,,Kościół w przyszłości albo będzie synodalny, albo nie będzie go wcale’’ - zdjęcie
15.10.21, 10:17Fot. screenshot - YouTube (Katolicka Agencja Informacyjna)

,,Kościół w przyszłości albo będzie synodalny, albo nie będzie go wcale’’

47

Wczoraj w Warszawie odbyła się zorganizowana przez Katolicką Agencję Informacyjną debata „Po co nam ten Synod? – oczekiwania, nadzieje, obawy?”, poświęcona rozpoczętemu w tym miesiącu Synodowi Biskupów o synodalności. W rozmowie udział wzięli: Bp Piotr Jarecki – biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, znawca społecznego nauczania Kościoła; Tomasz Terlikowski – publicysta, filozof; Dr. hab. Aleksander Bańka – prof. Uniwersytetu Śląskiego, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie Synodu Biskupów w Rzymie, filozof, politolog; Monika Białkowska – publicystka, teolog oraz Marcin Przeciszewski – prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. Spotkanie poprowadził Tomasz Królak z KAI.

W Rzymie papież Franciszek zainaugurował XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. To wyjątkowy synod, ponieważ pierwszy raz w historii Kościoła obejmie trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną. Potrwa od października 2020 roku do października 2023 roku. Jego zasadniczym celem jest głębsze wprowadzenie w życie Kościoła zasady synodalności.

W czasie wczorajszej debaty głos zabrał prof. Aleksander Bańka, który był świeckim delegatem Kościoła w Polsce na otwarciu synodu w Rzymie. Zwrócił on uwagę, że synod powinien pomóc odzyskać chrześcijańskie rozumienie tożsamości i podmiotowości w Kościele oraz obudzić wiernych do większej aktywności. W ten sposób Kościołowi łatwiej będzie odpowiedzieć na stawiane dziś przez świat problemy.

- „Do tego jest potrzebna synodalność Kościoła. Kościół w przyszłości albo będzie synodalny, albo nie będzie go wcale”

- podkreślił, z czym zgodzili się wszyscy uczestnicy debaty.

Monika Białkowska przypomniała, jak w początkach chrześcijaństwa wyznawcy Chrystusa słuchali się wzajemnie i wspólnie podejmowali decyzje. Również dziś, podkreślała publicystka, musimy bardziej słuchać się nawzajem i odzyskać świadomość, że Kościół nie jest sprawą hierarchów i duchowieństwa, ale dotyczy wszystkich wiernych.

Odpowiadając na tytułowe pytanie Tomasz Terlikowski wskazał, że Synod o synodalności jest nam dany, abyśmy stali się Kościołem słuchającym, zaczęli adorować Najświętszy Sakrament słuchając w ten sposób Boga i nauczyli się wychodzić do ludzi będących na peryferiach rzeczywistości. Wskazał, że synod jest również wielką szansą dla polskiego Kościoła w przezwyciężeniu obecnego kryzysu.

Prezes KAI Marcin Przeciszewski podkreślał, że synod jest potrzebny, aby wypracować nowy model Kościoła, zdolny do misji we współczesnym świecie. Zgodził się z red. Terlikowskim, że synod jest szansą na pokonanie kryzysu w polskim Kościele.

- „Albo Kościół w Polsce stanie się bardziej synodalny i przezwycięży obecny kryzys, albo ten kryzys będzie się pogłębiać”

- mówił.

Prof. Bańka zwrócił uwagę na podział wśród polskich katolików. To właśnie nauka rozmowy w podzielonym Kościele powinna być jego zdaniem pierwszym etapem synodu w Polsce.

- „Jeśli ten dialog gdziekolwiek w Polsce byłby możliwy, to tylko w Kościele, gdzie indziej szansy na to nie widzę”

- stwierdził prezes KAI.

Tomasz Terlikowski porównał sytuację obecnego Kościoła do roku 1517. Jego zdaniem końca dobiega posttrydencki model Kościoła.

- „Żeby opowiedzieć chrześcijaństwo na nowo, musimy wsłuchać się w świat, usłyszeć jego język, dowiedzieć się, jakie stoją przed nim wyzwania – nie po to, by mówić to, czego chce świat, tylko aby znaleźć ewangeliczne odpowiedzi na pytania o zmieniające się modele życia czy pluralizm modeli religijnych. Aby to zrozumieć, potrzebne jest głębokie słuchanie i empatii, o czym wspomina papież Franciszek. Powinno to być słuchanie bez natychmiastowego oceniania, krytykowania i odrzucania. Bez wątpienia stanie przed nami też pytanie o laicyzację, o nowy model życia kapłańskiego czy relacji świeccy-duchowni”

- mówił publicysta.

Bp Jarecki zaznaczył, że owocem synodu ma być bardziej autentyczny Kościół.

- „Owocem Synodu ma być Kościół, ale nie Kościół alternatywny, jak chcieliby niektórzy, tylko Kościół inny, to znaczy bardziej autentyczny. Nad tym będziemy się zastanawiać, żeby dokonać niezbędnych zmian. Odeszliśmy od prawdy o Kościele, więc pewnie bez krzyża, bez pewnego cierpienia, się nie obejdzie”

- podkreślał.

Wskazał, że trzeba pokonać dwuklasowość w Kościele.

kak/KAI

Komentarze (47):

Hanna2021.10.18 15:18
A mnie mówiono, że Kościół będzie albo charyzmatyczny albo wcale go nie będzie. To jaki on ma być? Synodalny czy charyzmatyczny?
dz2021.10.18 0:42
a komu i do czego potrzebny Kościół Radziecki ? bp Jarecki znowu popił ? Za chwilę w pakiecie i parytecie będziemy mieli Terlikowskiego z Jachirą, Palikota z tow. Diduszko albo Senyszyn.
Anonim2021.10.17 22:19
Kościół Katolicki Chrystusowy a nie jakiś synodalny.
tom2021.10.15 16:58
Kosciol i tak bedzie istnial bo "bramy piekielne go nie przemoga" nawet te synodalne
Palindrom2021.10.15 14:24
Kościół albo będzie chrystusowy, albo Bóg porzuci te ruiny pseudochrześcijaństwa i wystawi na pastwę niewiernym hienom…
Marek2021.10.15 14:21
Masoneria kościelna coraz bardziej zadziera wężowy łeb. Prawidłowo powinno być: Kościół będzie chrystusowy albo nie będzie go wcale. Ja zostaję w kościele Chrystusowym.
katolik2021.10.15 14:14
Banka jest ale madry, powiedziął co wiedział
robaczek2021.10.15 13:55
KOSCIOL JUZ DAWNO UPADL ;] ...................... koniec szamanskiej pedofilii
bogdanus2021.10.15 13:52
Terlikowski zaczyna mi się nie podobać, co się z nim dzieje.
katolik2021.10.15 14:15
ma głowe przechylona jak niewiasta
bogdanus2021.10.15 13:51
Istnienie KK jest w rękach Jezusa i czy będzie istniał czy nie, co to za głupie gadanie.
Maciej Piwowar2021.10.15 13:33
Ps: Sądził Mnie Będzie Jezus Nazarejczyk Syn Bosko--Człowieczy > Odkupiciel Grzechu Pierworodnego > Nauczyciel > Droga do Ojca>>Sędzia Litościwy > Sędzia Miłosierny .A Nie Kościół który zamiast być Opoką dla Wiernych ,stał się SIEDLISKIEM ZŁA.
lol2021.10.15 13:27
Idiotyzm. Kościół albo będzie Chrystusowy, albo...
Wojtek2021.10.15 13:16
Nieźle ich pogięło. Podziwiam, sam bym na taką tezę nie wpadł.
Sem2021.10.15 13:04
Nowa schizma puka do drzwi. Koniec kościoła trydenckiego? Koniec tradycjonalizmu? Zrelatywizować co się da w Ewangeliach??? Pozostanie nam głos ludu. Lud nas poprowadzi. Partia z ludem, lud z partią. Na uczelniach też profesorowie powinni słuchać studentów, a nie odwrotnie, a nauczyciele dzieci. To przecież społeczeństwo samo decyduje o płci (nie ważne co się ma albo i nie). To społeczeństwo decyduje co jest prawdą, a co nie..... I tak człowiek staje się bogiem. Dokąd to wszystko zmierza?????
Böno2021.10.15 13:05
Masz rację, głupota ludzka nie zna granic......
Böno2021.10.15 12:58
A tak byli zachwyceni osobą i nauczaniem Jana Pawła II. A i dzisiaj go cytują. Obłudnicy. A teraz odchodzą tak łatwo od tego co mówił, do czego wzywał. Odrzućcie hierarchię i możecie sami siebie prowadzić. Terlikowski, co to od dawna atakuje biskupów, Przeciszewski, Bańka.... - krytycy kościoła - to nowi przewodnicy, oni nas zaprowadzą - dokąd? Do modelu zachodniej Europy: puste kościoły, komunia dla wszystkich, zlikwidowanie spowiedzi i konfesjonałów, życie w partnerstwie, a na koniec zlikwidowanie kapłaństwa, bo i po co, niech każdy siebie słucha i prowadzi i będzie dla siebie duszpasterzem, kapłanem, biskupem i papieżem. To w sumie bardzo piękna wizja: "róbta co chceta..." Tylko po co i komu taki kościół?
segoviano2021.10.15 12:51
To wszystko jest bardzo zagmatwane. jest dużo niejasności. Papież Francisco nie wypowiada się w sposób prosty i rzeczowy. stąd te wszyskie niejasności.jeszcze Niemcy coś knują na swoją modłe, brak Jego reakcjii zdecydowanej też jest dziwny. gdy Papież leci samolotem to już jest zupełny ODLOT. po wylądowaniu trzeba prostować jego wywiady.
Anonim2021.10.15 12:45
Wybieram opcję: "nie będzie go wcale”😁😁😁😁 Świat odetchnie z ulgą...
thebodzio2021.10.15 12:39
„musimy wsłuchać się w świat”! Więc uważaj, żeby świat nie zagłuszył Boga.
katolik2021.10.15 12:51
ekologizm z całym planem i konsekwencjami jest celowym zagłuszaniem Boga
thebodzio2021.10.15 12:37
„Kościół w przyszłości albo będzie synodalny, albo nie będzie go wcale”… taaa… z tym, że… nie… Kościół był, jest i może być tylko jeden: Chrystusowy. To jest jedyny konieczny i wystarczający warunek. A czy będzie „synodalny” czy nie? To już nieważne.
młot na posoborowie2021.10.15 12:24
Ma rację red. Terlikowski można porównać dzisiejszą sytuację do roku 1517. Jednakże wtedy Kościół Katolicki miał KATOLICKIEGO Papieża i JEGO GŁOS EX Katedra. Dziś mamy UZURPATORÓW, ZDRAJCÓW I spiskowców pracujących na rzecz ANTYCHRYSTA . ZNISZCZONY rękami masońskich hierarchów i posoborowych "papieży" Kościół Katolicki. Biedaczek red. Terlikowski utrzymujący się z pracy na rzecz tzw."kościoła" - jako "korporacji" interesów bez żenady ogłasza KONIEC Kościoła Katolickiego zamykając problem PODMIANKI czyli FAŁSZERSTWA do MODELU. Jak widzimy Nowi Następcy Lutra > chcą wypracować NOWY MODEL KOŚCIOŁA" przystający do ich oczekiwań - ŚWIATA . Jawni OSZUŚCI i bezczelni HERETYCY PASOŻYTUJĄCY NA MISTYCZNYM CIELE JEZUSA CHRYSTUSA. Kościoła Katolickiego nie przemogą bramy piekielne ani żadni ZDRAJCY i OSZUŚCI wynajęci przez masońskie mafie.
Staszek2021.10.15 12:04
Chyba coś pominąłem z Ewangelii... Zawsze wydawało się, ze Chrystus jest Centrum życia Kościoła a Kościół Jego Mistycznym Ciałem. Propozycja synodalności w stylu albo ... albo nie wygląda na ewangeliczną zasadę. Może lepiej leczyć frustracje gdzie indziej!! Może w końcu czas wrócić do Ewangelii Chrystusa życiem a nie do ... ekologizmu w i mię ... no właśnie ... Żałosne to, zwłaszcza w wydaniu "książąt" Kościoła.
katolik2021.10.15 12:25
klu programu jaki zaplanowali masoni dla ludzkosci jest właśnie ekologizm i to w jego imię dokonywana jest depopulacja chemia genetyczną, drożyzna, aby ludzie nie mieli czym ogrzewac mieszkan, zabranie własnosci, aby jak najmniej wykorzystywali wszelkich urzadzen. Ludzie nie wierzą co masoni przygotowali dla swiata, bum !!!
Anonim2021.10.15 12:04
Prof pusta Bańka rzekł ; albo kościół synodalny albo kościoła nie będzie wcale. Ludzie jak przy takich synodalnych eksperto-miernotach może wyglądać kościół.
Anonim2021.10.15 12:51
Gdyby mądry biskup oceniał prof reprezentanta Bańkę co by zauważył ; że kłamie bo Kościoła nie przemogą bramy piekielne i zapewne nie zniknie z powodu braku synodalności. Prof Bańka również wywyższa człowieka nad Boga co widać po jego wizji zagłady kościoła gdy jego ludzki plan nie zostanie zrealizowany, Bóg bez jego wsparcia straci kościół. Wreszcie u prof widać wielką pychę co w zgodzie ze św tekstami i ludzką logiką świadczy o nieprzeciętnej głupocie prof reprezentanta delegata.
Anonim2021.10.15 13:17
Może być ,że profesura wynika z IQ, wtenczas działania Bańki są świadomie niszczycielskie dla kościoła. Królestwo KK zmienia w republikę demokratyczną gdzie większość narzuca swoją wolę w duchu człowieczym.
Artur2021.10.15 12:00
Zdanie, że Kościół będzie synodalny albo nie będzie go wcale jest dość nie na miejscu. Przecież to nie tylko nasz Kościół ale przede wszystkim Pana Jezusa - my jesteśmy Jego pokornymi sługami. O tym czy Kościół będzie istniał, a wiemy że będzie, decyduje Pan Jezus a nie jakaś grupa ludzi. Nie dość że zdanie bardzo przepełnione pychą to jeszcze podważające to co oczywiste - że bramy piekielne go nie przemogą.
Maciej Piwowar2021.10.15 11:57
Dopóki Argentyński Mason będzie tzw ,,papieżem to JAK NAJDALEJ OD JEGO WYPOCIN.Jestem w tym wieku ,że TYLKO Jednej usługi ( PŁATNEJ)od K,K potrzebuje tzw. POKROPEK.
Jerzy2021.10.15 11:35
franek - walnij sie w dekiel, w tą myckę co nosisz, bo piuska to to nie jest. Jaki pluralizm - pogięło cię? Jest tylko jedna prawdziwa wiara, ta którą zostawił nam Jezus - Kościól katolicki, chcesz to przybijaj piątkę z ewangelikami, baptystami i przedstawicielami wielu innych, innych sekt - mnie to grzeje, chcesz to się ośmieszaj - tylko po co katolika udajesz, i pozorujesz bycie papieżem
mateuszjegliński2021.10.15 11:21
Wypociny posoborowego motłochu. Może i ostro, ale o dzieciach diabła nie można inaczej. Wracając do tematu, posoborowi gorszyciele , albo zrozumiecie, że, albo Kościół będzie Pana Jezusa Chrystusa, albo nie będzie Go wcale, a wy, albo się posoborowe mędrki nawrócicie, albo przez wieczność będziecie mogli mieć "ciepełko" w piekle.
Anonim2021.10.15 11:20
Kościół synodalny świadczy jedynie , że papież jak i biskupi są pozbawieni daru mądrości a wiedzę i mądrość chcą czerpać z uśrednionej opinii ochrzczonych, która jak to w demokracji zawsze ciągnie w dół ku grzechowi zgodnie z grzeszną naturą.
Mariusz2021.10.15 11:18
A może po prostu niech Kościół głosi i żyje Ewangelią i Słowem Bożym? «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. Te zaś znaki towarzyszyć będą tym, którzy uwierzą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, a ci odzyskają zdrowie».
O infiltracji w Kosciele2021.10.15 11:14
Polecam ksiązki w ksiegarni W, Gadowskiego. Infiltracja - Taylor Marshall. oraz Bella Dodd- Szkoła Ciemnosci. Wstrzasajace swiadectwo działaczki komunistycznej partii USA. Kiedy Michael Voris mówil o infiltracji i Belli Dodd wiele lat temu - to neomarksistowski deOn Hołowni i Szustaka wysmiewal sie z niego. Dzis, ksiażka Belli Dodd jest sprzedawana nawet w empiku - bo wszystko co tam jest to sprawdzone fakty.
Tomasz2021.10.15 11:12
Naprawdę trzeba było zasłonić KRZYŻ, by postawić baner KAI???
katolik2021.10.15 11:18
prosty dowód , ze ubolewaja nad kościołem a wykonują masońskie plany i robią swoje
segoviano2021.10.15 12:42
to świadczy wszystko o tej dyskusji .widać kto i co jest tam najważniejsze. gratuluję. spostrzegawczości
To mowa masonów (postkomunistów albo modernistów)2021.10.15 11:08
Albo sie zaszczepisz - albo nie masz żadnych praw. Kosciól albo bedzie synodalny - albo nie bedzie go wcale.
Anonim2021.10.15 11:02
Wybieram opcję drugą!!!😁😁😁
kefas2021.10.15 10:52
kościól jaki jest każdy widzi: https://youtu.be/8ozuH7unuX0
katolik2021.10.15 10:41
Kościół będzie bo jest Chrystusa, więc nie musicie mówić, ze go nie będzie. Wszyscy przez narzekanie niszcza Kosciół, a każdy robi swoje. Episkopat własnie sobie strzelił w kolano, słuchając szatana SSPIS- kazał wyszczepić Księży-- bedą chorować i umierać, więc niestety eksperyment typu dowolność celibatu, zostanie wymuszony.
Felek2021.10.15 11:17
Chorujesz to ty ale na głowę i obawiam się, że żadna szczepionka ani lekarstwo ci już nie pomoże. Twoje ujadanie i straszenie ludzi, że szczepionki wywołają śmierć jest już nudne. Sam pewnie miałeś szczepionki w dzieciństwie jak większość ludzi i żyjesz oraz wypisujesz farmazony bo się naooglądałeś filmików na youtubie, którzy żerują na niewiedzy i paranoi takch ludzi jak ty.
Jerzy Hieronim2021.10.15 10:40
Głową Kościoła jest Jezus Chrystus. Tak więc żadne zakusy złego ducha (obojętnie kim by się posługiwał) go nie przemogą.
Anonim2021.10.15 10:55
Panie Jerzy, patrząc na szambo, jakie regularnie wybijało z tej instytucji na przestrzeni stuleci widać wyraźnie, że już dawno przemogły. Tysiące przypadków pedofilii, krycie jej przez hierarchów, chciwość kleru, krew na rękach z czasów krucjat i polowań na czarownice czy wewnętrznych walk o stołki w Watykanie - jest tego masa.
Uduchowiony2021.10.15 10:32
STOP kłamstwom kościoła katolickiego. Jedno życie to bzdura. Reinkarnacja istnieje!
Ala2021.10.15 10:44
milcz szatanie