenie. PS Kpię już maksymalnie - a jak przyjmuję na łapkę Komunię Św. to może zamiast "Amen" powinniśmy odpowiadać "Mam Cię!", ot takie modne i na czasie!
anonim2015.04.14 7:08
Godnie Bracia i Siostry godnie.
anonim2015.04.14 8:06
A po owocach poznacie a nie po tym jak przyjmujecie Eucharystię...
anonim2015.04.14 8:07
wiesiekadam; Jakub II 100/100.
anonim2015.04.14 8:16
Ważne jest nastawienie serca. Postawa jest mniej ważna, choć oczywiście powinna wyrażać szacunek. Spotkaniem z Bogiem jest nie tylko komunia, ale np. modlitwa osobista. I, zgodnie z np. bliską mi duchowością ignacjańską, na modlitwie można klęczeć, leżeć krzyżem, stać, czy siedzieć. Postawa na modlitwie ma być godna, ale też wygodna, by niewygoda nie odciągała myśli od Boga, od tego, co istotne. Nie duch, a litera. Do mnie bardziej przemawia spontaniczność i szczerość mszy afrykańskich - z tańcem i śpiewem, czy np. wyjazdów oazowych, niż skostniałe teologiczne wywody. Przykro mi to powiedzieć, ale wywód księdza przypomina mi postawę faryzejską – ile frędzli u płaszcza i jakiej długości powinno się nosić.
anonim2015.04.14 8:17
Errata: Oczywiście miało być - nie litera, a duch :-)
anonim2015.04.14 8:25
Laudetur Iesus Christus. Od lat jestem na Drodze Neokatechumenalnej i mam niczym niezasłużony przywilej przyjmowania Ciała Pańskiego na rękę. Tak czyniono w Kościele Pierwotnym, do którego Droga się odwołuje! Podczas Mszy w kościele parafialnym, Ciało Pańskie przyjmuję do ust i na klęczkach. Nie widzę w tym żadnego problemu. I w jednym, i w drugim przypadku czynię to z największą czcią na jaką mnie stać! A jeśli czasami przyjmuję niegodnie Pana naszego, to nie dlatego, że stoję, ale dlatego, że mam bałagan w duszy!...
anonim2015.04.14 9:29
Przypomina mi się tekst ks. Twardowskiego który czytałem ostatnio dziecku: "W jaki sposób poznać, że ktoś się dobrze modlił? Może dobrze modlił się ten, kto klęczał długo i na piętach nie siadał? Może dobrze modlił się ten, kto myślał sobie: mój kolega kręci się na modlitwie, ale ja nie? Może dobrze modlił się ten, kto nie robił dziwnych min, nie ziewał, nie myślał, co będzie na obiad. Bardzo łatwo poznać, kto się modlił. Modlił się dobrze ten, kto po modlitwie staje się lepszy, bardziej grzeczny, wyciąga stale lewą i prawą rękę, żeby pomagać innym". A ks. Guza i tak cenię i szanuję za niezłomną postawę w walce o życie.
anonim2015.04.14 12:15
W kościołach powinno wrócić klękanie w rzędzie (domagają się tego wierni i ks prof Tadeusz Guz) , a jak ktoś starszy nie może to dopiero wtedy na stojąco.
anonim2015.04.15 11:52
@Nahagel Swietny jest ten cytat: "W jaki sposób poznać, że ktoś się dobrze modlił? Może dobrze modlił się ten, kto klęczał długo i na piętach nie siadał? Może dobrze modlił się ten, kto myślał sobie: mój kolega kręci się na modlitwie, ale ja nie? Może dobrze modlił się ten, kto nie robił dziwnych min, nie ziewał, nie myślał, co będzie na obiad. Bardzo łatwo poznać, kto się modlił. Modlił się dobrze ten, kto po modlitwie staje się lepszy, bardziej grzeczny, wyciąga stale lewą i prawą rękę, żeby pomagać innym". Jeszcze moznaby dodac Łk, 18, 9-14, do rozwazenia i refleksji, w kontekscie wielu komentarzy pod tym artykulem i innymi na Frondzie.
anonim2015.04.15 18:10
Ludzie, Ludzie, gdybyście bardziej nad swoje upodobania, które nie wiadomno, dlaczego nazywacie tradycją i przypisujecie ja Kościołowi, umiłowali tradycję Ewangelii, to wtedy każda forma modlitwy byłaby dla Was modlitwą: i ta w postawie stojącej, jak modli się ksiądz przy ołtarzu; i ta ze złożonymi lub wyciągniętymi do góry rękami, jak przy mszy; i ta na siedzaco, jak księża i zakonnicy modlą sie na brewiarzu; i ta na klęcząco, jak w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu; i ta w pozycji leżacej na posadzce, jak w Wielki Piątek czy przy święceniach... I jeszcze - w pochodzie procesyjnym ku oltarzowi! Wszystko to jest z objawienia Bożego, w Starym i Nowym Testamencie. Stawiacie się nad Boga, nad praktyki Chrystusa i Apostołów i ich osądzacie?
anonim2015.04.15 18:11
Ludzie, Ludzie, gdybyście bardziej nad swoje upodobania, które nie wiadomno, dlaczego nazywacie tradycją i przypisujecie ja Kościołowi, umiłowali tradycję Ewangelii, to wtedy każda forma modlitwy byłaby dla Was modlitwą: i ta w postawie stojącej, jak modli się ksiądz przy ołtarzu; i ta ze złożonymi lub wyciągniętymi do góry rękami, jak przy mszy; i ta na siedzaco, jak księża i zakonnicy modlą sie na brewiarzu; i ta na klęcząco, jak w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu; i ta w pozycji leżacej na posadzce, jak w Wielki Piątek czy przy święceniach... I jeszcze - w pochodzie procesyjnym ku oltarzowi! Wszystko to jest z objawienia Bożego, w Starym i Nowym Testamencie. Stawiacie się nad Boga, nad praktyki Chrystusa i Apostołów i Ich osądzacie?
anonim2015.04.20 16:45
A ja zazdroszczę naszym braciom z wschodnich obrządków Kościoła Katolickiego komunii św pod dwoma postaciami.Dlaczego u nas tak nie jest(Kościół Rzymskokatolicki)?
anonim2015.10.26 16:13
Abstrahując od postawy... Czy ktoś mógłby naszych księży nauczyć mówić normalnie? Przecież tego się nie da słuchać, tak jak widać tutaj. Prawie dziewięć minut gadania, a treści jakieś 30s maks. Pod dwóch minutach nadal nie wiadomo czy on to ogólnie jest za czy przeciw! I jeszcze to wyszukiwanie dziesięciu synonimów każdego słowa, idiotyczne przerwy i przejaskrawione akcenty: "i jest to NAJdonskonalszy *5 sek przerwy* NAJwłaściwszy *5 sek przerwy* NAJstosowniejszy *5 sek przerwy* NAJodpowiedniejszy * 5 sek przerwy..." i tak dalej. Nie trzeba rozumieć nawet tekstu a i tak każdy od razu się połapie że to ksiądz mówi. I to wcale nie jest komplement.