Królowa Polski już 60 lat w Stanach Zjednoczonych - zdjęcie
01.07.15, 18:55fot. Wikipedia

Królowa Polski już 60 lat w Stanach Zjednoczonych

1

W niedzielę, 28 czerwca Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, zwane również Amerykańską Częstochową obchodziło 60-lecie swojego istnienia

Za datę ustanowienia Sanktuarium przyjmuje się dzień 26 czerwca, kiedy to w najstarszej kaplicy, obecnie znajdującej się na sanktuaryjnym cmentarzu, została odprawiona pierwsza Eucharystia z udziałem wiernych. 

Organizatorem i twórcą Amerykańskiej Częstochowy był o. Michał Zembrzuski, który kilka lat wcześniej przybył do Stanów Zjednoczonych z zamysłem utworzenia Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Wkrótce do o. Michała dołączyli kolejni ojcowie i bracia paulini wraz z najstarszym obecnie członkiem Zakonu Paulinów, br. Kazimierzem Paśnikiem, który w tym roku skończył 101 lat. 

Na wzgórzu w Pensylwanii zwanym Beacon Hill (świetliste wzgórze) powstało Sanktuarium z wizerunkiem Królowej Polski. 

Uroczystościom jubileuszowym przewodniczyli biskupi Paulini: o. bp Columba Magbeth Green z diecezji Wilcannia-Forbes w Australii oraz o. bp Stanisław Dziuba z diecezji Umzimkulu w RPA. W jubileuszu uczestniczył również przedstawiciel o. Arnolda Chrapkowskiego, generała Zakonu Paulinów o. Mariusz Tabulski, definitor generalny z Jasnej Góry w Polsce. 

Wizerunek Czarnej Madonny jest obecny we wszystkich zakątkach świata, w których z posługą wyruszają ojcowie paulini. Dotychczas poza Europą dotarł on do Afryki, Australii oraz Ameryki Północnej. Ikona Jasnogórska jest również nieodzownym elementem tożsamości katolickiej wielu Polaków, którzy rozproszeni po całym świecie pragną pamiętać o swoim pochodzeniu. 

Uroczystości Jubileuszu 60-lecia Amerykańskiej Częstochowy zbiegły się z zakończeniem Forum Charyzmatycznego odbywającego się w tych dniach w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Przewodniczył im ks. Michał Olszewski, sercanin. 

Oprawę muzyczną zapewnił zespół Effata wywodzący się ze Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Lew Judy z parafii św. Stanisława BM w Nowym Jorku. 

Diamentowy Jubileusz Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej wpisuje się w obchody trwającego w Kościele powszechnym Roku Życia Konsekrowanego. 

o. Karol Jarząbek 

2015-06-30, Doylestown, USA

jasnagora.com

Komentarze (1):

anonim2015.07.1 19:37
http://www.salwatorianie.us/index.php/pl-PL/sanktuarium